Aresztowani prezydenci i premierzy

avatar użytkownika Tymczasowy

Ludziom piastującym najwyższe funkcje w państwie i żyjącym w poczuciu wzmocnionego bezpieczeństwa,  trudno jest sobie wyobrazić, że kiedyś trafią do więzienia.  Jeszcze trudniej, że zostaną zabici. A to zdarzało się częściej niż można byłoby przypuszczać. Na dowód przedstawię skróconą listę takich przypadków.

W dniu 25 V 2015 r. został aresztowany były premier Izraela, Ehud Olmert (video#1). Oskarżono go o przyjęcie łapówki w czasie gdy pelnił funkcję ministra przemysłu i handlu (2003-2005). Łapówkę w gotówce i kosztownych cygarach (w sumie $600 000) dał mu Morris (Moryc) Talanski, ortodoksyjny Żyd z Nowego Jorku. Część pieniędzy Olmert dał swojej bliskiej współpracownicy Shuli Zaken. Mimo to nagrała rozmowy z nim i sprzedała policji.

Izrael obfituje w aresztowanych rządowych oficjeli. Do nich należy między innymi prezydent Moshe Katsav. Aresztowano go w grudniu 2010 r.  Dostał wyrok 7 lat za cały szereg zarzutów, w tym gwałty. Patrz video#14.

W 2018 r. aresztowany został prezydent Brazylii, Luiz Inacio Lula da Silva. Dostał 12 lat odsiadki. Na video#2 można zobaczyć jak do więzienia niesie go tłum zwolenników.

Wręcz odwrotnie zachowywali się zwolennicy byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko. W dniu 5 VIII 2011 r. została ona aresztowana w sądzie przy udziale 30 policjantów. W jej obronie obrzucano sędziów różnymi przedmiotami. Ci bronili się parasolami. Próbowano też zablokować wiozący ją samochód policyjny. Bezskutecznie. Można to zobaczyć na video#13,

W dniu 20 III 2018 r. został aresztowany były prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Zarzuca mu się, że w 2007 r. przyjął łapówkę w wysokości 50 mln. euro od dyktatora Libii M.Kadafiego.

Wcześniej, w 2012 r. został aresztowany były premier Francji Dominique de Villepin. Postawiono mu zarzut korupcji.

Giennadij Janajew, prezydent Rosji zostal aresztowany w 1991 r.

Cesarz Etiopii Haile Selassie w 1974 r. trafił do aresztu domowego, w którym zmarl.

W grudniu 1981 r. zostało internowanych dwóch byłych premierów Piotr Jaroszewicz i Edward Babiuch oraz I sekretarza KC PZPR Edward Gierek. Ten ostatni tak wspomina tamto wydarzenie:

"W mroźną zimową noc z 12 na 13 grudnia wkroczyli do mego domu milicjanci wraz z oficerem. Obudzili mnie, waląc pięściami w drzwi. Żona, gdy zorientowała się, że chcą mnie zabrać, zadbała o ciepłą bieliznę i ciepłe ubranie dla mnie. Trwało to jednak niezbyt długo, cały czas byłem bowiem poganiany. Ledwie tylko ubrałem się, zapakowano mnie do samochodu i zawieziono do komendy miasta, do budynku, z którego w swoim czasie chciałem zrobić hotel. Po kilku minutach zaczęli przyjeżdzać inni towarzysze, następnie przestępcy niebezpieczni dla państwa".

E.Gierek został przewieziony helikopterem do Głębokiego koło Koszalina, a następnie trafił do Promnika. Zarzucano mu przywłaszczenie domu i działki w Katowicach wartości 26.5 mln. zl. Uwolniono go po roku.

W dniu 31 III 2017 r. aresztowana została prezydent Korei Południowej Park Geun-hye. Oskarża się ją o nadużycie władzy oraz korupcję. Można to zobaczyć na video#3.

W 1996 r. aresztowany został prezydent Korei Poludniowej Chun Doo-hwan. Dostał karę śmierci, ale później mu ją zmieniono na łagodniejszą karę.

Jeszcze inny był przypadek prezydenta Korei Poludniowej, który miał być aresztowany pod zarzutem korupcji. Nie wiem dlaczego kojarzy mi się on z b.prem. Donaldem Tuskiem, który narazie bezpiecznie rezyduje w Brukseli. Roh Moo-hyun w końcu kwietnia 2009 r. powiedział dziennikarzom: "Ze wstydu nie mogę spojrzeć wam w twarz". W maju miano go aresztować za korupcję. Jednak nie doszło do tego. Były prezydent skoczył w przepaść w górach mimo obecności pilnującego go ochroniarza. 

Prezydent Korei Poludniowej Lee Myung-bak został aresztowany w dniu 22 III 2018 r. pod zarzutem korupcji.

Premier Chińskiej Republiki Ludowej Zhao Ziyang przebywał w areszcie domowym w latach 1989-2005.

Premier Chin Liu Szaotsi przebywał w areszcie domowym w latach 1967-1968.

Erich Honecker, szef Rady Panstwa NRD, trafił do więzienia w 1992 r.

Premier Indii Indira Ghandi trafiła do aresztu w 1977 r.

Filipińską prezydent Glorie Macapagala Arroyo przymknięto w 2011 r. Patrz video#4.

Prezydent Filipin Joseph Estrada trafił do więzienia w 2001 r. i wyszedł na wolność w 2007 r.

Premier Pakistanu Sharif Nawaz trafił do więzienia w 1999 r.

Prezydent Jugoslawii Slobodan Milosevic przebywał w więzieniu w latach 2001-2006.

Tureckiego premiera Adnana Menderesa aresztowano w 1960 r.

Premier i prezydent Turcji Celal Bayar dostał karę śmierci. Zmieniono ją na odsiadkę (1960-1964).

Premier Kamerunu Ephraim Inoni został aresztowany.  Patrz video#5.

Odsiadka prezydenta Bangladeszu Hossaina Mohammada Ershada trwała 7 lat (1990-1997). Patrz video#8.

Nie certolono się z prezydentami w Argentynie. Leopoldo Fortunato Galtieri odsiadywał wyrok w latach 1983-1991.

Roberto Eduardo Viola przebywał w więzieniu w latach 1983-1990.

Jorge Rafael Videla trafiał za kratki nawet dwukrotnie: 1985-1990 i 2010-2013.

Alberto Fujimori, pierwszy z czwórki prezydentów Peru odsiadujących wyroki w więzieniu też trafił tam dwa razy: 2005-2006 i 2007-2017. Patrz video#6.

Ollanta Humale wsadzono w 2017 r. Dokładnie tak samo jak Alejandro Toledo i Francisco Moralesa-Bermudeza.

Prezydent Paragwaju Luis Angel Gonzales Macchi trafił za kraty w 2006 r. i siedzi tam do dzisiaj.

Głupio wyszedł na interesach prezydent państwa Mali Modibo Keita, który prezydentował 7 lat natomiast siedział w więzieniu 9 lat (1968-1977). Patrz video#7.

Jeszcze gorzej poszło prezydentowi Nikaragui Arnoldo Alemanowi. Prezydentował kilka lat (1997-2002), a siedzi już kilkanaście lat od 2002 r.

Prezydent Panamy Ricardo Martinelli siedzi od 2017 r.

Dyktator wojskowy Panamy Manuel Noriega poszedł siedzieć w 1990 r., wyszedł na wolność w 2017 r.

Prezydent Nikaragui Aleman Arnoldo zostal aresztowany w 2002 r. i dotad siedzi.

Kenijskiego premiera Kennetha Kaunde przymknieto w 1997 r.

Francesco Macias Nguema, prezydent Gwinei Rownikowej trafil za kratki w 1979 r.

Cza siedzenia przyszedl do Alfonso Portillo, prezydenta Gwatemali w 2015 r.

W 2014 r. trafil do wiezenia premier Yingluck Shinawatra.

W Indonezji tez sie nie certolono, prezydenta Sukarno aresztowano w 1967 r., a prezydenta Suharto w 2000 r.

Prezydent Mali, Moussa Traore dostal wyrok smierci w 1992 r. Pozniej zamieniono to na odsiadke.

Zia Khaleda, premier Bangladeszu trafil za wiezienne kratki w 2018 r.

Aresztowanie nie ominelo tez burmanskiego generala Khina Nyunta, premiera tego kraju. Za kraty trafil w 2004 r.

Wzruszająca była historia Nichaela Misicka,premiera Turks and Caicos Islands. Na video#12 można zobaczyć zaproszenie elektroniczne pary nowożenców. Wraz z narzeczoną i przyszłą żoną, amerykańską aktorką LisaRaye McCoy zapraszają elegancko na swój efektowny ślub. Niestety korupcyjna recydywa męża spowodowała, że nawet małżonka go oskarżyła. Człek zbiegł do Brazylii z łupem $180 mln. W dniu 8 XII 2012 r. policja przydybała go na lotnisku w Rio de Janeiro. 

Prezydent Gwatemali Perez Molina siedzi  za kratami od 2015 r.

Nieco wcześniej, bo 2014 r. trafił tam premier Portugalii Jose Socrates.

Długo posiedzi zbrodniarz, prezydent Liberii Charles Taylor. Odsiadkę zaczął w 2012 r.

Tak średnio posiedział w więzieniu prezydent Zimbabwe Canaan Banana (1997-2001).

Dla nas szczególnie interesujący może być bardzo świeży przypadek z Mongolii. Otóż kilka dni temu,11 IV 2018 r. zostali aresztowani dwaj byli premierzy tego kraju: Bayar Sanj i Saikhanbileg Chimed. Powodem była niekorzystna umowa z firmą kanadyjską w sprawie projektu górniczego (złoto-miedź) Oyu Tolgoi. Aresztowani oczywiście twierdzą, że są niewinni, nie wiedzieli itd. Znamy to. Wystarczyło jednak, że  pierwszy ptaszek piastował funkcję premiera, gdy podpisywano umowę w 2009 r., a drugi, w podobnych okolicznościach w 2015 r. Nie wiem dlaczego myślę w tym momencie o b.prem.Waldemarze Pawlaku.

Mniej liczni są przywódcy, których powieszono czy rozstrzelano.  Irackiego prezydenta po krótkiej odsiadce (2003-2006) powieszono.  Video#10 przedstawia ostatnie minuty dyktatora. Bardzo dramatyczne obrazy.Zaś prezydenta Rumunii Nicolae Ceausescu, zdradzonego przez zaufanego pilota oficera, rozstrzelano szybko wraz z pyskatą żoną. Niestety oficer przewijał taśmę w kamerze w momencie gdy padły strzały, ale i bez tego sytuacja jest pelna dramatyzmu (video#9). Zastrzelony też został przywódca Libii Muammar Kadafi. Okoliczności jego śmierci budzą pewne wątpliwości. W październiku 2011 r.  złapano go ukrywającego się w przydrożnej rurze ściekowej. Teraz wychodzi, że zastrzelili go komandosi francuscy przebrani za Arabów( video#11).Na wstępie jednak wsadzono mu w odbyt bagnet.

Przedstawione wybrane przypadki obejmują tylko kres od zakonczenia II wojny swiatowej. A ilu władców więziono czy stracono w całej historii ludzkości? Niektóre kraje mają bogate pod tym względem tradycje. W przyszłości z całą pewnością dojdą nowe nazwiska.

 

 

 

 

20 komentarzy

avatar użytkownika Tymczasowy

1. https://youtu.be/40UHy1dbzUw

avatar użytkownika Tymczasowy

2. https://youtu.be/ezMabv_Ag_U

avatar użytkownika Tymczasowy

3. https://youtu.be/m0Ym39vIfRk

avatar użytkownika Tymczasowy

4. https://youtu.be/PGTjPfGv-qQ

avatar użytkownika Tymczasowy

5. https://youtu.be/SoTEX-IxMec

avatar użytkownika Tymczasowy

6. https://youtu.be/fS2YCr4628k

avatar użytkownika Tymczasowy

7. https://youtu.be/yx7QgqTxYQw

avatar użytkownika Tymczasowy

8. https://youtu.be/n7cvHgN4Izk

avatar użytkownika michael

15. Niektórym wydaje się, że władza zwalnia ich od odpowiedzialności

Niektórym bydlakom wydaje się, że władza czyni ich nietykalnymi... i kończą jak Adolf Hitler, Nicolae Ceaușescu albo Benito Mussolini...

avatar użytkownika Tymczasowy

16. Dla polskojezycznych kanalii

wybralbym wersje Mussoliniego. Oczywiscie ulepszona.

avatar użytkownika Maryla

17. Były minister ds. budżetu

Były minister ds. budżetu Francji skazany na dwa lata więzienia

Były
minister ds. budżetu w rządzie prezydenta Francji Francois Hollande'a,
Jerome Cahuzac, który miał konta ukryte za granicą, został we wtorek
skazany na cztery lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu, za oszustwa..

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

18. Minely dwa lata

rzadow Naszych. Dotarli do dwoch wiceministrow. To troche za malo. Rozumiem, ze jest stajnia augiaszowa, czyli system prawny. Moze jak zakonczy sie zabawa w ciuciubabke z Gospodinem Timmermansem, to wydarzenia nabiora tempa? Podobno zblizaja sie terminy przedawnienia przestepstw gospodarczych czasow PO-PSL.

avatar użytkownika Maryla

19. @Tymczasowy

uporządkowanie sądów to trudna sprawa. Juz niby KRS odbity, a sądy stają za takim Kapicą czy Frasyniukiem murem.
Trzeba przewietrzyć sądy i oczyścić tę stajnię Augiasza. Nie za wszystko da sie wsadzic, a PO-PSL zadbały o skrócenie terminu przedawnień.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Argentyna: Afera łapówkowa -

Argentyna: Afera łapówkowa - oskarżenia wobec b. prezydent Cristiny Fernandez

W
związku ze śledztwem dotyczącym korupcji na najwyższych szczeblach
władzy argentyński Senat zaaprobował w czwartek na wniosek prokuratury
przeprowadzenie przeszukań w mieszkaniu i obu rezydencjach byłej
prezydent, senator Cristiny Fernandez de Kirchner.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl