W hołdzie zamordowanym w 1939 r. policjantom

avatar użytkownika MariuszGdy
We wtorek 10 listopada br. o godz. 10:00 przed budynkiem Komendy Miejskiej Policji w Gdyni przy ul. Portowej 15 nastąpi uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej pamięci gdyńskich Policjantów zamordowanych w lasach piaśnickich w 1939 roku. Inicjatorem upamiętnienia tych wydarzeń, w 70 rocznicę tragedii, jest dr Marek Chrabkowski - były Komendant Miejski Policji w Gdyni.

darmowy hosting obrazków
Program uroczystości:
godz. 9:30 - wystawienie warty honorowej,
godz. 10:00 - rozpoczęcie uroczystości w tym: odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej.
Oprawa Muzyczna: Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
Zarys Historyczny wydarzeń:
"(...) W momencie najazdu Niemiec hitlerowskich na Polskę funkcjonariusze jako przedstawiciele służb mundurowych przystąpili do natychmiastowych działań. W ramach Komendy Policji Państwowej w Gdyni utworzono Kompanię Rezerwy Policji w liczbie 700 osób. Niestety brak jest informacji dotyczących bezpośrednich walk tej formacji. Działania wojenne w Gdyni trwały do 14 września nad ranem, gdy wojska niemieckie zajęły miasto i port.
Przed wizytą Hitlera na Pomorzu Niemcy zażądali zakładników, którzy mieli być gwarantem bezpieczeństwa dla Kanclerza III Rzeszy. Liczba ta wyniosła około 100 osób. Na ochotnika zgłosiła się również grupa funkcjonariuszy Policji Państwowej. Po zakończeniu wizyty Hitlera Niemcy zaczęli zwalniać zakładników wydając im tzw. dokument zwolnienia. Nazwiska zwolnionych znalazły się w księdze ścigania, czyli wśród nazwisk Polaków przewidywanych w pierwszej kolejności do aresztowań ramach akcji policyjnej "Tanenberg".
Osoby wymienione w księdze ścigania były zatrzymywane i przetrzymywane w więzieniach w Gdyni, Wejherowie i na terenie dawnego Etapu Emigracyjnego. Zatrzymani Policjanci wraz z innymi Polakami, uznanymi przez Niemców za niebezpiecznych zostali rozstrzelani w lasach Piaśnicy - 11 listopada 1939 roku, w Dzień Niepodległości oraz Święto Policji Państwowej.”
za: Fragment książki Marka Chrabkowskiego, "Historia Gdyńskiej Policji".
darmowy hosting obrazków
Piaśnica - wieś kaszubska, położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Puck nad rzeką Piaśnicą, 10 km od Wejherowa. W pobliskich lasach piaśnickich (fragment Puszczy Darzlubskiej) Niemcy dokonali największego mordu na Pomorzu, podczas II wojny światowej. Podczas zbiorowych egzekucji przeprowadzanych w okresie od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 roku w lasach piaśnickich zamordowano od 12 - 14 tys. ludzi.
Na uroczystość zaproszeni zostali m.in.: Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku, Prezydent Miasta Gdyni oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Gdynia, przedstawiciele innych służb mundurowych, związkowcy oraz emeryci policyjni, parlamentarzyści oraz członkowie stowarzyszeń: Rodziny Piaśnickiej, Rodziny Katyńskiej oraz Gdynian Wysiedlonych.
Film poświęcony zbrodni dokonanej w lasach Piaśnicy, patrz poniżej:



[Fot. Wikipedia oraz Mariusz Roman]

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Inicjatorem upamiętnienia tych wydarzeń, w 70 rocznicę tragedii

jak czytam takie informacje, to w pierwszej kolejności zaciskają mi się zęby i pięści, a dopiero po chwili myśl - "dobrze że chociaż teraz i to". Skromna tablica po 20 latach "wolnej Polski". Cześć Ich pamięci Chwała Bohaterom, na pohybel zdrajcom!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika nurni

2. będziemy, będziemy

Sliczna pieśn na koniec.
avatar użytkownika andruch2001

3. Dziękuję Panie Mariuszu

Za tą cenną relację , by nie uległa zawierusze historii .. Piaśnica ..kolejne krwawe dzieje mojego Narodu o których przyznaję nie wiedziałem ... Niech będzie wieczna pamięć o tych 12 000 pomordowanych w ramach obowiązującego wówczas "prawa" .. Kolejny dowód na to jak nie moralne i nieludzie to prawo pozwalające na eksterminację narodu .. To rzeczywiście zasługuje na miano - LUDOBÓJSTWA !

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A .K "Andruch"
http://andruch.blogspot.com