Rocznica

avatar użytkownika Freeman48

Sobota 18 październik 2008 rok, godz. 12:00, Włocławek.  Na prawym brzegu Wisły, tuż przy tamie stoi okazały krzyż, z hartowanego niebieskiego szkła osadzonego w stalowym szkielecie, podświetlony od wewnątrz. W 1991 roku był on częścią ołtarza polowego, przy którym odprawiał mszę św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty we Włocławku. Obecnie jest to, wraz z leżącym obok olbrzymim głazem narzutowym, pomnik upamiętniający męczeńską śmierć w nurtach Wisły księdza Jerzego Popiełuszki

 

 

Obok głazu, na podwyższeniu ustawiono stół ołtarzowy oraz portret Ks. Jerzego

Przed ołtarzem ustawiono krzesła dla oficjalnych gości i delegacji z różnych stron Polski. Półkolem otaczającym ołtarz i siedzenia ustawiły się poczty sztandarowe Komisji Zakładowych „Solidarności”, organizacji kombatanckich, szkół i instytucji a za nimi mieszkańcy miasta.

 

 

 

Zebranych przywitał przewodniczący „Solidarności” Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej – Janusz Dębczyński. Niestety, z powodu niespodziewanej zmiany terminu innych uroczystości, nie mógł przybyć na tamę JE bp Wiesław Mering. W jego zastępstwie mszę koncelebrował wikariusz biskupi, wieloletni opiekun duchowy włocławskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Waszczyński. Homilię wygłosił ks. prof. Antoni Poniński – notariusz kurii biskupiej, wybitny specjalista w zakresie problematyki mediów i najnowszych dziejów Kościoła w Polsce, autor książki: „Proces. Zabójcy księdza Jerzego Popiełuszki przed sądem w Toruniu”.

 

Po przypomnieniu życia i działalności księdza Jerzego, ks. profesor w przejmujący sposób przedstawił ostatnią podróż kapłana, przyrównując ją do drogi krzyżowej Chrystusa.