Odpowiedź Ministerstwa Kultury i Dz. N na nasze pismo. PISF.

avatar użytkownika Franek

Ministerstwo Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
DEPARTAMENT NARODOWYCH INSTYTUCJI KULTURY
Warszawa, 29 lipca 2009r.
DIK.DS.-053/2/09 DIK/1110 /09
Stowarzyszenie Blogmedia24.p1
ul. Rzędziana 32
11-041 Olsztyn


Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na wniosek, złożony do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112, poz. 1198 ze zm,), o powodowanie udostępnienia przez Polski Instytut Sztuki Filmowej wskazanych dokumentów uprzejmie wyjaśniam, iż przepis art. 4 ust. 3 cytowanej ustawy wprowadza zasadę, zgodnie z którą do udostępnienia informacji publicznej są zobowiązane podmioty, które są faktycznie w jej posiadaniu.


Z wskazanego przez Państwa we wniosku zakresu spraw tylko jedna, odnosząca się do ekspertów - znajduje się w posiadaniu Ministra Kultury, bowiem w myśl art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o kinematografii (Dz.U. Nr 132, poz. 1111 ze zm.) - ekspertów, o których mowa w art. 23 ust. 3, powołuje, w liczbie co najmniej 7, minister spośród przedstawicieli środowisk filmowych oraz środowisk opiniotwórczych na okres 12 miesięcy.

Dokonane przez Ministra powołania nie podlegają, w myśl art. 12 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2007r. Nr 68, poz. 449 ze zm.) publikacji w Dzienniku Urzędowym MKiDN. Listy ekspertów podawane są do publicznej wiadomości na stronach internetowych PISF. Bieżące powołania (na 2008 i 2009r.) znajdują się na stronie - www.pisf.pl w zakładce finansowanie. Jako, że Państwo zainteresowani są wszystkimi powołaniami od początku istnienia PISF, w załączeniu przekazuję listy ekspertów powołanych na rok    2006 i 2007.

Jednocześnie wyjaśniam, iż wprawdzie Instytut został utworzony w 2005r., to faktyczna działalność w zakresie wspierania rozwoju kinematografii rozpoczął w 2006r., po uzyskaniu notyfikacji programu pomocowego państwa przez Komisję Europejską. Pozostałych żądanych informacji nie zmożemy udostępnić, bowiem nie ma ich faktycznie w naszym posiadaniu. Podmiotem właściwym do ich udostępnienia jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, do którego, w myśl przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, należy bezpośrednio zwrócić się ze stosownym wnioskiem. Dla ułatwienia nadmieniam, iż aktywny wzór wniosku o udostępnienie informacji publicznej można pobrać ze strony Biuletynu Informacji Publicznej PISF.

Z poważaniem,
Naczelnik Wydziału
(podpis nieczytelny)
Bożena Sawicka

Do listu dołączono:

1.    Lista ekspertów PISF powołanych do oceny produkcji filmowej , developmentu i scenariuszy w 2006 r (335 osób)
2.    Lista ekspertów PISF powołanych do oceny produkcji filmowej , developmentu i scenariuszy w 2007 r (320 osób)

7 komentarzy

avatar użytkownika Franek

1. List dostałem wcześniej

Ale miałem awarię kompa - stąd małe opóźnienie. Jednak warto pisać - :) Pozdrawiam
avatar użytkownika Maryla

2. do udostępnienia informacji publicznej są zobowiązane podmioty,

no wreszcie ! dotarło, ze ustawa jest , nikt jej nie zmienił i obowiązuje. Trochę to trwało, ale na szczęście zaczynamy dialog, a nie "gadał dziad do obrazu".

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

3. Ministerialne pogrywanie...

Styl znamy - jest tylko mniej bezczelny niż tych z PISF. W piśmie naszym adresowanym do ministra była mowa o spowodowanie, by udzielono nam odpowiedzi. Ministra obowiązkiem jest spowodowanie potrzebnych nam działań nie tylko przez biurokracje ministerialną, ale także biurokrację w instytucjach podległych (PISF), jeśli te nie wykonują postanowień prawa. Ci z MKiDN zrobili tandeciarski unik. I dobrze... Na stronie PISF pojawiły się dane, których nie było - listy ekspertów. A tu niespodzianka: http://www.pisf.pl/pliki/28/10/2810cc32c2259f7/200802_PO_PF_RP.pdf Z tego dokumentu (s.6) wynika, że film Chochlewa dostał pieniądze na sesji 3 marca 2008 r. Co zatem jest prawdą? W Internecie można robić różne sztuki. Wgląd w dokumenty papierowe jest zatem konieczny... Analiza naszych papierów też jest niezbędna...
avatar użytkownika Maryla

4. film Chochlewa dostał pieniądze na sesji 3 marca 2008 r

Ciekawe! A co nam odpisała Pani Rzecznik z PISF?

 

Warszawa, 24 czerwca 2009 r.

Pan
FRANCISZEK GAJEK
Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

Szanowni Państwo,

W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 18 czerwca 2009 r. w imieniu Pani Dyrektor Agnieszki Odorowicz uprzejmie informuję, że producent filmu „Tajemnica Westerplatte” w terminie złożył do PISF wszystkie wymagane dokumenty. Obecnie są one weryfikowane pod względem formalno-prawnym. Gdy weryfikacja będzie pozytywna, Polski Instytut Sztuki Filmowej przystąpi do podpisania umowy z firmą PLEOGRAF na dofinansowanie filmu w kwocie przyznanej w promesie, tj. 3,5 mln zł.

Na budżet filmu, zgodnie z oświadczeniem producenta, składają się: Lightcraft Warsaw, Kino Świat, TP S.A., Trefll, Papryka, P.A.Y. Studio, PISF, Baltic Film Group (Litwa), Pleograf.

Z poważaniem,

Anna Godzisz

 

http://www.blogmedia24.pl/node/15475

 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

5. Znów mamy robotę...

Tym razem pofedrujemy art. 271 kk. Życie jest ciężkie, ale jak się dużo pisze, to dużo odpisują... Oczywiście z troska pochyliłem się nad ciężkim życiem biurokracji. Jak to tych młodych biurokratów ci starsi i sprytniejsi wpuszczają "w kanał". Pozdrawiam!
avatar użytkownika Maryla

6. Barres

kropla drąży skałę, a kto pyta, ten się dopyta ;) Ciekawe, co nam odpowie Sąd na nasza skargę na decyzje prokuratora? Dochodzimy prawdy w trosce o fundusze publiczne. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Barres

7. Pani Marylo!

Jeśli mam być szczery, to liczę na to, że sąd popełni błąd... Pozdrawiam!