Uroczystości katyńskie we Włocławku

avatar użytkownika Freeman48

Jak zapowiadałem we wcześniejszym wpisie, dzisiaj, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, rozpoczęły się we Włocławku uroczystości ku czci Polaków zamordowanych w Katyniu i innych miejscach kaźni przez NKWD. Jak chyba w całej Polsce, uroczystości te zbiegły się z uczczeniem pamięci wczorajszych ofiar Katynia. 

Od godziny 10:00 pod pomnikiem Żołnierzy AK zaczęli gromadzić się włocławianie. Przybywały poczty sztandarowe szkół, policji, kombatantów, związków zawodowych. Nie zabrakło parlamentarzystów z regionu, obecnych i byłych, oraz samorządowców z Marszałkiem Województwa na czele. Uroczystości rozpoczęto Hymnem Państwowym. Poseł Lukasz Zbonikowski przypomniał, że ideę ogólnopolskiego sadzenia "dębów katyńskich" jako formę uczczenia ofiar zbrodni katyńskiej przedstawił Prezydentowi Kaczyńskiemu ksiądz Józef Joniec, twórca "Parafiady", który również zginął w katastrofie. Następnie poseł przypomniał sylwetki parlamentarzystów, których znał i z którymi współpracował. Mówił, jak bardzo Prezydent chciał być na włocławskiej tamie, na uroczystościach 25 rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki (nie przybył z powodu choroby, reprezentował Go minister Paweł Wypych - też zginął), uzgodniona już była wizyta Prezydenta we wrześniu na uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację ks. Jerzego. Wspominał kilkakrotne wizyty Pierwszej Damy w pobliskim Ciechocinku, gdzie patronowała festiwalowi artystycznemu osób niepełnosprawnych. Powiedział kilka słów o współpracy z Jerzym Szmajdzińskim, jako wicemarszałkiem Sejmu, gdy pełnił funkcję sekretarza. Zdradził, że marszałek Szmajdziński, jako zagorzały fan koszykówki, często przyjeżdżał z Wrocławia, gdzie mieszkał, do naszej Hali Mistrzów na mecze Anwilu z Ideą Śląsk Wrocław. Po przypomnieniu jeszcze kilku sylwetek parlamentarzystów, odmówiono modlitwę za zmarłych. Następnie organizatorzy przedstawili życiorysy dwóch ofiar Katynia, na których cześć zasadzono "dęby katyńskie". Podczas sadzenia dębów zebrani wysłuchali "Modlitwy do Matki Boskiej Katyńskiej".

Po uroczystościach przy pomniku, poczty sztandarowe a za nimi wszyscy zgromadzeni udali się do pobliskiego kościoła Najświętszego Zbawiciela na sumę odpustową, która jednocześnie była mszą w intencji ofiar Katynia, tych, sprzed siedemdziesięciu lat, i tych wczorajszych. Mszę koncelebrowali biskupi: Wiesław Mering i biskup senior Bronisław Dembowski w asyście prawie wszystkich proboszczów parafii włocławskich. Po mszy, w uroczystej procesji wszyscy udali się jeszcze raz pod pomnik Żołnierzy AK, gdzie po krótkiej adoracji Najświętszego Sakramentu i uroczystym błogosławieństwie zakończono dzisiejszą część obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej.

Jutro (poniedziałek) we włocławskiej katedrze o godz. 19:00 odbędzie się koncert krakowskiej orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z udziałem chórów uniwersyteckich z Torunia i Bydgoszczy. Koncert będzie transmitowany przez TVBydgoszcz. A we wtorek "marsz katyński" ulicami Włocławka i sadzenie kolejnych dwóch dębów. Oczywiście będą zdjęcia, tak, jak i dzisiejsze autorstwa Dariusza Ossowskiego.


1 komentarz

avatar użytkownika Maryla

1. Freeman48

Witam, cała Polska pogrążona w żałobie. Dzisiaj jeszcze opłakujemy śmierć wszystkich, jutro juz odczujemy Ich brak. Teraz musimy zmobilizować się do obrony Polski. Musimy byc silni . Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl