Gigant energetyczny Shell ewakuuje sie szybko z Holandii: wysokie podatki i nagonka radykalnych ekologow zrobily swoje (I)

avatar użytkownika En passant

Piekna nazwa najwiekszego naftowego i energetycznego koncernu na swiecie Royal Dutch Shell nie pozostanie nam juz na dlugo. Koncern ucieka w szybkim tempie z Holandii i Uniii Europejskiej. Wysokie podatki oraz zmasowane ataki radykalnych organizacji ekologicznych doprowadzily do tego, ze kierownictwo koncernu postanowilo przeniesc swoja siedzibe a tym samym firme do Wielkiej Brytanii. „Dopoty dzban wode nosi, dopoki mu sie ucho nie urwie“, mowi stare madre przyslowie. Tak bylo tez w przypadku Shella, dumy Holandii i Wielkiej Brytanii.

W artykule przedstawie ta firme, jej perypetie z agresywnymi ekologami oraz jej najnowsza decyzje o ucieczce z Unii Europejskiej.

 

1. Royal Dutch Shell - krotka charakterystyka firmy

 

Nazwa Royal Dutch Shell jest znana na calym swiecie. Kierowcy samochodow tankuja na stacjach benzynowych tej firmy, posiada ona rafinerie, pola naftowe, platformy wydobywajace rope naftowe itd. Nalezy ona do najwiekszych koncernow energetycznych swiata. W zaleznosci od okresu szacowania danych, wartosc wszystkich akcji firmy waha sie miedzy 180 a 200 miliardami €. Znajduje sie ona na ogol wsrod pierwszwj czworki gigantow energetycznych na swiecie wraz z Exon Mobile, PetroChina i Chevron. Dopiero po nich plasuja sie na dalszych miejscach BP, Total czy Petrobras. Cale jej zasoby maja wartosc okolo 380 mrd USD zas obrot ca. 181 mrd USD. Obrot firmy spadl w 2020 roku z powodu mniejszego wydobycia oraz cen. Trzeba tutaj dodac, ze byl on wczesniej duzo wiekszy, np. w latach 2008-2013 byl dwukrotnie wiekszy i wynosil ponad 450 mrd USD.

Shell wydobywa rope naftowe, gaz ziemny. Swoje produkty przetwarza we wlasnych zakladach petrochemicznych, stad tez chemia nalezy do waznych obszarow dzialalnosci firmy.

 

Firma powstala w 1907 roku, jej siedziba jest Haga w Holandii. Koncern jest aktywny az w 140 krajach i zatrudnia ponad 86 tysiecy pracownikow. Sama firma Shell powstala w 1833 roku w Anglii, zalozona przez Marcusa Samuela, ktory handlowal egzotycznymi muszlami. Stad nazwa „Shell“ i logo - muszla pozostala juz na stale wizerunkiem firmy. Jego synowie rozszerzyli pole dzialalnosci swojej firmy. Zajeli sie handlem ropy naftowej do celow oswietlania. Potem zaczeli transportowac rope (tankowce) oraz przetwarzac ja. Potem doszlo wydobycie ropy na Borneo i w innych czesciach swiata. Ich interesy skrzyzowaly sie potem z interesami innej firmy energetycznej z Holandii, zalozonej w 1890 roku, Royal Dutch Petroleum Company, w ktorej mial nawet krol holenderski mial 25% udzialow. W roku 1907 te dwie firmy polaczyly sie i powstal holendersko-brytyjski koncern Royal Dutch Shell Gruppe, ktory stal sie szybko swiatowa potega na rynku energetycznym.

 

Shell jest notowany na gieldach zarowno w Wielkiej Brytanii (tzw. Akcja B, kursy w funtach brytyjskich) oraz w Holandii i Europie (tzw. Akcja A, kursy w Euro). Shell jest od lat ulubiona akcja akcjonariuszy z calego swiata, gdyz mial na ogol stabilny kurs oraz wysoka dywidende. Powazne pakiety akcji Shella posiadaja ogromne fundusze miedzynarodowe, jak The Vanguard (3,9%) czy BlackRock (3,2%). Nigdy od 1945 az do 2020 roku nie obnizyl dywidendy, tak wiec byl jakby dojna krowa dla inwestorow. Stalo sie tak dopiero w 2020, gdy to po turbulencji na rynku naftowym i stratach, Shell obnizyl dywidende o 66%. Teraz zapowiedzial juz znow jej wzrost. Co ciekawe dywidendy za Akcje A w Holandii i Europie sa opodatkowane, a za Akcje B w Anglii sa wolne od podatku. To bylo jednym z przedmiotow sporu z rzadem holenderskim. Do tego doszly tez inne plaszczyzny konfliktowe w kwestii ekologicznej. Opisze je w nastepnych czesciach artykulu.

 

Cdn.

 

3 komentarze

avatar użytkownika Maryla

1. @En passant

Media w Portugalii: UE jest zakładnikiem Niemiec, a Berlin zakładnikiem Rosji

Unia Europejska jest zakładnikiem Niemiec, a Niemcy - zakładnikiem

prezydenta Rosji Władimira Putina – uważa Ana Gomes, komentatorka

portugalskiej stacji telewizyjnej SIC. Według byłej eurodeputowanej

rządzących Portugalią socjalistów (PS) podporządkowanie to przejawia się

szczególnie w polityce energetycznej i migracyjnej.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

2. Ha! Ha! Ha!

Nadmiernie zideologizowana Unia Europejska dezindustrializuje sie.
Pozdrawiam

avatar użytkownika En passant

3. @Maryla

Zgadza sie Maryla. Poprzez watpliwa polityke energetyczna ostatnich lat, Niemcy stracily niezaleznosc energetyczna, co przeklada sie na zaleznosc polityczna.

Pozdrawiam serdecznie

S.

En passant