Moskwa po Augustowie. W katowni NKWD będzie centrum rozrywkowo-handlowe.

avatar użytkownika Maryla

Budynek Sądu Najwyższego ZSRS, w którym w latach 1937 – 1938 bez procesu skazano na śmierć ponad 30 tys. ludzi, został przez władze wykreślony z listy zabytków. A prywatny właściciel chce tam zbudować centrum handlowe. Przeciwko temu pomysłowi protestuje zajmujące się badaniem stalinowskich zbrodni stowarzyszenie Memoriał.

- Miejsca pamięci ofiar represji powinny być traktowane jak świątynie narodowe – napisali w swoim proteście historycy z Memoriału. - Ściany tego budynku słyszały ostatnie słowa, krzyki i jęki tysięcy ludzi, którzy zostali tu skazani na rozstrzelanie przez najwyższy organ sowieckiego bezprawia – tłumaczą.

– Na pewno zapadały tam wyroki. Nie mamy dowodów w postaci dokumentów, ale najprawdopodobniej w piwnicach budynku wykonywano także część wyroków – mówi Arsenij Rogiński z Memoriału.

Memoriał już w 1989 roku prosił władze Moskwy o utworzenie w „Domu rozstrzeliwań”, jak nazywany jest budynek przy ul. Nikolskiej nieopodal Kremla, muzeum terroru i stalinowskich represji. Dokładne plany moskiewskiego ratusza nie są znane.

– Być może powstanie tam biurowiec, może jego pracownicy uznają to miejsce za przytulne – dodaje członek Memoriału Nikita Pietrow. – Ale jest to miejsce oblane łzami, wewnątrz ludzie byli skazywani na śmierć, może rozstrzeliwani. Na zewnątrz stali ich krewni – tłumaczy.

W Moskwie nie ma ani jednego postawionego przez państwo pomnika ofiar stalinowskich represji. Upamiętniający je Kamień Sołowiecki, umieszczony na placyku nieopodal Łubianki, działacze Memoriału przywieźli na początku lat 90. z Sołowek, gdzie w latach 20. XX wieku powstał pierwszy w ZSRS obóz dla więźniów politycznych.

mm/Rp.pl

 

http://fronda.pl/news/czytaj/w_sowieckim_domu_rozstrzeliwan_bedzie_centrum_rozrywkowo_handlow

 

Nie chcą sklepu w katowni NKWD - Nasz Dziennik
23 Lip 2009 ... Armii Krajowej oraz Światowego Związku Żołnierzy AK, napisali list z prośbą o
ratunek budynku tzw. domu Turka w Augustowie. ...
http://www.naszdziennik.pl/index.php?typ=po&dat=2009072...

Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. MKDNiS: Muzeum Obławy

MKDNiS: Muzeum Obławy Augustowskiej wpisuje się w politykę wypełniania białych plam

Zakup przez Instytut Pileckiego Domu Turka w Augustowie i utworzenie
tam muzeum poświęconego Obławie Augustowskiej wpisuje się w prowadzoną
przez MKDNiS politykę wypełniania białych plam polskiej pamięci -
poinformował w piątek resort kultury.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl