Zielona energia – bariery w geotermii [cz.2]

avatar użytkownika kejow

Rozwój technologii geotermalnej jest powstrzymywany przez czynniki związane z innowacyjnością i obejmują obszar zagadnień psychologicznych , politycznych , ekonomicznych , oraz instytucjonalnych w rozumienie strategii narodowych i ponadnarodowych ( UE i ONZ)
 
BARIERA INFORMACYJNA
Rozproszenie informacji  o źródłach ciepła z geotermii i brak wyraźnej informacji czym jest geotermia płytka i geotermia głęboka  dają skutek w nie doinformowaniu społeczeństwa .
Potencjalny inwestor napotyka na masę często sprzecznych informacji i w konsekwencji trudno mu podjąć właściwą decyzję. Generalnie brakuje dobrze opracowanej, podanej w przystępnej formie, fachowej i obiektywnej informacji dotyczącej:
·         możliwości i warunków pozyskiwania geotermii niskiej entalpii,
·         zasad działania i typów pomp ciepła,
·         rzeczywistych efektów grzewczych i finansowych uzyskanych w wyniku zastosowania instalacji GPC, porównania tych efektów z innymi alternatywnymi Źródłami energii, w tym z innymi OZE,
·         postępu technologicznego w dziedzinie wykorzystania geotermii niskiej entalpii,
·         rozwoju technologii GPC w innych krajach,
·         wymagań formalnych związanych z realizacją różnych typów instalacji GPC,
·         warunków zewnętrznego finansowania inwestycji i ulg finansowych,
·         ofert handlowej w zakresie pomp ciepła,
·         wyspecjalizowanych firm projektowych i wykonawczych instalacji
BARIERA PSYCHOLOGICZNA
Wśród potencjalnych inwestorów, jak i wśród osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji inwestycyjnych, istnieje obawa przed wyborem instalacji GPC. Ciągle są one postrzegane jako nowinka techniczna możliwa do stosowania jedynie w krajach bogatych. Istnieje również obawa o zapewnienie właściwego serwisu i bezawaryjne funkcjonowanie instalacji. W konsekwencji wybiera się klasyczne rozwiązania oparte na paliwach kopalnych lub biomasie, których instalacja jest znacznie tańsza i obarczona mniejszym ryzykiem nie osiągnięcia zadowalającego efektu grzewczego i ekonomicznego.

Sytuacja taka wynika z braku informacji i często złego odbioru technologii pomp ciepła wśród potencjalnie zainteresowanych, spowodowanego szybkim i chaotycznym wzrostem rynku, który przyciąga wielu niekompetentnych sprzedawców i instalatorów. Psuje to rynek i zniechęca potencjalnych klientów. Takie sytuacje pojawiały się w wielu krajach nawet w momencie podejmowania ambitnych programów w zakresie oszczędności energii. Jeśli technologia GPC ma się w Polsce rozwijać, należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do szerokiego upowszechnienia się złego przekonania o niej. W chwili obecnej, śledząc wypowiedzi na stronach dyskusyjnych w Internecie, widać, że w wielu przypadkach użytkownicy są zawiedzeni, choć są też opinie bardzo pozytywne.
BARIERA EDUKACYJNA
Brak jest programów edukacyjno-szkoleniowych o zasięgu krajowym dotyczących geotermii niskiej entalpii i systemów GPC adresowanych do inżynierów, projektantów, architektów, przedstawicieli sektora energetycznego, bankowości i decydentów. Systemy grzewcze oparte na pompach ciepła mogą osiągać zakładane efekty grzewcze i ekonomiczne pod warunkiem, że ich realizacją od początku do końca będą zajmowały się wyspecjalizowane firmy. Dotyczy to zarówno projektu technicznego, prac instalacyjnych, jak i systemu finansowania inwestycji, zwłaszcza, jeśli ma być ona realizowana w oparciu o pożyczki i kredyty. Szkolenia dla instalatorów są prowadzone głównie przez firmy produkujące pompy ciepła, które są zainteresowane jak największą sprzedażą tych urządzeń. W chwili obecnej, w ramach szerszego projektu energetycznego Unii Europejskiej o nazwie SAVE realizowany jest projekt EU-CERT.HP (rozdz .2.4) mający właśnie na celu opracowanie i wdrożenie Europejskiego Programu Szkoleń oraz Europejskiego Programu Certyfikacji dla instalatorów systemów pomp ciepła. Ważne jest, aby Polska, chociaż nie uczestniczy w projekcie, włączyła się póżniej we wdrażanie jego wyników
                                               PODSUMOWANIE

 
Energia geotermalna niskiej entalpii może być powszechnie wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych, biurowych oraz w budynkach użyteczności publicznej. Pozostałe sektory mają mniejsze znaczenie, głównie ze względu na niewielką skalę zużywanego ciepła.
W tym zakresie Polska nie różni się niczym od innych krajów. Unia Europejska i jej kraje członkowskie, podejmując ambitny program upowszechniania technologii pomp ciepła, ich zastosowanie widzą głównie w sektorze budownictwa mieszkaniowego, biurowego i użyteczności publicznej.

Pomijając kwestie polityczne i cenowe rynku paliw, rozwój rynku geotermalnych pomp ciepła zależy bardzo silnie od charakteru rynku ciepłowniczego istniejącego w danym kraju, w tym zwłaszcza od takich czynników jak:
  • sposób wytwarzania i dystrybucja ciepła;
  • stan instalacji grzewczych i ich efektywność energetyczna;
  • energochłonność budynków.
·         Wykorzystanie energii geotermalnej w Polsce - stan na 2004 r. (wg Kępińska, 2005)

Sposób wykorzystania
Zainstalowana moc grzewcza [MWt]
Zużycie ciepła [TJ/r]
Centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa*
82,8
306,5
Balneoterapia i pływalnie
6,8
26,9
Ogrzewanie szklarni, podgrzewanie stawów do hodowli ryb ciepłolubnych, suszenie drewna **
1,0
4,0
Inne - odzysk C02, soli mineralnych
0,3
1,0
Pompy ciepła bazujące na cieple gruntu i płytkich wód **
~80,0
~ 500,0
RAZEM
~ 179,0
~838,4

 
Wiele opinii lansowanych przez niektórych przedstawicieli tych środowisk jest bardzo kontrowersyjnych i wręcz szkodliwych dla kreowania właściwej polityki państwa w zakresie rozwoju energii odnawialnych. Szczęśliwie, jak dotąd opinie te nie znalazły szerszego posłuchu wśród polityków i decydentów w naszym kraju, choć czasem przebijają się do mediów i są lansowane w społeczeństwie.

Trwający od wielu lat intensywny lobbing na rzecz rozwoju geotermii wysokiej entalpii szkodzi jej rozwojowi, ponieważ roztacza nierealistyczne wizje możliwości wykorzystania dostępnych zasobów wód termalnych i energii cieplnej. W sposób oczywisty hamuje to zainteresowanie geotermia niskiej entalpii.

Do analizy wybrano dwa artykuły dobrze prezentujące charakterystyczne poglądy autorów zaangażowanych w lobbowanie na rzecz geotermii wysokiej entalpii. Unikając komentowania tonu tych artykułów, skoncentrowano się jedynie na przedstawieniu najbardziej kontrowersyjnych opinii i nieprawdziwych informacji, którymi opinie te zostały podbudowane.
Kejow
Źródła informacji

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @kejow

możemy o tym wszystkim zapomnieć, GAZPROM rządzi. Coś z fokloru. i jeszcze - kult jednostki kwitnie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kejow

2. Maryla

Z jednej strony Ruscy z gazem na wylacznośc z drugie imperializm z opłatami za emisję CO2 z ogrzewania weglem wody i produkcji energii elektrycznej. Trzeba o tym mówić Wojtek
kejow
avatar użytkownika Maryla

3. Trzeba o tym mówić

nawet krzyczeć, gdzie sie da. Zjedzą nas w kaszy i wystawia rachunek za konsumpcję. Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl