RPO w sprawie wyborów 2007

avatar użytkownika Franek

BIURO
RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH
RPO-618989-I/09/KJ
00-090 Warszawa Tel. centr. 0-22 551 77 00 AI. Solidarności 77 Fax 0-22 827 64 53

Zespół Prawa Konstytucyjnego
i Międzynarodowego
Warszawa, dnia 7 lipca 2009 r.

Pan
Franciszek Gajek Stowarzyszenie Blogmedia24.p1
ul. Rzędziana 32 11— 041 Olsztyn

Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 14 czerwca 2009 r., w którym powraca Pan do sprawy przebiegu głosowania w trakcie wyborów do Sejmu i Senatu przeprowadzonych 21 października 2007 r. przedstawiam ponowne oraz dodatkowe wyjaśnienia.
 

Wybory odbywają się zgodnie z przepisami zawartymi Konstytucji i ustawie z dnia 12 kwietnia 2001 r. Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2007 r. Nr 190, poz. 1360 ze zm.). Zgodnie z przepisem art. 64 ust. 1 ordynacji, przerwanie aktu głosowania może nastąpić tylko w nadzwyczajnej sytuacji. Brak kart do głosowania niewątpliwie jest taką sytuacją. Potwierdzam stanowisko wyrażone w poprzednim piśmie, iż jednym z elementów prawidłowego przebiegu wyborów jest zapewnienie odpowiedniej ilości kart do głosowania w każdym okręgu wyborczym (dodajmy - także w lokalu wyborczym). W wyborach parlamentarnych do okręgowych komisji wyborczych i biur tych komisji należy dystrybucja kart do lokali wyborczych. Zdarzające się przypadki braku kart i konieczność zarządzenia przerwy w głosowaniu trudno ocenić jako właściwe. W tym zakresie stanowisko Stowarzyszenia Bloglnadia24.p1 jest prawidłowe. Konieczność zapewnienia komisjom obwodowym odpowiedniej ilości kart do głosowania jest bezsporna. Jeżeli, być może ze względów oszczędnościowych, nie zapewnia się komisjom ilości kart odpowiadającej ilości Zarejestrowanych w obwodzie wyborców, powinna być przygotowana stosowna ich rezerwa, którą można natychmiast uruchomić gdy zajdzie taka konieczność. Komisja obwodowa widząc, że karty są na wyczerpaniu powinna bez przerywania głosowania wystąpić do komisji okręgowej o ich natychmiastowe uzupełnienie. W innym przypadku zaistnieje bowiem konieczność
zarządzenia przerwy w głosowaniu. Do Rzecznika Praw Obywatelskich nie należy jednak ocena, czy wywołana w taki sposób przerwa w głosowaniu miała wpływ na wynik wyborów. Przepisy prawa określają wyraźnie procedurę wyborczą, wyłącznie w której może dojść do stwierdzenia, że ewentualne uchybienia w pracy komisji wyborczej miały wpływ na wynik wyborów.
Kążdy wyborca który uważa, iż w trakcie głosowania doszło do naruszenia przepisów prawa wyborczego w sposób wpływający na wynik wyborów, może złożyć protest wyborczy do Sądu Najwyższego. Może to jednak uczynić w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez Państwową Komisję Wyborczą. Podnoszenie
takich okoliczności po upływie ponad dwóch łat od dnia ogłoszenia wyborów jest, niestety, spóźnione. Rzecznik nie dysponuje żadnym środkiem prawnym, który umożliwiałby zmianę tego stanu rzeczy. Należy jednak wyrazić nadzieję, iż doświadczenia poprzednich wyborów będą brane przez wszystkie organy państwowe w toku przygotowań się do kolejnych wyborów. Rzecznik Praw Obywatelskich mając na względzie m.in. ocierające od Państwa sygnały monitoruje rzygotowania i przebieg każdych wyborów w naszym kraju pod kątem przestrzegania wolności i praw obywatelskich. Może to jednak czynić w ramach przypisanych mu prawem kompetencji i środków działania. Odnośnie do pozostałych podniesionych przez Państwa problemów chciałbym zauważyć, co następuje. Podniesiony w Państwa piśmie problem różnic w frekwencji wyborczej w sąsiadujących ze sobą, podobnych demograficznie Państwa zdaniem,obwodach wyborczych nie jest zagadnieniem, które można rozpatrywać w kontekście naruszenia wolności i praw. Rzecznik nie może też ustosunkować się do kwestii nieprawidłowości w pracy konkretnej komisji wyborczej także w trakcie zarządzonej przerwy w głosowaniu bez właściwego udokumentowania konkretnego przypadku. Zdjęć, o których Państwo piszecie, nie załączono do pisma. Jedynym przekazanym załącznikiem jest
odpowiedź przesłana Państwu przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej


Z poważaniem
Mirosłmw Wróblewski

 

12 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Należy jednak wyrazić nadzieję, iż doświadczenia poprzednich

nie o nadzieje nam idzie, tylko o konkretne działania.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

2. Ta odpowiedź jest bezwstydna!

My piszemy szczegółowo o niedopełnieniu obowiązków służbowych w organach wyborczych, które polegają na nieprzestrzeganiu ustawy "Ordynacja wyborcza", co wskazuje na czyn ścigany z art. 231 kk. Biurokraci Z RPO unikają tego kluczowego wątku jak ognia. Trzeba im przypomnieć o ich obowiązku, który wynika dla nich teraz z art. 304 kpk. Chyba przy pomocy Czumy? A równolegle sporządzić pismo opisujące specyficzną "troskę" polskiego RPO o prawidłowy przebieg wyborów parlamentarnych. Wysłanie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka będzie tylko formalnością. Parę gazet w Europie też da się tym przypadkiem zainteresować...
avatar użytkownika Maryla

3. nie dość, ze odpowiedź wymuszona, to jakość poza ilością

słów użytych, podobna do pierwszej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Aspiryna

4. Ależ chodzi o złamanie procedury!

Co to za bełkot: "Jeżeli, być może ze względów oszczędnościowych, nie zapewnia się komisjom ilości kart odpowiadającej ilości Zarejestrowanych w obwodzie wyborców, powinna być przygotowana stosowna ich rezerwa..." Do kogo on to pisze? Kogo poucza, że POWINNA być rezerwa? Co za miękkie, pełne zrozumienia "ze względów oszczędnościowych"! To kuriozalne wytłumaczenie już się kiedyś u mnie na blogu w S24 pojawiło w jakiejś dyskusji! Można pójść po śladzie, chociaż aż tak istotne to nie jest. No a jeśli tej "rezerwy" nie było - to przestali istnieć odpowiedzialni za ten stan rzeczy?! Dopuszczenie ze względów rzekomo "oszczędnościowych" do braku kart wyborczych jest stworzeniem sytuacji kryminogennej. RPO powyższym pismem i powyższym wyjaśnieniem akceptuje tę sytuację. Wpisuje się w krąg tej kryminogennej sytuacji! !!!
Tabletką w Imperium Zła
avatar użytkownika Aspiryna

5. Złamanie procedury

wyborów się nie "przedawnia"! Lamanie procedury niech nie będzie namolnie odsyłane do trybu tych "protestów" powyborczych, których termin już minął!
Tabletką w Imperium Zła
avatar użytkownika Aspiryna

6. Jakim prawem

"nie zapewnia się komisjom ilości kart odpowiadającej ilości zarejestrowanych"! Jakim prawem łamie się procedurę! Jakim prawem tworzy się sytuacje kryminogenne! Jakim prawem mówi to Rzecznik Praw Obywatelskich!
Tabletką w Imperium Zła
avatar użytkownika Barres

7. Współuczestnictwo...?

Czyżby Rzecznik Praw Obywatelskich brał czynny udział w tuszowaniu kryminogennych zjawisk około wyborczych? Aż się w to wierzyć nie chce. Sprawa jednak jest zbyt poważna, by zdać się na wiarę. Warto rozważyć złożenie stosownego zawiadomienia do właściwych organów... A i sformułowania powinny być wyważone ze względu na ostrożność procesową... Pozdrawiam!
avatar użytkownika Aspiryna

8. Panie Barres!

Tak! - to odnośnie tego co Pan właśnie napisał! Jestem zbulwersowana, bo takiej rewii niekompetencji po Rzeczniku się nie spodziewałam! Oczywiście słowo niekompetencja ma na względzie "ostrożność procesową"... Jestem zbulwersowana.
Tabletką w Imperium Zła
avatar użytkownika Barres

9. Pani Aspiryno!

Pewnie jestem zarozumiały, ale po pierwszej odpowiedzi spodziewałem się tego samego w innym opakowaniu. Tak się stało. Szkoda dla nich Pani zbulwersowania... Jest jednak drobny atut. Otóż mamy ważną wiedzę o kolejnej dekoracyjnej instytucji i dowody z dokumentów. Papiery nie płoną... Pozdrawiam!
avatar użytkownika Aspiryna

10. Panie Barres,

rzeczywiście dekoracyjna instytucja. Ciekawe czy sam Rzecznik nie "marzi" o kandydowaniu na najwyższy fotel w RP. Coś tak mi się kiedyś nasunęło... Pozdrawiam!
Tabletką w Imperium Zła
avatar użytkownika Krzysztofjaw

11. W swojej wymowie pismo jest

W swojej wymowie pismo jest kompromitacją Rzeczika Praw Obywatelskich. Nie dość, ze nie odnosi się do całości spornych spraw (lub celowo je pomija) to jeszcze usprawiedliwia działania pozaprawne lub kryminogenne z trską mówiąc o względach natury oszczędnosciowej. To tak, jabt ze wzgledów natury oszczednościowej przerywać śledztwa czy procesy sadowe. Moze przesadzam, ale zarzut niedopełnienia obowiazków słuzbowych dotyczyłby tych samych paragrafów kodeksowych. Pozdraiwam

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

avatar użytkownika Lancelot

12. Aspiryna

Piszesz: "RPO powyższym pismem i powyższym wyjaśnieniem akceptuje tę sytuację. Wpisuje się w krąg tej kryminogennej sytuacji!" Nie masz racji RPO nie wpisuje się a jest!! elementem tej kriminogennej nie tylko sytuacji, ale uczestnikiem kryminalnej struktury jaką jest rząd III RP z partią PO na czele.Pzdr

 RACJA JEST JAK DUPA, KAŻDY MA SWOJĄ  /Józef Piłsudski/