"Trójka" - wentyl Bezpieczeństwa (fragment "Resortowych dzieci") cz. 1

avatar użytkownika kazef

 

12 grudnia 1991. Czwartek, wczesny wieczór. Za kilkanaście godzin rozpocznie się dziesiąta,  krągła rocznica wprowadzenia stanu wojennego. W siedzibie Programu III Polskiego Radia przy ul. Myśliwieckiej w Warszawie w programie „Zapraszamy do Trójki” właśnie dobiega końca rozmowa na ten temat. Prowadzi ją Monika Olejnik, a jej gośćmi są: Jerzy Urban, rzecznik junty Wojciecha Jaruzelskiego, i Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

 Przed siedzibą radia czekają z kamerą Jacek Kurski i Piotr Sernica – dziennikarze programu „Reflex” TVP 1. Pierwszy wychodzi Adam Michnik, który widząc kamerę i pytających go dziennikarzy, przebiega na drugą stronę ulicy i znika w ciemności. Za chwilę wychodzi Jerzy Urban z Moniką Olejnik i wsiadają do czekającego na Urbana samochodu. Kilkanaście metrów dalej samochód się zatrzymuje, z ciemności wyłania się Adam Michnik i dosiada się do towarzystwa. Samochód odjeżdża. „Program był wówczas szokiem, bo stopień fraternizacji Michnika z Urbanem nie był jeszcze powszechnie znany Uparta sejmowa plotka głosiła potem, że cała trójka udawała się na imieniny do Aleksandra Kwaśniewskiego - istotnie 12 grudnia imieniny obchodzi właśnie Aleksander.”

Program z udziałem Michnika i Urbana w radiowej „Trójce” nie był zaskoczeniem - od lat stacja była nieformalnie nazywana „wentylem Bezpieczeństwa”, głównie z powodu osób tam  pracujących. (...)

Włodzimierz Sokorski, PRL-owski minister kultury i przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji, twierdził, że pomysłodawcą „Trójki” był Stanisław Stampfd, współautor słuchowiska „Matysiakowie”. Niewykluczone, że Stampfd rzucił pomysł stworzenia nowego programu, ale nad koncepcją „Trójki” i przekonaniem do tego pomysłu Władysława Gomułki, ówczesnego I sekretarza ICC PZPR, pracowali Włodzimierz Sokorski oraz Jan Mietkowski. (...)

Gomułka i Sokorski przed wojną byli członkami Komunistycznej Partii Polski. Włodzimierz Sokorski na początku lat 40. ubiegłego stulecia był m.in. członkiem kolegium redakcyjnego propagandowego pisma „Wolna Polska” w Moskwie, w roku 1943 został zastępcą dowódcy ds. polityczno-wychowawczych 1 . Dywizji Piechoty im.T. Kościuszki, a później 1. Korpusu Polskiego w ZSRS. Jako członek Zarządu Głównego Związku Patriotów Polskich w Moskwie popierał sowiecką dominację w Polsce, do której przybył razem z Sowietami.

Sokorski, podobnie jak inni komuniści z ZPP, znał doskonale rolę propagandy i mediów. Dlatego jeszcze w Moskwie Związek powołał Polską Agencję Prasową Polpress, a po zdobyciu Lublina komuniści z ZPP i PPR-u zaczęli tworzyć media - najpierw zajęli się prasą, a niedługo później radiem. Jedną z pierwszych powołanych przez nich do życia instytucji był Resort Informacji i Propagandy, który powstał 7 września 1944 roku na mocy dekretu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i w którego powołaniu uczestniczyli komuniści z ZPP. Resort miał swoje struktury terenowe zarówno wojewódzkie jak i powiatowe. Z kolei 22 listopada 1944 roku utworzono Przedsiębiorstwo Państwowe „Polskie Radio”, a majątek przeznaczony najego działalność wyodrębniono z ogólnego majątku Skarbu Państwa. Polskie Radio podlegało pod Wydział Radiowy Resortu Informacji i Propagandy.

W nowo utworzonym Polskim Radiu w Lublinie rozpoczął pracę Jan Mietkowski, już wówczas członek PPR. W roku 1944 był dziennikarzem, a w kilka miesięcy później, w 1945 roku, został kierownikiem wydziału informacji Polskiego Radia. Po przeniesieniu siedziby Polskiego Radia do Warszawy był zastępcą kierownika działu literackiego, a po powrocie Gomułki do władzy został kierownikiem działu, publicystyczno-kulturalnego Polskiego Radia. Audycje testowe Programu III Polskiego Radia pojawiły się w eterze 1 marca 1958 roku, natomiast regularne nadawanie „Trójka” rozpoczęła 1 kwietnia 1962 roku. Program miał być adresowany do młodych łudzi i miał zastąpić niezwykle popularne na przełomie łat 50. i 60. XX wieku audycje Radia Luxembourg - kultową stację radiową, lansującą modę muzyczną wśród europejskich nastolatków. Pod pozorem „nowoczesności” i otwarcia się na nowe nurty muzyczne ówczesna władza nie zamierzała jednak rezygnować z sączenia propagandy.

Pierwszym redaktorem naczelnym „Trójki” (1962) został Edward Fiszer, jeden z pomysłodawców powstania Programu. Jego kariera rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, gdy będąc studentem na Uniwersytecie Poznańskim (studiował prawo i filologię polską) publikował w poznańskich gazetach wiersze satyryczne. Po przegranej kampanii wrześniowej, podczas której walczył w 70. Pułku Piechoty, Fiszer dostał się do niewoli. Przebywał m.in. w obozie jenieckim w Dobiegniewie, gdzie powstała grupa literacka Zaułek Poeta - Fiszer był jednym z jej członków. W 1945 roku został kierownikiem literackim Centralnego Domu Żołnierza w Warszawie. Pisał teksty piosenek i scenariusze programów estradowych dla wojskowych teatrów i zespołów estradowych. W latach 1946-1952 kierował Redakcją Artystyczną Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, a od roku 1952 związany był z PR w Warszawie. Kolejnym szefem „Trójki” (1965-1966) był Jerzy Jesionowski, pisarz i scenarzysta.

W 1966 roku dyrektorem Programu III Polskiego Radia został wspomniany wcześniej Jan Mietkowski, który funkcję tę sprawował do 1972 roku, kiedy to awansował na zastępcę przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja”. Miejsce Mietkowskiego zajęła Ewa Ziegler-Brodnicka, dziennikarka prasowa i radiowa, tłumaczka z języka niemieckiego. Odwołano ją ze stanowiska po tym, jak w 1980 roku zapisała się do „Solidarności”, a jej miejsce w 1980 roku zajął Janusz Domagalik.

 

(podkr. kazef)

cz. 2:

http://www.blogmedia24.pl/node/66291

cz. 3:

http://blogmedia24.pl/node/66292

Etykietowanie:

5 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. @kazef

po dojściu do władzy "sił postępu" Radiowa Trójka przeszła do ofensywy. Sprawdzone kadry i ciągłość ideologiczna.

Magda Jethon i Kurski - baloniki na druciku, czyli RAZEM z Komorowskim od 2.05 do 4.06 rozprawić się ze stereotypem Polaka
Na wniosek Pani Magdaleny Jethon – Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Komorowski objął oficjalnie patronatem honorowym Kampanię społeczną „Orzeł może” w dniach 2 maja – 4 czerwca 2013 roku . Impreza jest wpisana na oficjalnej stronie prezydent.pl.

Na dzisiaj jest nowa zakładka

http://www.prezydent.pl/swieto-wolnosci/apel-prezydenta-rp/
Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne
naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami. Ich wynik ujawnił
realny układ sił w społeczeństwie. Doprowadził do głębokich zmian.
Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota.
Dlatego bądźmy razem także w przyszłym roku. Zorganizujmy święto razem!

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

2. @Maryla

Na razie poza Ściosem nikt nie pisze, nie ostrzega przed skutkami przyszłorocznej hucpy "4 czerwca". Środowisko "Gazety Polskiej" powinno się aktywnie temu przeciwstawiać już teraz, nie czekać na ostatni moment.

avatar użytkownika Maryla

3. @kazef

jak zwykle, zajmują się sobą, pisza elaboraty na temat "co w GW napisali". a sprawy ważne, jak ustawa o bratniej pomocy i hucpa Sikorskiego z nagrodą 1 miliona euro z naszej kasy pozostaje na marginesie.
Będa pisać po szkodzie i rozpisywać się , szukając winnego.

Oświadczenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych z siedzibą w Siedlcach

Siedlce, 25.01.2014 r.

OŚWIADCZENIE

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Internowanych i Represjonowanych kategorycznie sprzeciwia się przyznawaniu jakiejkolwiek tzw. Nagrody Solidarności wybranemu przez obcych „laureatowi”.

Rząd i prezydent B. Komorowski postanowili przyznać tę nagrodę i dokonali już wyboru kandydatów „laureatów” w osobach Z. Bujaka i L. Wałęsy.

Tak rząd, jak i Prezydent RP ani jednym słowem nie odnieśli się do przygotowanego przez Zespół Roboczy wyłoniony z organizacji antykomunistycznych i niepodległościowych i złożonego w parlamencie projektu ustawy o statusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej i Korpusie Weterana Opozycji Antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1971-1989. Projekt ureguluje kompleksowo status osób, które poświęciły swoje życie na rzecz wolności i niepodległości Ojczyzny, demokratyzacji kraju i środkowo-wschodniej Europy.

Przypominamy, że na przeobrażeniach okrągłego stołu najwięcej skorzystał PRL-owski aparat represji i przemocy oraz aparat komunistyczny, jak i solidarnościowe „autorytety”, które wpasowały się w postkomunistyczne koleiny.

Protestujemy przeciwko dowartościowywaniu wątpliwych autorytetów milionowymi nagrodami, gdy w tym samym czasie weteranów patriotycznej opozycji odsyła się do opieki społecznej.

Oświadczamy, że przyznanie Nagrody Solidarności, która z „Solidarnością” nic wspólnego nie ma, potraktujemy jako prowokację i szyderstwo z postaw weteranów solidarnościowej opozycji.

Członek Zarządu Przewodniczący

Ryszard Piekart Janusz Olewiński

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/66490,protestujemy-przeciwko-dowa...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. no proszę, Bronek działa, opozycja milczy

25-lecie Wolności. Patronat Prezydenta RP


4 czerwca 2014 roku minie ćwierć wieku od niezwykłego wydarzenia -  4
czerwca 1989 roku pokonaliśmy komunizm. Choć wybory były tylko
częściowo demokratyczne, to zapoczątkowały wielkie i udane zmiany w
Polsce.

 

Prezydent Bronisław Komorowski apeluje o wspólne  świętowanie polskiej wolności.
-  4 czerwca 1989 roku zapraszam Polaków na całym świecie i wszystkich
naszych przyjaciół. Zachęcam już dziś do rozpoczęcia przygotowań, by
wydarzenie to miało charakter wielkiej, wspólnej, obywatelskiej
uroczystości. Wolność nie ma granic. Nasze Święto Wolności jest też
świętem całego wolnego świata - podkreślił Prezydent RP.

 

- Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne
naprawdę: niesfałszowane, nieokupione represjami. Ich wynik ujawnił
realny układ sił w społeczeństwie. Doprowadził do głębokich zmian.
Zwyciężyła solidarna decyzja milionów Polaków. Zwyciężyła wspólnota.
Dlatego bądźmy razem także w przyszłym roku. Zorganizujmy święto razem! -
zaznaczył. 

 

Kancelaria Prezydenta RP zaprasza do występowania o Patronat Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z okazji 25-lecia Wolności. Zgłaszać
można przedsięwzięcia nawiązujące do 25-lecia przemian demokratycznych w
Polsce, które będą się odbywać zarówno w Polsce, jak i poza jej
granicami.

 

Wniosek do wypełnienia >>>

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kazef

5. ???

Wybory 4 czerwca, choć tylko częściowo demokratyczne, były wolne
naprawdę: niesfałszowane


A skąd lokator Belwederu wie, że tamte wybory nie były fałszowane?