Połowy tygodnia (33.)

avatar użytkownika tu.rybak

Niby środek wakacji, a tu proszę.

Morawiecki wypowiedział Gowinowi i posłał go na zieloną trawkę. Prezydent natychmiast odpowiedział, że bezzwłocznie dymisję ministra podpisze.

A to dopiero początek.

Posiedzenie Sejmu i kilka ważnych ustaw, między innymi ta o zagranicznych nadawcach telewizyjnych. A właśnie Gowin został pogoniony. Będzie większość? Tym pasjonowała się "Gazeta Wyborcza", TVN, Onet i wyważeni publicyści w rodzaju Warzechy. 

A przecież Kaczyński zrobił rozpoznanie bojem i musiał wiedzieć na ile głosów może liczyć. No i się nie przeliczył. A opozycja owszem. Co prawda w trakcie obrad przeszło kilka dziwnych poprawek (jak zwykle Konfederacja), ale w sumie skończyło się po myśli (chyba) rządzących. Co prawda z reasumpcją jednego głosowania (Kosiniak wniósł o przerwę w obradach - widać, że chłopaki od Tuska pracują), bo trzech gości od Kukiza nie potrafiło się zorientować i musieli zostać upomniani...

Opozycja przez chwilę święciła tryumf (Tusk: Większość sejmowa, klejona błotem korupcji i szantażu, rozkłada się na naszych oczach), ale ten rozkład trwał niedługo i zawiedzione twarze opozycji (w tym Gowin) były dosyć znamienne...

Krótko mówiąc Kaczyński pozbył się Gówina i wygrał ważne głosowanie. Dlaczego ważne? I o co chodzi z TVN? Nie wiem, po prostu nie wiem. Sądzę, że po pierwsze sprawdzano większość sejmową na niespecjalnie ważnym głosowaniu, po drugie, poddenerwowano opozycję i po trzecie wreszcie sprawdzano siłę stosunków polsko-amerykańskich.

I tu podobnie jak z Gowinem. Jak wrócił Tusk Gowin nie gra żadnej roli (facet jak Kosiniak i jak Czaskoski - mieli swój moment, ale się bali) i można go posunąć. Podobnie z TVN (i kpa - ws. roszczeń) - Amerykanie nie maja tu ambasadora (tylko jakiegoś Alego), Amerykanie podpisali z Niemcami Jałtę 2.0, więc jest okazja.

Co będzie dalej - zobaczymy. Najśmieszniejsza jest Konfederacja. Obiecali że się wstrzymają i teraz i jak Senat ustawę o TVN odrzuci. Czyli w zasadzie są za tym by prawo było łamane i Amerykanie robili sobie w Polsce kolonię. Podobnie było z poprawką Konfederacji ws. kpa. Tak, ale odszkodowania się Żydom należą. Dzięki Bogu poprawka nie przeszła. A i Duda ustawę podpisał.

Ze śmieszniejszych rzeczy Gowin oznajmił, że będzie rozmawiał z Dudą o TVN. Okazało się, że to tylko Gowin tak uważa, bo Duda dość bezceremonialnie posłał go w niebyt... No, rzadko to przyznaję, ale brawo Duda...

Gowin spotyka się z samorządowcami. To oznacza, że próbuje namówić Czaskoskiego na bunt. Znaczy kolejny, który poleci, to Czaskoski...

6 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Rybaku :)

"Krótko mówiąc Kaczyński pozbył się Gówina i wygrał ważne głosowanie. Dlaczego ważne? I o co chodzi z TVN? Nie wiem, po prostu nie wiem. Sądzę, że po pierwsze sprawdzano większość sejmową na niespecjalnie ważnym głosowaniu, po drugie, poddenerwowano opozycję i po trzecie wreszcie sprawdzano siłę stosunków polsko-amerykańskich."

wygrana duża potyczka, choc bitwa trwa nadal.

ps. Zanim Gowin oglosił, ze tworzy "nowe Centrum" z PSL, ważny polityk PSL Sawicki powiedział": "miałeś chamie złoty róg" dzisiaj ostał ci sie ino sznur, czyli koło poselskie, w którym nie wesoło. Jest w roli Miska Kamińskiego i Protasiewicza z ED-ków.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

2. (Brak tytułu)

Zdjęcie
Zdjęcie

Zdjęcie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Figa

3. Pytanie

Czy mogę udostępnić zdjęcie z marchewka na TT?

Figa

avatar użytkownika Maryla

4. @Figa

Witam,
oczywiście, ja wzięłam z TT z konta Supermeming.

Pozdrawiam

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

5. wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca br. w sprawie

CAŁY KOMUNIKAT OPUBLIKOWANY NA STRONIE KANCELARII PREMIERA:

W dniu 16 sierpnia 2021 r. Komisja Europejska otrzymała odpowiedź na pismo Komisarza D. Reydersa z dnia 20 lipca br., dotyczące ostatnich orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE – postanowienia z dnia 14 sierpnia br. o zastosowaniu środka tymczasowego w sprawie C-204/21 R oraz wyroku z dnia 15 lipca br. w sprawie C-791/19, w którym to piśmie Komisarz zwrócił uwagę również na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca br. w sprawie P 7/20.

Odnosząc się do wątpliwości Komisji związanych z wydaniem przez Trybunał Konstytucyjny wyroku z dnia 14 lipca br. w sprawie P 7/20, w odpowiedzi zwrócono uwagę, że Trybunał Konstytucyjny dokonuje kontroli konstytucyjności prawa unijnego od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, podkreślając, że Konstytucja RP, zgodnie z jej art. 8 ust. 1, jest w Polsce najwyższym prawem, a jej nadrzędność nad ustawami i ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi wynika także z zasady suwerenności narodu, ustanowionej w art. 4 ust. 1 Konstytucji.

W odpowiedzi zawarto podsumowanie polskiego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego z lat 2005-2021 oraz przywołano kilkanaście najważniejszych orzeczeń sądów konstytucyjnych innych państw członkowskich (m.in. Czech, Danii, Niemiec, Francji, Rumunii i Hiszpanii) w podobnych sprawach. Zwrócono uwagę, że orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego ani innych krajowych sądów konstytucyjnych nie budziło dotychczas po stronie Komisji Europejskiej żadnych wątpliwości. Wskazano, że problem relacji między prawem krajowym a prawem unijnym występuje w wielu państwach członkowskich, których sądy konstytucyjne podkreślają w swoim orzecznictwie prymat konstytucji krajowych oraz przyjmują ścisłą definicję zakresu kompetencji powierzonych Unii Europejskiej.

Ponadto poinformowano Komisję o zarządzeniach Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, stosownie do których Izbie Dyscyplinarnej nie będą przekazywane do rozpoznania nowe sprawy dotyczące sędziów, jakie wpływają do Sądu Najwyższego. Podkreślono, że rząd nie posiada środków, które bez naruszenia zasady niezależności władzy sądowniczej, mogłyby spowodować zawieszenie działania izby sądu i skutków wydanych w nim orzeczeń.

W odpowiedzi wskazano również, że nieefektywność systemu odpowiedzialności karnej i dyscyplinarnej sędziów jest od wielu lat problemem polskiego wymiaru sprawiedliwości i jednym z powodów niskiego zaufania do niego w polskim społeczeństwie. Skuteczność systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych jest fundamentem zaufania i wiarygodności wymiaru sprawiedliwości w każdym państwie członkowskim. System taki musi spełniać kryteria bezstronności oraz pewności prawa, a także zapewniać prawo do sądu, na co zwraca uwagę również Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z dnia 15 lipca br. Dlatego Polska będzie kontynuowała reformy wymiaru sprawiedliwości, także w obszarach odpowiedzialności sędziów, której celem jest poprawa efektywności tego systemu. W tym kontekście poinformowano o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej w obecnej postaci, w ramach kolejnego etapu reformy wymiaru sprawiedliwości, który ma rozpocząć się jeszcze w nadchodzących miesiącach.

Jednocześnie Komisja została poinformowana, że Polska skorzystała ze swoich praw procesowych, składając wniosek o uchylenie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości z dnia 14 sierpnia br. o zastosowaniu środka tymczasowego w sprawie C-204/21 R, dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN. Podstawą wniosku jest wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 lipca br. w sprawie P 7/20

—czytamy.

kk/PAP/gov.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika tu.rybak

6. czyli

idzie w dobrą stronę...

Rybak