Fascynująca środa - 20.12.2017

avatar użytkownika elig

  Ostatnio tak się składa, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wydarzenia polityczne nagle przyspieszają.  W zeszłym roku mieliśmy Ciamajdan, czyli próbę puczu, a w tym - decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 traktatu UE przeciw Polsce.  Zapadła ona w środę 20.12.2017 i wprawiła w nieopisaną radość "totalną opozycję".  Przez cały dzień przechwalali się oni tym, ile szkody [w ich mniemaniu] zdołali wyrządzić Polsce.

  Tym durniom nie przyszło nawet do głowy, że ugruntowali właśnie opinię o sobie jako o współczesnej Targowicy, oraz znacznie wzmocnili pozycję PiS.  Warto przy okazji wspomnieć, iż w maju 2017 Parlament Europejski wystąpił do Rady Europy o uruchomienie tegoż art. 7 przeciw Węgrom {TUTAJ(link is external)}.  Sprawa ugrzęzła i nikt już dziś o niej nie pamięta.  Ciekawe, czy tak będzie także w kwestii Polski.  Na razie KE wystosowała coś w rodzaju ultimatum z trzymiesięcznym terminem.  Tak więc - do końca marca mamy z nimi spokój.

  Reakcją na ten wyczyn KE było oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w środę po południu.{TUTAJ(link is external)}.  Zapowiedział on:

  "To były prezydenckie projekty, złożyłem je w Sejmie 24 września, tak jak się zobowiązałem, kiedy zdecydowałem się nie podpisywać i zawetować poprzednie ustawy, z którymi nie zgadzałem się w istotnych punktach. Przygotowałem swoje prezydenckie projekty. Ustawy zostały uchwalone. Teraz podjąłem decyzję o podpisaniu obydwu tych ustaw - powiedział prezydent na specjalnej konferencji w Pałacu Prezydenckim.".

  Zastanawiam się tylko - dlaczego prezydent zapowiedział podpisanie tych ustaw, zamiast po  prostu je podpisać.  Czyżby w ostatniej chwili chciał jeszcze coś wytargować w zamian za swój podpis?  Przypomnę jeszcze, że to właśnie reforma sądownictwa w Polsce miała być jakoby głównym powodem uruchomienia art. 7 przez KE.  To było wczoraj.  Dziś natomiast, we czwartek, 21 grudnia 2017, mamy wizytę w Polsce brytyjskiej premier Theresy May i konsultacje międzyrządowe polsko-brytyjskie.  Właśnie teraz: "Polska i Wielka Brytania podpisały traktat obronny. Konsultacje Morawieckiego i May" {TUTAJ(link is external)}.  Dzieje się.

 

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. @elig

Premier May w Warszawie o artykule 7: Kwestie konstytucyjne to wewnętrzna sprawa poszczególnych krajów

Kwestie konstytucyjne są i powinny być kwestią wewnętrzną dla krajów,
których dotyczą - tak premier Wielkiej Brytanii Theresa May odniosła
się do decyzji KE o uruchomieniu art. 7.1. unijnego traktatu. Premier
Mateusz Morawiecki ocenił, że spór z KE nie będzie miał wpływu na
negocjacje ws. Brexitu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl