Chrzest Mieszka I Slowiańskiego Polańskiego władcy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

Tysiąc czterdzieści siedem  lat temu, według ówczesnego zwyczaju w Wielką Sobotę, 14 kwietnia  966 roku
 
                            Książe Słowiańskiego Państwa Polan, Mieszko I przyjął chrzest.
 
 
 
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Matejko/Images/Pc_Mieszko_1.jpg
 
W 965 roku Kroniki Polskie odnotują: Dobrawa venit Mesconem, później Mesco Dux babtisatar; "Mieszko Książe przyjmuje chrzest"

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/fb/Poznań_Katedra_Podziemia_misa_RB1.JPG/800px-Poznań_Katedra_Podziemia_misa_RB1.JPG

 

tej misie obmyto wodą święconą ciało Mieszka I. Wiek chrzcielnicy jest datowany na połowę X wieku. Odkryto ją w czasie wykopalisk w podziemiach pierwszej Chrześcijańskiej Świątyni na Ostrowie Tumskim / Poznań / Na ruinach pierwszej świątyni stoi dzisiejsza Katedra Poznańska

 

 

Gall Anonim:
 
Mieszko objąwszy księstwo zaczął dawać dowody zdolności umysłu i sił cielesnych i coraz częściej napastować ludy (sąsiednie) dookoła. Dotychczas jednak w takich pogrążony był błędach pogaństwa, że wedle swego zwyczaju siedmiu żon zażywał. W końcu zażądał w małżeństwo jednej bardzo dobrej chrześcijanki z Czech, imieniem Dobrawa. Lecz ona odmówiła poślubienia go, jeśli nie zarzuci owego zdrożnego obyczaju i nie przyrzeknie zostać chrześcijaninem. Gdy zaś on (na to) przystał, że porzuci ów zwyczaj pogański i przyjmie sakramenta wiary chrześcijańskiej, pani owa przybyła do Polski z wielkim orszakiem (dostojników) świeckich i duchownych, ale nie pierwej podzieliła z nim łoże małżeńskie, aż powoli, a pilnie zaznajamiając się z obyczajem chrześcijańskim i prawami kościelnymi, wyrzekł się błędów pogaństwa i przeszedł na łono matki-Kościoła.
 
 
Doubrawa Przemyślidzka, żona Mieszka I. Obraz Jana Matejki
 
Kronikarze opisując przyjazd Dąbrówki do Księstwa Mieszka I podają iż w orszaku księżniczki byli duchowni. To potwierdza fakt, że dyplomatą Mieszko był wielkim i chrzest przyjął z rak czeskich duchownych a nie niemieckich, tym samym
 
   Wbijając Niemcom do głów na tysiąc ileś lat, że Polska jest niezależna w hierarchii kościelnej.
 
Do dziś nie znamy tak ważnej daty jak chrzest Polski i jednoczesne uwolnienie się od germańskiego parcia na Wschód
 Przyjmujemy zwyczajowo, że odbył się w Wielka Sobotę, 14 kwietnia 966 roku.
 Gdzie?
Ja Poznańczyk jestem skłonny przyjąć Poznań za miejsce chrztu. Poznań był miastem większym jak Lednica, czy rodzinne Gniezno. Miastem obronnym. Położenie Poznania nad Wartą, stawiała ten gród za stabilny. Dotychczasowe wykopaliska też mogą o tym świadczyć. Niestety pusty skarb ludzi nauki nie pozwala na kompleksowe badania.
Poza tym współczesne wykopaliska w Poznaniu  odkrywają najstarszą Świątynie Chrześcijańską na Ziemiach Polskich. Prawdopodobnie istniała przed Chrztem Mieszka .
 
Mamy do czynienia z reliktami fundamentu ołtarzowego, z początkiem zarysu apsydy tej budowli – powiedziała profesor Hanna Kóčka-Krenz.

Kaplica powstała w tym samym czasie, co odkryty już zespół pałacowy. Całość tworzy literę L i powstała według wzorów podobnych budowli w ówczesnym Cesarstwie Niemieckim.

 

 
Dzięki przyjęciu chrztu, Mieszko I wprowadza swoje Księstwo w krąg polityki zachodniej, europejskiej, rzymskiej, łacińskiej, globalnej. Chrzest Mieszka I pozwolił przetrwać jego państwu przez ponad 1000 lat.
 
 
 Wszystkie inne plemiona Słowiańskie, które chrztu nie przyjęły zginęły z powierzchni. Dziś tylko wiemy, że Berlin leży na gruzach grodów Słowiańskich.
Chrzest Mieszka I opisuje kronikarz niemiecki Thietmar trochę zazdrosny, że Mieszko przyjmuje chrzest z rąk księży czeskich, drogą prasko-ratyzbońską.  Więc pomija aspekty polityczne, które wybijały oręż z rąk niemieckich.
 Opisuje zalety Dobrawy.
Sojusz z Czechami, pozwolił Mieszce wziąć odwet na Wieletach i wspomagających ich niemieckich panów feudalnych.
Wielkim sukcesem Księcia Mieszka I, jest pobicie w 967 roku Wichmana, który poległ. Opis walk znamy z kroniki Widukinda.W słynnej bitwie pod Cedynia bije Margrabiego Hodona. Zdobywa Pomorze.
Mieszko I po przyjęciu chrztu rozbudowuje organizację kościelną, która jest zależna od Księcia. Pierwszym biskupem misyjnym,diecezjalnym bądź biskupem egzymowanym,który podlegał bezpośrednio Papieżowi zostaje Jordan,Benedyktyn prawdopodobnie Włoch z  patriarchatu Akwilei, lub Francuz. .
 
 W 968 roku powstaje biskupstwo misyjne podległe bezpośrednio Rzymowi. 
 
W roku 990 wybucha wojna z Czechami. Niemcy przychodzą Polsce z Pomocą. Mieszko przyłącza do swego państwa Śląsk, Małopolskę z Krakowem
Po zmiennych walkach z Niemcami, w 977 roku umiera Dobrawa Mieszko  drugi raz żeni się z mniszką z Klasztoru Kalbe, Odą, córką , Dytryka  Margrabiego Marchii Północnej.
Kronikarz  Thietmar* /Ditmar / z Merseburga,  biskup merseburski, autor"Thietmari merseburgiensis episcopi chronicon". ,  tak to opisuje:
 
Kiedy matka Bolesława umarła jego ojciec poślubił bez zezwolenia Kościoła mniszkę z klasztoru w Kalbe, która była córką margrabiego Dytryka. Oda - było jej imię i wielką była jej przewina. Albowiem wzgardziła Boskim oblubieńcem, dając pierwszeństwo przed nim człowiekowi wojny (...). Z uwagi jednak na dobro ojczyzny i konieczność zapewnienia jej pokoju, nie przyszło z tego powodu do zerwania stosunków, lecz znaleziono właściwy sposób przywrócenia zgody. Albowiem dzięki Odzie powiększył się zastęp wyznawców Chrystusa, powróciło do ojczyzny wielu jeńców, zdjęto skutym okowy, otwarto wrota więzień przestępcom
 
Mieszko mając spokój od zachodu, rozbudowuje swoje państwo. Buduje nowe grody.
.
Tysiąc siedemnaście lat temu w dniu 25 maja 992 roku zmarł twórca państwa Polan Mieszko I  z Dynastii Piastów.
 Był synem Siemomysła,
 wnukiem Lestka,
 prawnukiem Siemowita.
 Mówi nam o tym Gall Anonim autor Kroniki Polskiej,łac.Cronicae et gesta ducum sive principum Polonorum.Nie znamy dokładnej daty urodzin Mieszka I. Ja przyjmuję ją na 920 rok za Kroniką Małopolską.
Mieszka I uważamy za Władcę historycznego, mimo  iż o nim i jego życiu, państwie dowiadujemy się od kronikarzy obcych, co nie znaczy bardziej wiarygodnych niż Gall Anonim.
Około 963 roku Saski kronikarz Widukind z  Korbei,mnich benedyktyński,w swojej kronice "Res gestae saxonicae sive annalium libri tres"   pisze o walkach grafa Wichmana z Billungów, syna Wichmana I  z królem barbarzyńców, któremu podlegali Słowianie.
W roku 965 przez Polskę podróżował ? arabski kupiec pochodzenia żydowskiego, sefardyjskiego, Ibrahim bin Jakub,  pochodzący z Tortosy,  Kalifatu kordobańskiego. Ów dyplomata i kupiec, handlarz niewolników, pisze:
 
"A co się tyczy kraju Mieszka , to jest on najrozeglejszy z wszystkich państw Słowiańskich. Dysponuje we wszelkie bogactwa: mięso, sól, miód, ziemie orną.Ma on trzy tysiące pancernych, a jego setka pancernych  znaczy więcej niż tysiące innych nacji ",
 
Jbrahim ibn Jakub, doskonale orientuje się w geografii Świata, Europy, Polski. Wymienia sąsiadów Państwa Mieszka.Jego relacja zawarta jest w XI-wiecznej kronice "Księga dróg i królestw" hiszpańskiego pisarza Al-Bekriego.
 
RELACJA IBRAHIMA IBN JAKUBA Z PODRÓŻY DO KRAJÓW SŁOWIAŃSKICH W PRZEKAZIE AL-BEKRIEGO
 
(Monumenta Poloniae Historica, Kraków 1946, seria II, t. I, s. 50; tłumaczenie T.Kowalskiego)
 
A co się tyczy kraju Mesko, to [jest] on najrozleglejszy z ich [tzn. słowiańskich] krajów. Obfituje on w żywność, mięso, miód, i rolę orna [lub: rybę] . Pobieranie przez niego [tj. Mieszka] podatki [lub: opłaty] [stanowią] odważniki handlowe. [Idą] one [na] żołd jego mężów [lub: piechurów]. Co miesiąc [przypada] każdemu [z nich] oznaczona [dosł. Wiadoma] ilość z nich. Ma on trzy tysiące pancernych [podzielonych na] oddziały, a setka ich znaczy tyle co dziesięć secin innych [wojowników]. Daje on tym mężom odzież, konie, broń i wszystko, czego tylko potrzebują. A gdy jednemu z nich urodzi się dziecko, on [tj. Mieszko] każe mu wypłacać żołd od chwili urodzenia [dosł. w godzinie, w której się rodzi], czy będzie płci męskiej czy żeńskiej. A gdy [dziecię] dorośnie, to jeżeli jest mężczyzną, żeni go i wypłaca za niego dar ślubny ojcu dziewczyny, jeżeli zaś jest płci żeńskiej [dosł. kobietą], wydaje ją za mąż i płaci dar ślubny jej ojcu. A dar ślubny [jest] u Słowian znaczny, w czym zwyczaj ich [jest] podobny do zwyczajów Berebrów. Jeżeli mężowi urodzą się dwie lub trzy córki, to one [stają się] powodem jego bogactwa, a jeżeli mu się urodzi dwóch chłopców, to [staje się] to powodem jego ubóstwa.
 
    Z Mesko sąsiadują na wschodzie Ruś, a na północy Burus [Prusacy]. Siedziby Burus [leżą] nad Oceanem [Bałtykiem]. Oni mają odrębny język [i] nie znają języków swych sąsiadów. Są sławni ze swego męstwa. Gdy najdzie ich jakie wojsko, żaden z nich nie ociąga się, ażby się przyłączyć do niego jego towarzyszy, lecz występuje, nie oglądając się na nikogo i rąbie mieczem, aż zginie. Przeprawiają się [napadając] na nich Rusowie na okrętach z zachodu.
 
    Na zachód od Burus, leży Miasto Kobiet. Ma ono ziemie i niewolników, a one [tj. kobiety] zachodzą w ciążę za sprawą swych niewolników. Jeżeli [która] kobieta urodzi chłopca, zabija go. Jeżdżą konno i osobiście biorą udział w wojnie, a odznaczają się siłą i srogością. Powiedział Ibrahim syn Jakuba Izraelita: wieść o tym mieście [jest] prawdą: opowiedział mi o tym Hotto, król rzymski.
 
    Na zachód od tego miasta [mieszka] pewien szczep należący do Słowian, zwany ludem Welteba [Weleci]. [Mieszka] on w borach należących do krain Mesko [albo: w borach od krain Mesko] z tej strony], która jest bliska zachodu i części północy. Posiadają oni potężne miasto nad Oceanem [Bałtykiem], mające dwanaście bram. Ma ono przystań, do której używają przepołowionych pani. Wojują oni z Mesko, a ich siłą bojowa [jest] wielka. Nie mają króla i nie dają się prowadzić jednemu [władcy], a sprawującymi władzę wśród nich są ich starsi.
 
Mieszko I  postanawia pozbawić Cesarstwa wszelkich atutów napaści na jego państwa. Chwilowo zawiera przymierze z Cesarzem, by później, ożenić się z Chrześcijanką, czeską księżniczka Dobrawą czes. Doubrawka, księżniczką z Rodu Przemyślidów, córką Bolesława I Srogiego".
W roku 990 wybucha wojna z Czechami. Niemcy przychodzą Polsce z pomocą. Mieszko przyłącza do swego państwa Śląsk, Małopolskę z Krakowem.
Mieszko I umiera w dniu 25 maja  992 roku przyczyn naturalnych.
Według Thietmara:
"sędziwy wiekiem i gorączką zmożony".
 
Dziś jesteśmy prawie w 100% pewni,że Mieszko I został pochowany w krypcie pierwszej Świątyni Romańskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu.
  Symboliczny grób Mieszka I i Bolesława Wielkiego znajduje się w Poznańskiej  Bazylice  Archikatedralnej, pierwotnie zbudowanej jako bazylika trójnawowa z prezbiterium zamkniętym absydą

 

Katedra w Poznaniu, widok od strony wschodniej

 

 

Bazylika Archikatedralna św. Piotra i św. Pawła w Poznaniu – jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarsza polska katedra (od 968), położona na Ostrowie Tumskim

Aleksander Gieysztor: napisze o Mieszku I, był"...fundatorem okazałych kościołów w Gnieźnie i Poznaniu, którymi monarchia polska chciała pokazać swoje dotrzymywanie kroku podobnym inwestycjom krajów starszego chrześcijaństwa

(...) Na pewno był też twórcą aparatu państwowego, jego zarządu, podstaw gospodarczych, organizacji terytorialnej i wojskowej, uzależniania ludności od księcia. Na pewno starannym modernizatorem fortyfikacji kraju, budowniczym całej sieci nowych, pod względem także technicznym, grodów obronnych. Wreszcie, to za jego czasów dojrzewała nazwa, która miała zastąpić inne, ogólne lub szczegółowe określenia etniczne ludzi poddanych tej organizacji państwowej, a to przez rozciągnięcie na nich wszystkich nazwy Polan i ich ziemi - POLSKI."

 

Jego / Mieszka I / państwo rozciąga się od Bałtyku po Karpaty i Sudety.Od Odry po Bug. Zostawił swoim następcom, Bolesławowi I państwo bogate, obwarowane, posiadające nowoczesna administracje. Doskonałą armię, konnice, która siała spustoszenie pod Cedynią. Państwo swoje Mieszko zostawia tak sprawne i silne, że jego następca syn Bolesław, koronuje się w Gnieźnie na króla Polski.
Przyjęcie chrześcijaństwa z rąk kapłanów rzymskich, pozwoliło na stworzenie nowoczesnego państwa, które przetrwało ponad tysiąc lat i istnieje nadal.
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c8/Polska_960_-_992.png/607px-Polska_960_-_992.png
 
 
Przypuszczalny zasięg państwa polskiego (kolor ciemnoczerwony) w momencie chrztu Mieszka I
 

 

Mapa państwa Mieszka I pod koniec Jego panowania
Zasięg Państwa Mieszka I wynosił około 250 tysięcy kilometrów kwadratowych. Dziś po rozbiorach i II Wojnie Światowej tylko ca 312 000 kilometrów kwadratowych,
 
 
 
Denary Mieszka
Na awersie przedstawiony jest prymitywny wizerunek kapliczki z krzyżem. W otoku znajduje się napis MISICO (w innych typach MTLZCO). Na rewersie znajduje się prosty krzyż z kropkami w kątach, będący symbolem niedawno otrzymanego chrztu. W otoku znajdują się znaki E E + +. Przeciętny ciężar tej monety wynosił około 1,5 grama.
Tych denarów dochowało się do dziś ca 50
 
 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/97/Poznań_Katedra_Podziemia_Grobowiec_Mieszka_I_RB1.JPG/800px-Poznań_Katedra_Podziemia_Grobowiec_Mieszka_I_RB1.JPG

 

Miejsce pochówku Mieszka I,Krypta romańska pod Katedrą poznańską
 
 
Posągi Mieszka I i Bolesława Chrobrego w Złotej Kaplicy Katedry Paznańskiej, ufundowanej przez najstarszy Ród Państwa Polan-Raczyńskich z Rogalina
 

Katedra w Poznaniu,Grobowiec Mieszka I i Bolesława I Chrobrego

 

Katedra w Poznaniu, Bolesław Chrobry i Otto III u grobu świętego Wojciecha

 

Zdjęcie barokowego relikwiarza  swiętego Wojciecha w bazylice gnieźnieńskiej.

 

Mieszko I przyjmuje crzest w 966 roku. Trzydzieści trzy lata póżniej, Polska ma świętego.Świetym został 999 roku, kanonizowany w Rzymie przez Sulwestra II Wojciech Sławnikowicz / Wojciech /
Tylko 33 lata
Św. Wojciech jest jednym z trzech głównych katolickich patronów Polski, patronem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, diecezji elbląskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej – w szczególności Gniezna.

 

Mieszko I pozostawił  wspaniałe dzieci z małżeństwa z Doubrawą Przemyślidzką:
Bolesława Wielkiego, który jako pierwszy Polański, Słowiański władca będzie się koronował na Króla Polski 1025 roku. A może już w 1000. Nie wiem
Sygryda Storråda, Świętosława, królowa Danii, Norwegii, Anglii !
Z pierwszego małżeństwa z  Erykiem Zwycięskim miała syna Olofa I Skötkonunga, który zostanie królem Szwecji
Z drugiego związku z Svenem Widłobrodym :
 Haralda I Svenssona, króla Danii
 Kanuta Wielkiego, króla Danii i Norwegii
 
 
Thietmar* /Ditmar / z Merseburga,  biskup merseburski, jest wrogiem Słowiańskiego Państwa Piastów.Ojciec biskupa Zygfryd von Walbeck l został pobity pod Cedynią  24 czerwca 972 roku przez Czcibora, brata Mieszka I
 Dziadek ojca Thietmara (Lotar von Walbeck) oraz dziadek matki Thietmara (Lotar von Stade) zginęli w bitwie z Redarami w 929 roku. Redarowie, to plemienie Słowiańskie, Lechickie ze stolica w Radogoszczy
 
Bibliografia,
Gerard Labuda, "Mieszko I",
 

 

 

13 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Szanowny Panie Michale

dziękuję za piekny esej. A ja dodam


 Obraz Jana Matejki "Zaprowadzenie
chrześcijaństwa" z 1889 roku.


Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli

Szanowna Pani Marylo,

Dziękuje za piękny obraz Matejki.
Chrzest w Kościele rzymskokatolickim to pierwszy krok w kierunku Boga, zbawienia.

Ukłony moje najwyższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

3. Nie tylko piękny Esej ale i Ilustracje :)

i jeszcze Matejko :)
serdeczności wiosenne:)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

4. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Ten obraz 'chrzest' jest ładny.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

5. Panie Michale,mamy z czego być dumni...

My, Polacy...ze swoją kulturą i wiekami ...:)
pozdrowienia :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Jesteśmy dumni.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

7. Panie Michale:) być Polakiem,to

wielka Duma i zaszczyt ....
serdeczności :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Nasi chłopcy, Ułani malowani. Pani Ich palcem dotykała i po głowie głaskała

Pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Brał udział w BItwie o Lwów.




Ukłony,

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika gość z drogi

9. Panie Michale,ach Ci Ułani....

wczoraj specjalnie dla Pana "nurknęłam" na strych,by poszukać coś o Nich...
Pamiętałam,ze był taki stary śpiewnik...im Wszystkim pośwęecony...ale od lat nie mogłam GO odnależć,aż do wczoraj.
a teraz ma...i dla Pana specjalnie otwieram go :

Pieśń Poznańczyków

Naprzód poznański pułku pierwszy,
Błyszczący pałasz ściśnij w pięść
Idż przez grad kul na ból najszczerszy
Poznańskiej ziemi wolność nieś!
Idż budzić kraj ten z długich snów,
By o swoją wolność walczył 
Mknij przez bory,miasta,wieś-
Hasło wolności z sobą nieś!
Dalej ,kto Polak,chwytaj za broń!
Dalej,kto Polak,na koń,na koń! 
/..../
Wszak my za wolność idziem w bój !
I dopomoże ojców Bóg
Wroga za Polski wygnać próg
   Dalej kto zuch...."
z :"Śpiewy i Śpiewki Żołnierskie  1914 - 1921
Nakładem Polskiej Księgarni B.Kotuli w Cieszynie 

    Józefowi Piłsudskiemu,Naczelnemu Wodzowi,dzielnym  żołnierzom polskim i wszystkim obrońcom Wolności,Całości i niepodległości Polski,zbiorek ten poświęca

                                                                                       AUTOR

Władysław Jeziorski


serdeczne pozdrowienia :)

gość z drogi

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

10. Pani Gość z Drogi

Szanowna Pani Zofio,

Pięknie dziękuję.
W rewanżu o Lwowie

http://youtu.be/tA0AQ5mMKtM

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Tymczasowy

11. Dzisiejsi Ukraincy

mogliby skorzystac.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

12. Pan Tymczasowy

Szanowny Panie Ed,

Przecież międzynarodowy kapitał rzydowski nie będzie śpiewał piosenek o polskim Lwowie, choć Hemar był Żydem, kuzynem Lema. Matka i ojciec to rodzone dzieci.
Żoną Hemara była Maria Modzelewska.

Ukłony


Druga od lewej Pani M. Modzelewska / 1925 rok/

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

13. 14 KWIETNIA


14 KWIETNIA

Święto Chrztu Polski


W 2019 r. ustanowiono 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Akt przyjęcia
chrztu uważa się za symboliczny początek państwa oraz polskiego Kościoła
katolickiego. – Znaczenie tego faktu rozpatrujemy w kategoriach
kontekstu religijnego, historycznego i kulturowego – mówi Niedzieli ks.
dr Tomasz Gocel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach. – Chrzest
Mieszka I i jego poddanych odbierał Niemcom argument konieczności
ekspansji misyjnej i stawiał ochrzczonego władcę w równorzędnej pozycji w
stosunku do innych władców chrześcijańskich – tłumaczy. Zwraca także
uwagę na długotrwały proces kształcenia kadr urzędniczych, co mogło się
odbywać w szkołach kościelnych, wreszcie na zdobycze kultury, czego
świadectwem są kościoły.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl