Kwadrat Weimarski - komentator RIANOVOSTI o spotkaniu w Warszawie.

avatar użytkownika Maryla

Relacje ze spotkania Trójkąta Weimarskiego w polskojęzycznych mediach zaczęły i skończyły się na kłamliwych wypowiedziach Bronisława Komorowskiego i skandalu dyplomatycznym, którego autorem był tenże Bronisław Komorowski.


Rządy PO i PSL doprowadziły do marginalizacji Polski w UE. Trójkąt Weimarski i kłamstwa Komorowskiego

Spotkanie Trójkata Weimarskiego w Warszawie było i jest komentowane dość szeroko przez wszystkie czołowe media Europy i USA.
Warto zapoznać sie z opinią zamieszczoną w RIANovosti - wielojęzycznym portalu rządowym. Wynika z niej, że głównym benficjentem "kwadratowego trójkata" jest/powinna być Rosja.

A place for Russia in the Weimar Triangle

Miejsce dla Rosji w Trójkącie Weimarskim
==================================
http://en.rian.ru/analysis/20110208/162503113.html
 
The Weimer TriangleThe Weimer TriangleThe Weimer Triangle
12:41 08/02/2011
RIA Novosti political commentator Andrei Fedyashin
 
The Weimer Triangle is just one of the many prisms through which the EU looks at Russia. After a long break, the heads of state of Poland, Germany and France came together for a meeting of the Weimar Triangle on February 7. Polish President Bronislaw Komorowski started the summit off with a bang by inviting Russian President Dmitry Medvedev to attend the summit, and all future summits, as a guest.
 

Tłumaczenie - fragmenty (dziekuję basketowi)
 
Trójkąt Weimarski jest jednym z wielu pryzmatów przez który UE patrzy na Rosję. Po długiej przerwie, Polska, Niemcy i Francja spotkały się 7 lutego w jego ramach w Warszawie.
Prezydent Polski B.Komorowski rozpoczął spotkanie od mocnego uderzenia zparaszając rosyjskiego prezydenta D.Miedwiediewa do udziału we WSZYSTKICH przyszłych "szczytach"  - jako gościa.
 
Nowy  początek.
--------------------
Gest polskiego prezydenta został przez gości przyjęty z zadowoleniem.
Samo zaproszenie jest dowodem, że stosunki między Moskwą i Warszawą są nowym początkiem.
Aby docenić znaczenie gestu przypomnijmy, że ostatnie spotkanie Trójkąta z udziałem prezydenta L.Kaczyńskiego miało miejsce w 2006 r.
 
Głównym tematem tych spotkań były stosunki Polski z sąsiadami, szczególnie z Moskwą.
Z pewnością jest wiele innych tematów do omówienia na tegorocznym spotkaniu: wybory w Białorusi, Egipt, kryzys  euro, prezydencja Polski w UE.
 
Ale Rosja zawsze jest na czele dyskusji.
.........
Trójkąt został utworzony jako forum spotkań ministrów spraw zagranicznych. Próby przekształcenia go w coś więcej nie przyniosły sukcesu.
Polska za rządów Kaczyńskiego widziała spotkania jako szansę na składanie niekończących sie skarg na Rosję celem uzyskania dominującego wpływu na politykę wschodnią UE.
 
Niemcy i Francja rozumiały Trójkąt nieco inaczej.
Widzieli go jako platformę dyskusji polityki UE i integracji jej nowych członków przez wypracowanie wspólnego stanowiska w relacjach z sąsiadami.
I to jest właśnie dokładnie to, co Trójkąt wydaje się robić obecnie.
 
Polska łagodnieje
-----------------------
Prezydent L.Kaczyński wziął udzial w ostatnim szczycie  w grudniu 2006 roku. Szczyt zaplanowany w lecie, ale został odwołany ponieważ polski prezydent odmówił w nim udziału.
W czasie prezydentury Kaczyńskiego potrafił rozwścieczać /infuriate/ tak Rosję jak i zachodnich partnerów.
Trójkąt niemal zawalił się pod ciężarem bezgranicznej polskiej arogancji i niekontrolowanej, zakorzenionej /wrodzonej/ nienawiści do Rosji.
Polska została otwarcie skrytykowana przez UE za blokowanie licznych prób polepszenia stosunków z Moskwą.
Trójką zaprzestał spotkań, ponieważ jego uczestnicy uznali go za strate czasu.
.....................
Kwadratowy trójkąt?
--------------------------
Po tragicznej śmierci L.Kaczyńskiego, nowy polski prezydent B.Komorowski stara sie aby szczyt nie był platformą rozpowszechniającą niechęć do sąsiadów, ale szansą dla koordynacji bezpieczeństwa w polityce zagranicznej.
 
W czerwcu, minister SZ Rosji Ławrow wziął udział - pierwszy raz od 20 lat - w spotkaniu ministrów SZ Trójkąta, czego rezultatem była umowa o złagodzeniu wymagań wizowych w podróżach z Kaliningradu do Polski.
Ławrow wyjaśnił, że Moskwa chciałaby widzieć Trójkąt Weimarski jako "Quadrangle". Udział w nim może jest przedwczesny, ale obecność Rosji jako gościa w spotkaniach jest zachęcajacy.
W tym kształcie permanentnego forum, możliwe jest rozwiązywanie problemów rosyjsko-polskich przy udziale Niemiec i Francji.
Na razie widzimy oznaki normalizacji wykuwane z tragicznej katastrofy samolotu która przyniosła wiele smutku Rosji i Polsce.
 
Moskwa i Warszawa mogą ciągle czuć chłód prezydencji Kaczyńskiego /Moscow and Warsaw can still feel the frost from Kaczynski's presidency/
 
Komorowski określił szczyt w Pałacu Wilanowskim jak "naprawczy".
Powinny po nim nastepować spotkania bardziej dotyczące biznesu.

 

Etykietowanie:

2 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. Miedwiediew na szczycie

Miedwiediew na szczycie Trójkąta Weimarskiego - "to polityczna sensacja"

http://biznes.onet.pl/miedwiediew-na-szczycie-trojkata-weimarskiego--to-...

Informując o wynikach szczytu Trójkąta Weimarskiego w Warszawie, "Niezawisimaja Gazieta" zwraca uwagę na propozycję, by na kolejne takie spotkanie zaprosić prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Rosyjski dziennik określa to jako "polityczną sensację".

"Niezawisimaja Gazieta" zaznacza, że z inicjatywą taką wystąpił prezydent Polski Bronisław Komorowski, którego natychmiast poparli przywódcy Niemiec i Francji - Nicolas Sarkozy i Angela Merkel.

"Nicolas Sarkozy podkreślił, że z zadowoleniem wita determinację i odwagę, z jakimi prezydent Komorowski demonstruje wolę zbliżenia Polski i Rosji" - przekazuje dziennik, uważany za odzwierciedlający poglądy panujące w rosyjskim MSZ.

Zdaniem "Niezawisimej Gaziety", "wszystko wskazuje na to, że Paryż i Berlin są gotowe poprzeć konstruktywne podejście Warszawy do spraw europejskich, m.in. jej aktywny udział w tym, co wiąże się z nową architekturą bezpieczeństwa".

Dziennik wskazuje, że "ważne znaczenie przywiązuje się do procesu normalizacji stosunków polsko-rosyjskich". "Jej postęp jest sprawą wielce aktualną" - podkreśla gazeta i wyjaśnia przy tym: "Od 1 lipca Polska obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej. W tej roli Warszawa będzie się bezpośrednio zajmowała eurorosyjskimi kontaktami, negocjacjami dotyczącymi nowego porozumienia UE-Rosja, partnerstwem w modernizacji i organizacją szczytu UE-Rosja". "Zakłada to aktywizację współpracy między Warszawą i Moskwą" - zauważa dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" przypomina, że "Trójkąt Weimarski jako polityczno-dyplomatyczna konstrukcja powstał w 1991 roku po spotkaniu szefów MSZ Francji i Niemiec z ich polskim kolegą". "Później Polska została członkiem NATO i Unii Europejskiej. Jednak rozbieżności między Warszawą i Paryżem, a zwłaszcza Berlinem - podobnie jak Moskwą - podejrzewanym o antypolskie intrygi, nie ubyło" - pisze dziennik.

"Niezawisimaja Gazieta" odnotowuje, że "w czasie prezydentury tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej Lecha Kaczyńskiego +trójkąt+ od grudnia 2006 roku się nie zbierał". "Obecne spotkanie w Warszawie - jak ujmują to polskie media - reanimowało tę formułę. Jednocześnie odzwierciedliło zmianę sytuacji w Europie, w tym rozumienie kluczowego znaczenia partnerstwa z Rosją, szczególnie w sprawach bezpieczeństwa" - konstatuje dziennik.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. Prezydenci Polski i Francji o

Prezydenci Polski i Francji o szczycie NATO i spotkaniu Trójkąta Weimarskiego

Prezydent RP Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z Prezydentem
Republiki Francuskiej François Hollandem, podczas której przywódcy
poruszyli kwestię zbliżającego się szczytu NATO w Warszawie. 

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl