Kancelaria Sejmu odpowiada - IPN

avatar użytkownika Franek

Odpowiedź z Kancelarii Sejmu w sprawie IPN

 

9 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. JAK ROBI SIE OBYWATELI W JAJO !

czy kłamał poseł Gowin, udzielając wywiadu red. Gmyzowi ? O co tu chodzi?

 

List otwarty w sprawie IPN do Posłów

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika jerry

2. Jaki wywiad?

Możesz przypomnieć? Albo jakiś link?

jerry

avatar użytkownika Maryla

3. jerry zaraz podam, tu masz na razie jeden

http://www.rp.pl/artykul/182403,360528_Czy_Platforma_podda_IPN_polityczn... kurcze, płatny, ale znajdziemy ;) http://www.wprost.pl/ar/171797/PO-nie-chce-odwolywac-Kurtyki/ 2009-09-15 10:34 Platforma Obywatelska nie zamierza skracać kadencji prezesa IPN Janusza Kurtyki – przekonywał w rozmowie z RMF FM przewodniczący klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. Wprawdzie przygotowywana przez PO nowa ustawa o IPN przewiduje łatwiejszą procedurę odwołania prezesa instytucji, ale jak zapewnia Chlebowski "nie ma mowy o tym, by ktoś w trakcie kadencji prezesa Kurtyki chciał go odwołać z tego stanowiska". Chlebowski zapowiedział, że nowa ustawa o IPN trafi do parlamentu w przyszłym tygodniu. Podkreślił, że nie jest to zemsta za oskarżenia o agenturalną przeszłość byłego prezydenta Lecha Wałęsy przez pracowników IPN, chociaż sam Chlebowski „ma poważne zastrzeżenia co do sposobu traktowania Lecha Wałęsy" w ciągu ostatnich lat.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. jerry - MAM wszystkie wywiady i projekt ustawy z linkiem do sejm

ten najwazniejszy : http://www.rp.pl/artykul/182403,360528_Czy_Platforma_podda_IPN_politycznej_kontroli_.html Źródła: http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/9442/Stanowisko_Kolegium_Instytutu_Pamieci_Narodowej_z_dnia_7_kwietnia_2009_r.html http://www.rp.pl/artykul/9158,317885_Zdort__IPN_otwiera__kolejne_drzwi_.html http://www.rp.pl/artykul/9158,360529_Nowy_sposob_na_zniszczenie_IPN.html http://www.rp.pl/artykul/16,360555_Jakiego_IPN_chce_Platforma.html http://www.rp.pl/artykul/2,360528_Czy_Platforma_podda_IPN_politycznej_kontroli_.html http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/245/10525/Spis_dokumentow_Archiwum_SBU_ktore_beda_przekazane_do_Instytutu_Pamieci_Narodowe.html http://www.wprost.pl/ar/168291/Archiwa-komunistyczne-otworem-dla-Polakow-i-Ukraincow/ http://cogito.salon24.pl/77793,likwidacja-w-imieniu-wsi http://cogito.salon24.pl/110018,ipn-naprzeciw-oczekiwaniom-platformy http://orka2.sejm.gov.pl/Debata5.nsf/main/7997C34C projekt nowelizacji ustawy o IPN - http://grafik.rp.pl/grafika2/368469

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika jerry

5. Ten najważniejszy,

to jest ten ostatni. Myślałem, że jest coś więcej. Niestety, dopóki projekt nie wpłynie oficjalnie do Sejmu, to go nie ma. Niestety, jest tak, jak już pisałem, przygłup J.O. miał kiedyś tam rację. Prace w klubie nad jakimś projektem nie są objęte ustawą o inf.publ. Ale ten ostatni link, ciekawy, ciekawy...

jerry

avatar użytkownika Maryla

6. to w końcu Gowin czy Rybicki jest odpowiedzialny w klubie PO za

Arkadiusz Rybicki, odpowiedzialny w klubie PO za projekt nowelizacji ustawy o IPN, uważa, że zmiany w tej ustawie są niezbędne i będą przeprowadzone. Według posła, projekt będzie gotowy pod względem legislacyjnym w przyszłym tygodniu.

Poseł poinformował, że do klubu PO trafiła w tym tygodniu opinia prezesa IPN Janusza Kurtyki do projektu nowelizacji ustawy o IPN, autorstwa Platformy. Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk potwierdza, że takie pismo zostało skierowane do klubu PO. Nie chciał jednak ujawnić PAP jego treści.

"Zasadnicza teza opinii IPN do projektu nowelizacji ustawy o IPN brzmi: wszystko działa dobrze, zmiany nie są potrzebne. PO nie zgadza się z tym stanowiskiem, zmiany są niezbędne i będą przeprowadzone" - podkreślił Rybicki w czwartkowej rozmowie z PAP.

Jak dodał, zastrzeżenia IPN są obecnie analizowane. "Nie zgadzamy się jednak, co do zasadniczej tezy opinii Instytutu - że nie trzeba żadnych zmian. Zmiany są potrzebne, trzeba bardziej zdemokratyzować zarządzanie IPN i zwiększyć rolę organu kolegialnego" - powiedział poseł PO.

Zapewnił jednocześnie, że planowane w projekcie zmiany w ustawie o IPN mają charakter ewolucyjny. "IPN nie powinien się niczego obawiać" - uważa Rybicki.

Przyznał, że pewnym kłopotem może być "szerokie" ujawnienie akt. "Chodzi o tzw. dane wrażliwe. Na chwilę obecną wydaje się, że będą one prawie na pewno udostępniane. Są jednak dwie koncepcje: jedna, aby pracownicy IPN byli odpowiedzialni za udostępnianie tych danych, druga - aby odpowiedzialne były osoby, które pozyskują dane - czyli dziennikarze, historycy. Na tej drugiej koncepcji pewnie się skończy" - zaznaczył.

Według Rybickiego, IPN ma zastrzeżenie do pomysłu trybu wyboru Rady, która ma zastąpić kolegium Instytutu. "Pewnie uważają, że wśród pracowników uczelni, którzy będą tworzyć kolegium elektorskie, mogą być agenci, że to niezbyt ciekawe środowisko" - ocenił.

Poseł Platformy powiedział też, że IPN przesłał swoją opinię opierając się na niedokończonym projekcie nowelizacji. "To opinia na podstawie którejś z kolei mutacji naszego projektu, IPN ustosunkował się do różnych punktów projektu, które są obecnie szlifowane" - zaznaczył.

Według Rybickiego, w przyszłym tygodniu projekt będzie gotowy pod względem legislacyjnym. Nie umiał jednak powiedzieć, kiedy trafi on do marszałka Sejmu.

Przygotowane przez Platformę założenia projektu nowelizacji ustawy o IPN przewidują powołanie 9-osobowej Rady, która ma zastąpić kolegium IPN. Kolegium to 11-osobowy zespół doradczo-kontrolny prezesa IPN wybierany na 7-letnią kadencję. Rada Instytutu ma zostać wyposażona w większe kompetencje - będzie ustalała priorytetowe tematy badawcze i rekomendowała kierunki działalności IPN. Platforma zapisała w projekcie bardzo wysokie wymagania dla kandydatów do Rady Instytutu, m.in. konkretne rekomendacje naukowe i środowiskowe.

Według założeń projektu noweli łatwiej będzie można odwołać szefa Instytutu. Sejm będzie mógł go odwołać ze stanowiska zwykłą większością głosów; obecnie jest to możliwe przewagą 3/5 głosów. Projekt zakłada też poszerzenie dostępu do archiwów Instytutu.

Rozszerzony dostęp do akt z IPN miałby polegać m.in. na tym, że zwracający się o to obywatel, otrzymywałby od razu dokumenty z ujawnionymi nazwiskami agentów, które dziś są zaczerniane i trzeba w osobnym trybie domagać się ich ujawnienia.

Według polityków Platformy, zmiany mają poprawić jakość funkcjonowania IPN, zwiększyć jawność i dostępność do akt dla każdego Polaka. Zapewniają jednocześnie, że nie chodzi o przedterminowe odwołanie Janusza Kurtyki.

 

 

http://wiadomosci.onet.pl/2076877,11,po_zmiany_w_ustawie_o_ipn_niezbedne,item.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

7. PO: w czwartek projekt zmian w ustawie o IPN

Andrzej Halicki, fot. Tomasz Gzell
PAP

W czwartek PO złoży w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej - poinformował rzecznik klubu Platformy Andrzej Halicki.

- Złożymy projekt w czwartek, po przedstawieniu opinii publicznej jego głównych założeń - powiedział Halicki. Założenia noweli przedstawi w czwartek rano na konferencji prasowej w Sejmie Arkadiusz Rybicki (PO), który pracował nad projektem.

Propozycje Platformy przewidują m.in. powołanie 9-osobowej Rady, która ma zastąpić kolegium IPN. Kolegium to 11-osobowy zespół doradczo-kontrolny prezesa IPN wybierany na 7-letnią kadencję.

Rada Instytutu ma zostać wyposażona w większe kompetencje - będzie ustalała priorytetowe tematy badawcze i rekomendowała kierunki działalności IPN. Platforma zapisała w projekcie wysokie wymagania dla kandydatów do Rady Instytutu, m.in. konkretne rekomendacje naukowe i środowiskowe.

Kandydatów na członków Rady wybierze tzw. Kolegium Elektorów, które zostanie wyłonione przez polskie uczelnie mające prawo do nadawania stopni naukowych oraz Polską Akademię Nauk. To Kolegium wskaże kandydatów, spośród których członków Rady wybiorą Sejm i Senat. Spośród 10 kandydatów wskazanych przez Kolegium Sejm wybierze pięciu, a spośród kolejnych czterech Senat wskaże dwóch.

Dwóch członków Rady wskaże prezydent, który będzie miał wybór spośród czterech osób (prawników) rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa.

Według założeń projektu noweli łatwiej będzie można odwołać szefa Instytutu. Sejm będzie mógł go odwołać ze stanowiska zwykłą większością głosów; obecnie jest to możliwe przewagą 3/5 głosów. Również powoływanie prezesa IPN przez Sejm odbywać się będzie zwykłą większością głosów, a nie większością 3/5.

- Prezes IPN ma obecnie mocniejsze umocowanie niż premier. W okresie, kiedy Instytut powstawał, chodziło o to, aby uniknąć nacisków na prezesa IPN. Dzisiaj emocje wokół IPN i obawy, że ujawnienie jakichś teczek wstrząśnie posadami państwa mamy za sobą - podkreśla Rybicki.

Projekt zakłada też poszerzenie dostępu do archiwów Instytutu. Rozszerzony dostęp do akt z IPN miałby polegać m.in. na tym, że zwracający się o to obywatel, otrzymywałby od razu dokumenty z ujawnionymi nazwiskami agentów, które dziś są zaczerniane i trzeba w osobnym trybie domagać się ich ujawnienia.

Nie będą też zaczerniane tzw. dane wrażliwe, dotyczące m.in. przebytych chorób, przekonań religijnych czy życia seksualnego. - My ujawniamy te dane zainteresowanym, tzn. dziennikarzom, historykom, oni będą ponosić odpowiedzialność za ich użycie - mówi Rybicki.

PO chce przyśpieszyć procedurę wydawania akt. W ciągu roku IPN będzie zobowiązany opublikować wszystkie sygnatury akt. - Jeśli ktoś przyjdzie do IPN, poda sygnaturę akt, to w ciągu 7 dni powinien otrzymać te akta, bądź ich kopię, gdyby była kolejka. Dzisiaj składa się wniosek i czeka nie wiadomo ile, czasami kilka lat - podkreślił Rybicki.

- Poprawiamy już naprawdę ostatnie przecinki - zapewnił Rybicki. Podkreśla, że PO chce odpolitycznić Instytut, przekształcić go w instytucję bardziej o charakterze naukowym. - Dzisiaj widać, że władze Instytutu mówią tym samym językiem co Prawo i Sprawiedliwość, podobnie chyba rozumieją politykę historyczną - dodał. Pytany o ewentualne poparcie innych klubów parlamentarnych dla projektu, przyznaje, że "nikt nie chce odstąpić od swojego stanowiska".

- Niektórzy działacze PiS traktują IPN jak kościół święty, a wszelkie próby zmiany zasad rządzących tą instytucją traktują jak zmiany w doktrynie wiary - ocenił. Rybicki zapewnia też, że PO nie chodzi o przedterminowe odwołanie prezesa IPN Janusza Kurtyki (którego kadencja upływa 29 grudnia 2010 roku). - Proponujemy racjonalne zmiany, nie zależy nam na nagłym usunięciu Kurtyki - powiedział polityk PO.

We wtorek premier Donald Tusk opowiedział się za szybka pracą nad nowelą ustawy o IPN, która "odda IPN historykom względnie neutralnym politycznie, a nie gończym, którzy chcą kogoś koniecznie złapać i zagonić". Tusk podkreślił we wtorek w TVN24, że stygmat polityki nad działalnością IPN i ideologizacja prezesa Instytutu Janusza Kurtyki, "wytwarza nieznośną atmosferę dwuznaczności wokół działania IPN".

PO od wielu miesięcy zapowiadała zmiany w ustawie o IPN, m.in. w związku z książką "Lech Wałęsa. Idea i historia", opartą na obronionej w czerwcu 2008 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim pracy magisterskiej Pawła Zyzaka, czasowo zatrudnionego w IPN. Zyzak napisał m.in., że b. przywódca Solidarności był agentem SB, a w czasach młodości miał nieślubne dziecko, "sikał do kropielnicy" i "był nożownikiem z kompleksem Edypa". Naukowcy zarzucali autorowi książki m.in., że nie powołuje się na udokumentowane źródła, co powinno być wymogiem pracy naukowej.

 

 

http://wiadomosci.onet.pl/2088840,11,po_w_czwartek_projekt_zmian_w_ustawie_o_ipn,item.html

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

8. Klub PO złożył projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Naro

.."Propozycje Platformy przewidują m.in. powołanie 9-osobowej Rady, która ma zastąpić kolegium IPN. Kolegium to 11-osobowy zespół doradczo-kontrolny prezesa IPN wybierany na 7-letnią kadencję. Kandydatów na członków Rady wybierze tzw. Kolegium Elektorów, które zostanie wyłonione przez polskie uczelnie mające prawo do nadawania stopni naukowych oraz Polską Akademię Nauk. To Kolegium wskaże kandydatów, spośród których członków Rady wybiorą Sejm i Senat. Spośród 10 kandydatów wskazanych przez Kolegium Sejm wybierze pięciu, a spośród kolejnych czterech Senat wskaże dwóch. Dwóch członków Rady wskaże prezydent, który będzie miał wybór spośród czterech osób (prawników) rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa."..... http://www.rp.pl/artykul/16,400783.html

 

Klub PO złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej. Poseł Arkadiusz Rybicki argumentował, że celem zmian jest odpolitycznienie Instytutu i szersze otwarcie jego archiwów. - Zmiany w ustawie o IPN są realizacją postulatu Platformy szerszego otwarcia archiwów z czasów PRL - zapewnił Rybicki.
REKLAMA


Komentarz audioPosłuchaj: Arkadiusz Rybicki o nowelizacji ustawy o IPN (IAR)

Propozycje Platformy przewidują m.in. powołanie 9-osobowej Rady, która ma zastąpić kolegium IPN. Kolegium to 11-osobowy zespół doradczo-kontrolny prezesa IPN wybierany na 7-letnią kadencję. Kandydatów na członków Rady wybierze tzw. Kolegium Elektorów, wyłonione przez polskie uczelnie mające prawo do nadawania stopni naukowych oraz Polską Akademię Nauk. To Kolegium wskaże kandydatów, spośród których członków Rady wybiorą Sejm i Senat. Spośród 10 kandydatów wskazanych przez Kolegium Sejm wybierze pięciu, a spośród kolejnych czterech Senat wskaże dwóch. Dwóch członków Rady wskaże prezydent, który będzie miał wybór spośród czterech prawników rekomendowanych przez Krajową Radę Sądownictwa.



Platforma zrobi porządek z IPN

PAP, arb

http://www.wprost.pl/ar/180660/Platforma-rozpoczyna-bitwe-o-IPN/

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

9. Poseł Arkadiusz Rybicki

dostanie od nas list , który wysłaliśmy posłowi Gowinowi. Widać "harcownik" Gowin został zastąpiony egzekutorem Rybickim. Poprzedni list będzie załącznikiem do nowego, po zapoznaniu się ze złozonym projektem, którego dotąd nie było.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl