Pakt Ribbintrop- Mołotow, IV Rozbiór Polski

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 Siedemdziesią dwa lata temu Niemcy i sowieci dokonali w dniu 23 sierpnia 1939 roku, czwartego rozbioru Rzeczypospolitej Polskiej.

Pakt Ribbentrop - Mołotow ,podpisano w Moskwie nocą 23  sierpnia 1939 roku.  Przeszedł do historii, jako pakt o nieagresji miedzy III  Rzeszą niemiecką i Związkiem sowieckim.
Pakt o nieagresji między Niemcami, Das Dritte Reich Hitlera,kanclerza i wodza /  Führer und Reichskanzler /i bolszewikami Stalina zawierał tajny protokół dodatkowy, będący kodycylem.

Asumpt dla Pakty Ribbentrop-Mołotow i sojuszu Rosji z Niemcami wspólnej granicy ustanowionej na Kongresie wiedeńskim dał:
Układ w Rapallo
Układ zawarto 16 kwietnia 1922 o godzinie 1:15 pomiędzy Rzeszą Niemiecką, a RFSRR we włoskim mieście Rapallo.
Układ podpisali
Georgij Cziczerin, ówczesny Komisarz Spraw Zagranicznych RFSRR i Walther Rathenau, Minister Spraw Zagranicznych Niemiec.
Niemcy a właściwie minister spraw zagranicznych  Walther Rathenau wprowadził swoich kuzynów, bolszewików, na salony Europy. Układ w Rapallo, umożliwił Niemcom zbrojenie się na terenach Rosji bolszewickiej, tak by innego państwa Europy tego nie widziały. Niemcy Miału zakaz zbrojeń.
 
Dziewięćdziesiąt lat później, premier III RP z pochodzenia Niemiec,Donald Tusk, otrzyma medal  Walthera Rathenau, człowieka, który kwestionował polskie granice zachodnie ustanowione w Wersalu.
Kolejna Targowica i i rozbiory Polski ?

 

Tajny protokół to nic innego jak umowa o IV Rozbiorze Polski, podziale Europy

Rzeczypospolitą  podzielono według koncepcji angielskiego lorda, vicekróla Indii  George Nathaniela Curzona na konferencji w Spaa w Belgii w 1920 roku ze sfałszowanymi poprawkami dokonanymi przez pracownika Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs/  Foreign Office / polskiego Żyda Namiera urodzonego w Woli Okrzejskiej.

 Podpisującymi byli Ullrich Friedrich Willy  Joachim Ribebbentrop, minister spraw zagranicznych III Rzeszy, członek NSDAP,
 oraz
 Wiaczesław Michajłowicz Mołotow / prawdziwe nazwisko Skriabin / Przewodniczący Rady Komisarzy Sowieckich. Od 1921 roku – sekretarz KC SDPRR(b), od 1926 roku – członek Biura Politycznego WKP(b)

 

kliknij  na obrazek by powiększyć

 Tak wyglądała granica rozbioru

 

 

 

 

 

Tak powstawał IV rozbiór Polski, którego następstwem będzie ludobójstwo sowietów na Narodzie Polskim

 

 

Podpis składa j Ribbentrop

 

Siedem lat później, kostnica w Norymberdze, Ribbentrop, po wykonaniu wyroku śmierci przez powieszenie

 

W tym czasie kiedy w Moskwie był podpisywany pakt o nowym podziale Polski i Europy, Rzeczypospolita Polska miała umowy z Wielką Brytanią.
Traktat sojuszniczy rozwijał wcześniejsze, jednostronne gwarancje brytyjskie z 31 marca 1939 i gwarancje dwustronne zawarte w protokole podpisanym 6 kwietnia 1939 roku w trakcie wizyty w Londynie, ministra spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej Pana Pułkownika  Józefa Becka z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Edwardem Frederickiem Lindley Woodlordem 1. hrabią Halifax.
 
Traktat był dokumentem prawa międzynarodowego zobowiązującym obie strony sygnujące do udzielenia sobie wzajemnej pomocy militarnej w przypadku agresji na jedną ze stron ,lub tzw. agresji pośredniej - na terytorium Wolnego Miasta Gdańska,Litwy,Belgii i Holandii i nie zawierania odrębnego pokoju z agresorem
 
Składał się on z dwóch części - tekstu zasadniczego oraz tajnego protokołu wyjaśniającego jego pełny tekst. Przewidywał wzajemną, pełną pomoc zbrojną wobec agresji nie wymienionego z nazwy "europejskiego mocarstwa". Tajny aneks precyzował, że chodzi wyłącznie o Niemcy .Traktat został zawarty na czas pięciu lat z automatycznym przedłużeniem w przypadku braku wypowiedzenia. Była to pierwsza formalna dwustronna umowa sojusznicza Wielkiej Brytanii z krajem na wschód od linii Renu.
W dniu 25 sierpnia 1939 roku został zawarty kolejny układ sojuszniczy Miedzy Wielka Brytanią, reprezentowaną przez ministra spraw Zagranicznych Edwarda Fredericka Lindley Woodlorda 1. hrabiego Halifax a ambasadorem Rzeczypospolitej w Wielkiej Brytanii hrabią Edwardem Bernardem  Raczyńskim herbu Nałęcz.
Wcześniej
 
Dnia  19 lutego 1921 r. Rzeczpospolita zawarła sojusz z Francją, który 21 lutego został uzupełniony o konwencje wojskową. Umowa ta gwarantowała wzajemną pomoc w wypadku agresji Niemiec Dnia 19 maja 1939 r, podpisano  umowę polsko - francuskich rozmów sztabowych, a 27 maja 1939 podpisano wojskową umowę lotniczą
W dniu 3  marca 1921 r. Polska zwarła też sojusz z Rumunią. Przewidywał on wzajemną pomoc w wypadku, gdyby jedną ze stron zaatakował Związek Radziecki.
 
 

 
Pakt Ribbentrop -Mołotow miał olbrzymie znaczenie dla obu państw szykujących się do napaści na Polskę. Hitlerowi otwierał drogę w jego już zaplanowanej napaści na Polskę. Plan Fall Weiss z  11 IV.
Stalin uzyskiwał olbrzymie wpływy na ziemiach polskich by z członków różnych organizacji komunistycznych KPP, KPZU, stworzyć V Kolumnę w czasie ataku na Niemcy.Umacnianie komunizmu i bolszewizmu na ziemiach etnicznie polskich.
Rosja i Niemcy zawarły pakt Ribbentrop- Mołotow aby załatwić swoje bieżące interesy. Tu i teraz. Oba państwa przygotowywały się do wzajemnego ataku.Stalin zamierzał rozszerzyć komunizm na całą Europę pod swoim berłem. Niemcy chciały zdobyć nowe przestrzenie życiowe w krajach Słowiańskich i niewolników.
 
Treść traktatu Ribbentrop -Mołotow była znana Stanom Zjednoczonym już 25 sierpnia, czyli dwa dni po jego podpisaniu. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Moskwie,Charles Eustis “Chip” Bohlen przekazał go w korespondencji z Cordell Hull, sekretarzowi  stanu Stanów Zjednoczonych.
Informacje amerykanie otrzymali od niemieckiego antyfaszysty   Hansa-Heinricha Herwartha von Bittenfeld, sekretarza ambasadora niemieckiego w Moskwie, Friedricha-Wernera Grafa von der Schulenburg.
Hans-Heinrich Herwarth von Bittenfeld, tajny pakt przekazał amerykanom jako gest dobrej woli.
W dniu 27 sierpnia kopia paktu Ribbentrop -Mołotow leżała na biurku ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Edwarda Fredericka Lindley Woodlorda 1. hrabiego Halifax .
Aby było ciekawiej, Francuzi via Wielka Brytania o pakcie wiedzieli 28 sierpnia 1938 roku. Podobnie było z Rzymem Mussoliniego
 
Polska była sojusznikiem Wielkiej Brytanii i Francji. Niestety nikt nie widział potrzeby poinformować Polski i Polaków.
Wielka Brytania już 30 VIII  ustami swego berlińskiego ambasadora obiecała III Rzeszy, że postulaty dotyczące eksterytorialnej autostrady i Gdańska zostaną przez Europę rozpatrzone i dnia następnego. Ambasador angielski  starał się przekonać rząd polski do akceptacji niemieckiego ultimatum, co tylko opóźniło polską mobilizację powszechną.
 Skutkiem tych zabiegów o "ratowanie pokoju" był więc tylko chaos rozpętany przez Anglików  w Polsce w przededniu decydującego starcia z potężnym a właściwie z dwoma a nawet trzema wrogami , bo do agresji na Polskę dołączy Słowacja.
 Podobna sytuacja miała miejsce, kiedy pułkownik Kukliński uciekł do USA i poinformował stany o stanie wojennym. Czy po to aby Polacy nie zdążyli kupić sobie chleba i mleka.
 Kiedy naczelny wódz marszałek Edward Rydz Śmigły zamierzał ogłosić mobilizacje, nasi sojusznicy, Francja i Anglia odwiodły nas od tego planu.
 
Wśród najlepszych przyjaciół psy zająca zjadły.
 
 
 

Drodzy kuzyni, omawiają o problemach Polski po IV rozbiorze

 

 

Pakt o nieagresji między Niemcami a ZSRR
Tajny protokół do paktu
Joachim von Ribbentrop, Wiaczesław Mołotow
 
Na wypadek przekształcenia terytorialno-politycznego obszaru należącego do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa), północna granica Litwy tworzy automatycznie granicę sfery interesów niemieckich i ZSRR, przy czym obie strony uznają roszczenia Litwy do terytorium wileńskiego.
Na wypadek terytorialno-politycznego przekształcenia terytoriów należących do państwa polskiego, sfery interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone w przybliżeniu przez linię Narew-Wisła-San. Kwestia, czy i w interesie obu uznane będzie za pożądane utrzymanie niepodległego państwa polskiego zostanie definitywnie zdecydowanie dopiero w ciągu dalszego rozwoju wypadków politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę kwestię na drodze przyjacielskiego porozumienia.
Jeżeli chodzi o południowy wschód Europy, to ze strony rosyjskiej podkreśla się zainteresowanie Besarabią. Ze strony Niemiec stwierdza się zupełnie desinteressment odnośnie tego terytorium.
Protokół ten traktowany będzie przez obie strony w sposób ściśle tajny.
 
Podpisano:
 
Za rząd Rzeszy Niemieckiej.....................................................J. Ribbentrop
 
Za rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich............W. Mołotow
 
Moskwa, 23 sierpnia 1939
 
 
Fotokopia tajnego protokołu z dn. 23.08.1939 r - tekst niemiecki

 

 

PAKT RIBBENTROP-MOŁOTOW


Rząd Niemiecki i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, kierując się pragnieniem umocnienia pokoju między Niemcami a ZSRR oraz przyjmując za podstawę ustalenia traktatu neutralności zawartego w kwietniu 1926 r. między Niemcami a ZSRR, dokonują następujących ustaleń:
Artykuł I
Obie układające się strony zobowiązują się do powstrzymania się do powstrzymywania się od wszelkiej napaści i wszelkich aktów agresji we wzajemnych stosunkach, zarówno oddzielnie, jak i łącznie z innymi pastwami.
Artykuł II
W przypadku gdy jedna z umawiających się stron stanie się obiektem działań wojennych ze strony państwa trzeciego, druga umawiająca się strona nie okaże temu państwu poparcia w żadnej formie.
Artykuł III
Rządy obu umawiających się stron będą w przyszłości pozostawały z sobą w kontaktach w celu konsultacji, aby informował się wzajemnie o zagadnienia dotyczących ich wspólnych interesów.
Artykuł IV
Żadna ze stron nie weźmie udziału w jakimkolwiek ugrupowaniu pastw, które bezpośrednio lub pośrednio jest *s+kierowane przeciwko stronie drugiej.
Artykuł V
W razie powstania sporów lub konfliktów między umawiającymi się stronami w sprawach tego lub innego rodzaju, obie strony będą rozstrzygać te spory lub konflikty wyłącznie na drodze przyjaznej poglądów albo, w razie potrzeby, przez ustanowienie komisji dla uregulowania konfliktów.
Artykuł VI
Niniejszy układ został zawarty na okres dziesięciu lat, z założeniem, że jeżeli jedna z umawiających się stron nie wypowie go na rok przed upływem tego terminu, ważność tego układu przedłuża się automatycznie na dalsze pięć lat.
Artykuł VII
Niniejszy układ winien został ratyfikowany w możliwie jak najkrótszym czasie. *…+ Układ wchodzi w życie natychmiast po podpisaniu.
Przygotowano w dwóch egzemplarzach, w języku niemieckim i rosyjskim.
Moskwa, 23 sierpnia 1939 r.
Za Rząd Rzeszy Niemieckiej: Z upoważnienia Rządu ZSRR:
Ribbentrop Mołotow


TAJNY PROTOKÓŁ DODATKOWY


Z okazji podpisania paktu o nieagresji między Rzeszą Niemiecką a ZSRR podpisani pełnomocnicy obu stron przedyskutowali w ściśle poufnych rozmowach sprawę rozgraniczenia ich wzajemnych stref interesów w Europie Wschodniej.
Rozmowy te doprowadziły do następujących ustaleń:
1. W wypadku przemian terytorialnych i politycznych na obszarach należących do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa) północną granicę Litwy będzie stanowiła granica stref wpływów Niemiec i ZSRR. Obie strony uznają interesy Litwy na obszarze Wilna.
2. W razie zmian terytorialnych i politycznych na obszarach należących do państwa polskiego, strefy interesów Niemiec i ZSRR będą rozgraniczone mniej więcej wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Zagadnienie, czy interesy obu stron czynią pożądanym utrzymanie odrębnego państwa polskiego i jakie mają być granice tego państwa, może być ostatecznie rozstrzygnięte dopiero w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozwiążą tę sprawę w drodze przyjaznego porozumienia.
3. Jeżeli idzie o Europę Południowo-Wschodnią, to strona radziecka podkreśla swoje zainteresowanie Besarabią. Ze strony niemieckiej stwierdza się zupełnie désintéressement odnośnie *do+ tego porozumienia.
4. Protokół niniejszy traktowany będzie przez obie strony jako ściśle tajny.
Moskwa, 23 sierpnia 1939 r.
Za Rząd Rzeszy Niemieckiej: Z upoważnienia Rządu ZSRR:
Ribbentrop Mołotow

Nowe rozdanie ? dawni sojusznicy, nad głowami Polski i Polaków uzgadniają swe plany !

 

 

 

 

 

 

To oni rządza Światem, my zbieramy okruchy z pańskiego stołu

A dziś:

"Pawiem narodów byłaś i papugą

A teraz jesteś służebnicą cudzą"

 

Lecz zaklinam — niech żywi nie tracą nadziei

 

 

37 komentarzy

avatar użytkownika Maryla

1. Szanowny Panie Michale

powtórka z roku 1939, tylko w miejscu ministra Becka jest Radek Sikorski. Bez jednego wystrzału, bez żadnych dla Polski korzyści, stąpając po ziemi nasiakniętej krwią 6 mln obywateli Polski, którzy oddali daninę zycia w czasie II WŚ. Korytarz z Gdańska do Kaliningradu otwarty.

W sobotę, 21 maja 2011 r., odbyło się w Królewcu pierwsze w historii
spotkanie w formacie trójstronnym Ministrów Spraw Zagranicznych Polski,
Niemiec i Rosji.

Radosław Sikorski i Alain Juppe, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Radosław Sikorski i Alain Juppe, fot. PAP/Tytus Żmijewski

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski poinformował, że podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w Bydgoszczy


- Jutro Guido i ja polecimy do Królewca, gdzie będą
konsultacje z naszym rosyjskim kolegą. Także odnotujemy postęp w
przygotowaniach do wprowadzenia małego ruchu granicznego -
zapowiedział Sikorski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

2. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Radek Sikorski nie działa sam, ma wsparcie Tuska i Bronka pana na Ruskich Budach. To oni żądają od nas Polaków byśmy po tysiącu lat wyrzekli się państwowości, Boga.

Oni nie są Polakami, więc nie wiedzą, że My ani Ojczyzny ani Boga się nie wyrzekniemy.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

3. Węgrzy pamietają, Tusk z Komorowskim zabyli....

Uroczystości z okazji II Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły w budapeszteńskim Muzeum Terroru i w gmachu parlamentu. Dzień ten obchodzony jest z inicjatywy Polski i Węgier.
"Stalin i Hitler, tworząc reżimy totalitarne, nigdy nie myśleli o ich upadku. Sądzili, że czas zatrzyma się i wymaże z pamięci przeszłość. Ale Europa nie może zapomnieć o tamtych zbrodniach" - powiedział premier Viktor Orban, przemawiając w Muzeum Terroru w centrum Budapesztu.

Miejsce spotkania wybrano nieprzypadkowo. W budynku tym, gdzie przez dziesiątki lat więziono węgierskich patriotów, mieściła się podczas II wojny światowej centrala węgierskich faszystów, tzw. strzałokrzyżowców, a później komunistycznych Służb Bezpieczeństwa (AVH). W 2002 roku z inicjatywy prawicowego rządu Węgier urządzono tam Muzeum Terroru, a budynek zrekonstruowano, zachowując jego dawny charakter. W piwnicach można obejrzeć m.in. sale tortur, szubienice, pozbawione wentylacji cele oraz narzędzia do katowania ofiar.

"Nie wystarczy powiedzieć, że stoimy po stronie ofiar" - powiedział podczas konferencji w parlamencie prezydent Janos Ader. "Musimy również zobowiązać się do popierania wolności i prawa narodów do samostanowienia. Cienie dyktatury krążą nad Europą XXI wieku, ale Unia Europejska jest sojuszem państw, które mówią stanowcze +nie+ jakimkolwiek totalitaryzmom" - podkreślił.

Uczestniczący w budapeszteńskich uroczystościach podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn podkreślił, że "23 sierpnia 1939 roku jest datą wiążącą, jednym z najczarniejszych doświadczeń XX wieku".

W tym dniu "dwa totalitarne i brutalne reżimy - nazistowski i stalinowski - pochyliły się nad mapą Europy, by dokonać grabieży i podziału" - podkreślił. Przypomniał w ten sposób, że właśnie tego dnia hitlerowskie Niemcy i stalinowski Związek Radziecki podpisały pakt Ribbentrop-Mołotow, który faktycznie dzielił Europę środkowowschodnią na podlegające im strefy wpływów.

Węgrzyn zaznaczył, że reżimom totalitarnym "nie udało się złamać wspólnej europejskiej postawy solidarności, dążenia do demokratycznej wymiany myśli i poglądów (...). Pamięć o wspólnej historii jest niezbędna do zrozumienia współczesnej Europy" - powiedział.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych to wspólna inicjatywa Polski i Węgier, zainicjowana w ubiegłym roku w Warszawie podczas polskiego przewodnictwa w UE. W podpisanej wtedy tzw. deklaracji warszawskiej mowa jest o konieczności zachowania w pamięci Europejczyków zbrodniczych konsekwencji działań reżimów. "Świadomość pielęgnowania wartości europejskich jest konieczna, aby uniknąć odrodzenia się ekstremizmów prowadzących do podobnych tragedii" - podkreślili sygnatariusze w dokumencie.

Podczas tegorocznych uroczystości w Budapeszcie europejscy ministrowie sprawiedliwości podpisali deklarację o tworzeniu europejskich centrów pamięci.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

4. Szanowny Panie Michale

Rosja od zawsze miała lepsza dyplomację, niż Niemcy. Obecnie również, niestety ze szkodą dla Polski.

Po latach okazało się, że o zapisach porozumienia wiedziały m.in. rządy we Francji, USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Polskiego rządu nie informowano , ponieważ alianci potrzebowali włączenia się Polski w koalicję antyhitlerowską.

1 września 1939 roku wojska niemieckie ruszyły na wolną Polskę, Hitler spodziewał się, że zgodnie z zapisami paktu takie samo uderzenie nastąpi od Wschodu. Opóźnienie przez Stalina ataku, wynikało z propagandowych potrzeb ZSRS, Wpisywało się w propagandę Kremla, która mówiła, że Rosjanie są obrońcami swoich obywateli żyjących na terenie II RP, a nie agresorami. Opóźnienie decyzji o ataku na Polskę umożliwiło późniejsze wejście w skład koalicji aliantów.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

5. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

O dniach Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych pamiętają i pamiętali tylko Węgrzy i My Polacy.
Europa stała się lewacka, bo tak im dobrze.
Europa jest zdominowana przez kanclerzyne i wodza IV rzeszy niemieckiej.
Grecja już jest niemiecka.
W Kolejce czekają:
Polska, Hiszpania.
Tego czego Hitler nie umiał dokonać terrorem, Merkel zrobi przy biurku.
Nawet nie będzieli wiedzieli ; kiedy

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

6. Do Pani Maryli.

Szanowna Pani Marylo,

My nie mamy dyplomacji!
Mamy ministerstwo spraw zagranicznych , które jest pachołkiem Rosji i Niemiec.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

7. W ROCZNICĘ w Rydze BEZ POLSKI - deżawi?

"Dwie dekady po upadku muru berlińskiego naszemu kontynentowi grozi nowy podział - tym razem, na północ i południe. Nie możemy pozwolić, by do niego doszło. Nasze kraje nie mogą cieszyć się spokojną przyszłością, jeśli Europa nie będzie zjednoczona. (...). Potrzebujemy dalszej integracji, by utrzymać w mocy europejskie wartości, potrzebujemy więcej Europy!" - napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie MSZ Estonii, Litwy, Łotwy i Niemiec na dorocznym spotkaniu.
Szefowie MSZ na spotkaniu w Rydze odnieśli się też do przypadającej w czwartek 73. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow między ZSRR i Niemcami hitlerowskimi. Wskazali, że tajny protokół, który dzielił Europę Środkowo-Wschodnią na strefy wpływów obu państw "utorował drogę do niesprawiedliwej i nieludzkiej polityki, która przyniosła Europie nieszczęścia na katastrofalną skalę".

"23 sierpnia 1939 roku, czarny dzień w historii, przypomina nam, jak cenna jest nasza europejska kultura zaufania" - podkreślili ministrowie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

8. Do Pani Maryli,

Szanowna Pani Marylo,

Nasi administratorzy robią więcej niż wszystko, byśmy utracili tożsamość, Boga, kulturę przodków a w konsekwencji niepodległość.

Ukłony moje najniższe

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Tymczasowy

9. Uzupelnienia

1. Polska "Dwojka" dowiedziala sie o Pakcie nastepnego dnia. Moj znajomy, Benedykt Heydenkorn, agent II Oddzialu wyszedl na dworzec kolejowy w Warszawie z bukietem kwiatowm, niby czekajac na kobiete. Posli wywiad wiedzial, ze sporo Niemcow bedzie wracalo do domu pociagiem Krolewiec-Berlin. I spotkal kolege, dziennikarza niemieckiego, ktory mu na uszko szepnal.
2.Zaraz po zawarciu Paktu dokonano troche poprawek, na zasadzie ksiecia Rogatki, ktoremu w sredniowieczu tata zapisal jakies ksiestwo, ale on zrobil "machniom", z bratem, bo mu inne pasowalo.
3. Zasluge w ujawnieniu Tajnego protokolu maja Niemcy, ktorzy na processie w norymberdze ratujac swoim d... przedstawili dokument, by pokazac, ze akurat za te czesc wydarzen historycznych takze i Ruscy odpowiadaja.
Pozdrawiam.

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

10. Pan Tymczasowy,

Szanowny Panie,

Bardzo dziękuję.
Polscy historycy nie podają faktu, że "2", polski wywiad miał na ten temat wiedzę.
Według mojej wiedzy dane dotyczące paktu Ribbentrop-Mołotow zdradził minister spraw zagranicznych Włoch, hrabia Ciano, zięć Mussoliniego.
Właściwie, tę informacje zapisała w swych pamiętnikach Eddy, żona Ciano, pamiętniki zostały odtajnione na procesie Ciano.

Uklony

Kopii kruszyć nie będę

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

11. Wyrok za prawdę

Wyrok za prawdę

W Rosji zapadł pierwszy wyrok za prawdę o sowiecko-niemieckim sojuszu w 1939 roku.

Sąd w Permie skazał na grzywnę 200 tys.
rubli (12,4 tys. zł) Władimira Łuzgina za umieszczenie w internecie
artykułu zawierającego zdanie: „Komuniści i Niemcy wspólnie napadli na
Polskę, wywołując drugą wojnę światową, a więc komuniści i nazizm blisko
współpracowali”. Sam materiał zatytułowany „15 faktów o banderowcach,
czyli o czym milczy Kreml” poświęcony jest zasadniczo relacjom Rosji z
Ukrainą („banderowcy” to powszechne w Rosji określenie obecnych władz w
Kijowie). Tekst pojawił się 24 grudnia 2014 roku i po kilku dniach
został usunięty. Według dziennika „Kommiersant”, który szczegółowo
opisuje tę historię, z „podejrzanym” materiałem zapoznało się zaledwie
20 osób.

Według sądu, artykuł rozpowszechnia „świadomie fałszywe informacje o
działaniach Związku Sowieckiego” w czasie wojny i zaprzecza faktom
stwierdzonym przez Trybunał w Norymberdze. Chodzi o to, że wyrok z 1946
roku wskazuje na III Rzeszę jako odpowiedzialną za wybuch wojny, a rolę
ZSRS oczywiście pomija.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

12. 77 lat temu podpisany został

77 lat temu podpisany został pakt Ribbentrop – Mołotow



fot. wikipedia.org

77 lat temu, 23 sierpnia 1939 r., Joachim von
Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow, przedstawiciele dwóch totalitarnych
mocarstw – III Rzeszy i Związku Sowieckiego, podpisali w Moskwie pakt o
nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był
IV rozbiór Polski.

23 sierpnia jest
Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych – początkowo
funkcjonującym pod nazwą Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i
Nazizmu. Został ustanowiony przez Parlament Europejski 23 września 2008
r.

Podpisany przez Joachima von
Ribbentropa, ministra spraw zagranicznych III Rzeszy oraz Wiaczesława
Mołotowa, ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS i zarazem
przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych, tajny protokół dodatkowy,
stanowiący integralną część zawartego wówczas paktu o nieagresji
pomiędzy III Rzeszą i ZSRS, składał się z czterech punktów.

W pierwszym z nich zapisano:
“W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach
należących do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa)
północna granica Litwy stanowić będzie jednocześnie granicę stref
interesów Niemiec i ZSRS. W związku z tym obie strony uznają
zainteresowanie Litwy w stosunku do rejonu Wilna”.

Drugi punkt, bezpośrednio
dotyczący Polski, brzmiał następująco: “W wypadku terytorialnych i
politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego
granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu
po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie
będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą
granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w
toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy
rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia”.

Kolejny z punktów odnosił się
do obszaru Europy Południowo-Wschodniej. Strona sowiecka podkreśliła w
nim swoje zainteresowanie Besarabią (należącą do Rumunii), natomiast
strona niemiecka wyraziła całkowity brak zainteresowania, co do tych
terenów.

W ostatnim punkcie dokumentu stwierdzano: “Niniejszy protokół będzie traktowany przez obie strony, jako najściślej tajny”.

Przywódcy Wielkiej Brytanii,
Francji i USA prawie od początku dysponowali wiedzą na temat tajnego
protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow. Informacji tej nie przekazali jednak
przedstawicielom władz polskich.

PAP/RIRM

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

13. 23 sierpnia jest Europejskim

23 sierpnia jest Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych - początkowo funkcjonującym pod nazwą Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Został ustanowiony przez Parlament Europejski 23 września 2008 r.

Podpisany przez Joachima von Ribbentropa, ministra spraw zagranicznych III Rzeszy oraz Wiaczesława Mołotowa, ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS i zarazem przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych, tajny protokół dodatkowy, stanowiący integralną część zawartego wówczas paktu o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i ZSRS, składał się z czterech punktów.

W pierwszym z nich zapisano: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do państw bałtyckich (Finlandia, Estonia, Łotwa i Litwa) północna granica Litwy stanowić będzie jednocześnie granicę stref interesów Niemiec i ZSRS. W związku z tym obie strony uznają zainteresowanie Litwy w stosunku do rejonu Wilna".

Drugi punkt, bezpośrednio dotyczący Polski, brzmiał następująco: "W wypadku terytorialnych i politycznych przekształceń na terenach należących do Państwa Polskiego granica stref interesów Niemiec i ZSRS przebiegać będzie w przybliżeniu po linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Kwestia, czy w obopólnym interesie będzie pożądane utrzymanie niezależnego Państwa Polskiego i jakie będą granice tego państwa, będzie mogła być ostatecznie wyjaśniona tylko w toku dalszych wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozstrzygną tę kwestię na drodze przyjaznego porozumienia".

Kolejny z punktów odnosił się do obszaru Europy Południowo-Wschodniej. Strona sowiecka podkreśliła w nim swoje zainteresowanie Besarabią (należącą do Rumunii), natomiast strona niemiecka wyraziła całkowity brak zainteresowania, co do tych terenów.

W ostatnim punkcie dokumentu stwierdzano: "Niniejszy protokół będzie traktowany przez obie strony, jako najściślej tajny".

Zdaniem niemieckiego historyka prof. Klausa Zernacka, autora książki
"Polska i Rosja", po podpisaniu porozumienia z ZSRS "Hitler mógł się
cieszyć, że oto ma w kieszeni wszystkich swoich przeciwników, obecnych i
przyszłych, na Zachodzie i Wschodzie. Zawdzięczał to sprzyjającej
postawie Stalina, któremu (...) bliższy chyba był pokój z Niemcami, na
dodatek związany z kuszącymi zdobyczami w Polsce, niż bezpieczeństwo
europejskie".

"Sowiecka polityka zagraniczna drugiej połowy lat trzydziestych -
pisał prof. Zernack - ponosi jednoznaczną współwinę za podminowanie tego
bezpieczeństwa, a w końcu - za katastrofę. Stalin zamierzał
rzeczywiście wykorzystać dla Rosji Sowieckiej przyznaną mu przez Hitlera
strefę interesów w Europie Środkowo-Wschodniej i przejąć te obszary.
Tym samym Związek Sowiecki, zawarłszy pakt z Hitlerem, ma swój istotny
udział w II wojnie światowej od jej pierwszego dnia".

Przywódcy Wielkiej Brytanii, Francji i USA prawie od początku
dysponowali wiedzą na temat tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow.
Informacji tej nie przekazali jednak przedstawicielom władz polskich.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika gość z drogi

14. tak przed laty śpiewaliśmy z Jackiem Kaczmarskim

fragment:
"Pomyślcie, ile musiał znieść
Fajka, dym cygar i butelka
Churchill, co miał sojusze gdzieś!
Wszakże radziły trzy Imperia
Nad granicami, co zatarte
W szczegółach zaś już siedział Beria
I tak rozumieć trzeba Jałtę"

smutne ale i prawdziwe
Panie Michale,Pan to zawsze wiedział

gość z drogi

avatar użytkownika Maryla

15. Prezydent Niemiec: Coraz

Prezydent Niemiec: Coraz częściej zdarza się, że politycy przekuwają historię na broń. Dostrzegamy to nawet w UE

Prezydent
Niemiec Frank-Walter Steinmeier w przemówieniu, które wygłosił w środę w
Tallinie z okazji 78. rocznicy paktu Ribbentrop-Mołotow, ostrzegł Rosję
przed posługiwaniem się historią jak bronią. Zapewnił też, że Niemcy
nie pogodzą się z aneksją Krymu.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. 79. rocznica sowieckiej


79. rocznica sowieckiej agresji na Polskę

79
lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc obowiązujący polsko-sowiecki pakt
o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej
Polskiej, realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole
paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych
totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Konserwatywny niemiecki

Konserwatywny niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" opisuje w poniedziałek genezę paktu Ribbentrop-Mołotow. Przypomina też, że antypolonizm był jednym z filarów polityki zagranicznej międzywojennych Niemiec i Rosji sowieckiej.
"W ciągu dwudziestu czterech godzin, które Ribbentrop i jego świta spędzili w Moskwie 23 i 24 sierpnia 1939 r., Niemcy i Związek Sowiecki podpisały traktat, który zasadniczo zmienił układ (sił) w polityce europejskiej. Nigdy wcześniej umowa o porównywalnym znaczeniu nie została wynegocjowana w tak krótkim czasie" - pisze na łamach "FAZ" prof. Martin Schulze Wessel wykładający historię Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium.Jak wyjaśnia, dla współczesnych sensacyjność tego paktu polegała na tym, że dwaj śmiertelni wrogowie ideologiczni połączyli siły. Zaledwie w kwietniu 1939 r. zakończyła się hiszpańska wojna domowa, która była "konfliktem zastępczym" dla Niemców i Sowietów; Stalin, z pomocą Kominternu, zmobilizował Brygady Międzynarodowe, a Hitler wysłał tam Legion Condor - zauważa historyk z Monachium. Tymczasem pakt z sierpnia 1939 r. za jednym zamachem zdawał się kończyć ideologiczny antagonizm między bolszewizmem a narodowym socjalizmem; był to wstrząs, zarówno dla wyznawców komunizmu, sojuszników Niemiec, jak i zachodnich demokracji - czytamy.

"Koncentrowanie się na walce ideologii przesłania jednak procesy zachodzące w latach 30. ubiegłego wieku, które doprowadziły do zawarcia układu. Historia paktu Hitler-Stalin to lekcja na temat upadku systemu bezpieczeństwa zbiorowego. Pokazuje w jaki sposób ład międzynarodowy może ulec erozji, gdy zostanie podważony przez zdecydowanego agresora i nie znajdzie sposobu na samoobronę. Dążenie do mocarstwowości odgrywa większą rolę w tej historii niż ideologia" - zaznacza historyk Schulze Wessel.

Zauważa, że pakt Hitlera ze Stalinem oznaczał wojnę. Żeby to zrozumieć, nie trzeba było znać treści tajnego protokołu, w którym dyktatorzy uzgodnili podział Europy Środkowo-Wschodniej między Niemcy i Związek Sowiecki - czytamy.

"Dla Hitlera pakt o nieagresji oznaczał przede wszystkim wolną rękę w sprawie Polski. Niebezpieczeństwo wojny na dwóch frontach wydawało się zażegnane. Jeszcze przed zakończeniem negocjacji Hitler przechwalał się przed dowództwem Wehrmachtu, że ma Polskę w takiej sytuacji, w jakiej chciał. Tymczasem Niemcy od dawna prowadziły cichą wojną przeciwko wschodniemu sąsiadowi i dążyły do jej eskalacji. Już w kwietniu 1939 r. gdańska policja i narodowosocjalistyczne bojówki zostały zmilitaryzowane. Wojny hybrydowe nie są wynalazkiem naszych czasów" - wyjaśnia Schulze Wessel i przypomina, że antypolonizm był wyjątkowo silny w międzywojennych Niemczech.

Jednocześnie historyk podkreśla, że po niemiecko-polskim pakcie o nieagresji zawartym w 1934 r. antypolonizm został tymczasowo wyciszony z powodów taktycznych, a z drugiej strony, pomimo nienawistnych kampanii prasowych prowadzonych przez hitlerowską prasę od 1933 roku, antybolszewizm okazał się uczuciem ulotnym. Po zawarciu paktu Ribbentrop-Mołotow ponownie zaczęto nad Renem mówić o cnotach rosyjskich, a nawet o duchowym pokrewieństwie obu narodów - czytamy w "FAZ".

Schulze Wessel zauważa też, że polityka wymierzona w interesy Warszawy była stałą częścią międzynarodowych działań zarówno Niemiec, jak i ZSRS w okresie międzywojennym. Berlin i Moskwa widziały w niepodległej Polsce przeszkodę na drodze do odbudowy mocarstwowej pozycji - czytamy.

"Po rozbiorze Polski przez Niemcy i Związek Sowiecki Ribbentrop wysłał Stalinowi w grudniu 1939 roku życzenia urodzinowe. Cztery miesiące po zawarciu paktu i 18 miesięcy przed niemieckim atakiem na Związek Radziecki Stalin wysłał telegrafem odpowiedź, w której wychwalał przyjaźń obu narodów +przypieczętowaną krwią+" - konkluduje monachijski historyk.
za PAP

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

18. "Der Spiegel": 80 lat od


"Der
Spiegel": 80 lat od podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow, w Rosji
wzrasta sprzeciw wobec krytycznej oceny porozumienia z Hitlerem

Podpisanie traktatu Ribbentrop-Mołotow / autor: commons.wikimedia.org

To debata, którą należy traktować poważnie. Jest ona
czymś więcej niż tylko historyczną bagatelą czy wyrazem nostalgii
za Stalinem, nie jest też jedynie wewnętrzną sprawą rosyjską. Dotyczy
ona stosunku Rosji do prawa międzynarodowego, a tym samym aktualnej
polityki międzynarodowej. Pakt ma do dziś wpływ na geopolityczną
rzeczywistość w Europie

— podkreśla Neef w „Der Spieglu”.

Przypomina
marcowy artykuł z „Izwiestii”. Dyrektor naukowy Rosyjskiego Towarzystwa
Wojskowo-Historycznego (RWIO) Michaił Miagkow uważa, że nadszedł czas,
aby Rosja już nie posypywała głowy popiołem. Miagkow. Zdaniem historyka
rosyjski parlament powinien zrewidować krytyczną ocenę paktu między
Sowietami a nazistowskimi Niemcami.

O nowe spojrzenie na pakt
walczy również były minister obrony Siergiej Iwanow. Bliski
współpracownik Putina na konferencjach prasowych opowiada się
za pozbawieniem paktu „negatywnego wydźwięku”.

Stalin opanował tylko te terytoria, które wcześniej należały do Rosji

— przekonują zwolennicy paktu Robbentrop-Mołotow.

Zdaniem
Iwanowa we wrześniu 1939 r. Rosja musiała wkroczyć do Polski, ponieważ
kraj „rozpadł się, armia znajdowała się w stanie agonalnym,
rząd uciekł”.

Niemiecki dziennikarz wskazuje jak Putin podchodzi
do tematu „diabelskiego paktu”. W 2009 r. potępił go jako „moralnie nie
do przyjęcia”. Pięć lat później stwierdził:

Mówi się, że ten pakt był taki zły. Ale co złego jest w tym, że Związek Radziecki nie chciał walczyć (przeciwko Hitlerowi)?

Pakt
Ribbentrop-Mołotow to pakt o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem
Sowieckim podpisany 23 sierpnia 1939 r. Umowa zawierała tajny protokół
dodatkowy, dotyczący rozbioru terytoriów suwerennych państw: Polski,
Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

ems/dw.com


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

19. Rosja pisze nową historię II

Rosja pisze nową historię II wojny światowej? Ławrow: Polska odrzuciła pomoc ZSRR

Szef
MSZ Rosji Siergiej Ławrow, dyrektor wywiadu Siergiej Naryszkin oraz
chargé d’aff aires ambasady Niemiec otworzyli wczoraj w Moskwie wystawę
poświęconą II wojnie światowej. To część kampanii...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

20. Rosja

pisala zafalszowana historie II wojny swiatowej od samego poczatku, czyli dluzej niz pol wieku. Powiedzmy, ze od odkrycia zbrodni katynskiej przez Niemcow.

avatar użytkownika Maryla

21. Szef rosyjskiego wywiadu

Szef rosyjskiego wywiadu broni paktu Ribbentrop-Mołotow. "Nie było innego wyjścia"

Szef
rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) i przewodniczący
Rosyjskiego Towarzystwa Historycznego (RIO) Siergiej Naryszkin ocenił w
piątek na łamach prasy, że ZSRR musiał zawrzeć w 1939 roku pakt o...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

22. 80. rocznica paktu

80. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow. Polska i 4 inne kraje wzywają Europę do "moralnego i materialnego wsparcia"

Do
wsparcia badań nad reżimami totalitarnymi wezwali rządy krajów
europejskich szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii w
deklaracji opublikowanej w 80. rocznicę podpisania paktu
Ribbentrop-Mołotow. "Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną
zapomniane" - czytamy w deklaracji.

"Wiedomosti": Pakt Ribbentrop-Mołotow był więcej niż zbrodnią. Był błędem

Rosyjski
dziennik "Wiedomosti" publikuje w piątek opinię historyka Olega
Budnickiego, który analizując skutki podpisanego przed 80 laty paktu
Ribbentrop-Mołotow ocenia - odwołując się do znanego aforyzmu - iż
"był...

"Tagesspiegel" krytykuje przemilczanie roli ZSRR w wybuchu II wojny światowej

Niemiecki
dziennik "Tagesspiegel" krytykuje w piątek przemilczanie roli ZSRR w
wybuchu II wojny światowej. Zdaniem gazety redukowanie roli Józefa
Stalina i Armii Czerwonej do zwycięstwa nad Niemcami Adolfa...

80 lat temu szefowie MSZ #Ribbentrop i #Mołotow,
podpisali pakt o nieagresji między III Rzeszą i ZSRR. Dziś upamiętniamy
ofiary totalitaryzmów. Każda z tych ma swoją poruszającą historię

— napisał niemiecki dyplomata na Twitterze.

Naszą lekcją musi być: nigdy więcej!

— dodał.

Słowa te spotkały się natychmiast z reakcją byłego szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego:

I znowu eufemizmy. Nie pakt o nieagresji. To brutalne porozumienie Niemiec i Rosji o rozbiorze Polski i Europy Śr.

— ripostował Waszczykowski na Twitterze.

Nie
ma zgody na relatywizm, slogany (nigdy więcej) i zasłanianie się
indywidualnymi losami ofiar. To była zbrodnia na skale świata.

— oświadczył.

Zadośćuczynienie jakieś może?

— zasugerował.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

23. Łukasz Krzysztofka



Łukasz Krzysztofka

W
przeddzień Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu, który
obchodzony jest 23 sierpnia, na pl. Piłsudskiego w Warszawie otwarto
plenerową wystawę pt. „Ściany Totalitaryzmów. Polska 1939-1945”.

Wystawa ma formę instalacji inspirowanej dwoma ścianami,
oznaczającymi dwa totalitaryzmy - III Rzeszę i Rosję Sowiecką. Teksty na
wystawie można przeczytać w języku polskim, angielskim, rosyjskim i
niemieckim. Osią narracji jest wybuch II wojny światowej, jego tragiczne
konsekwencje oraz walka Polaków o wolność z dwoma okupantami. W
dramatyczne realia wojny wprowadzają teksty kuratorskie i fotografie,
umieszczone na zewnętrznych ścianach instalacji.

W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli ambasadorzy Litwy, Łotwy,
Niemiec, Ukrainy, Portugalii, przedstawiciele ambasady Estonii i
Węgier, duchowni, posłowie i samorządowcy. List do uczestników
uroczystości skierował premier Mateusz Morawiecki, który podkreślił, że
wystawa jest ważnym wyrazem troski o prawdę historyczną i rozwijanie
wiedzy o losach Polski czasów wojny. Szef polskiego rządu zaznaczył, że
dzięki umieszczeniu ekspozycji w jednym z najczęściej odwiedzanych
miejsc stolicy, na pl. Józefa Piłsudskiego, zwiedzający z całego świata
będą mogli bliżej poznać ważne karty naszych dziejów. „Wojna rozpętana
przez dwa totalitaryzmy odebrała życie ponad sześciu milionów polskich
obywateli. Dziś już w silnej i niepodległej Polsce wspominamy ich
imiona, czcimy pamięć tych, którzy pozostawili nam w spadku wielki skarb
- niepodległą i wolną ojczyznę. Wierzę, że dzięki tej wystawie dzieje
Polski walczącej z nazizmem i komunizmem utrwalą się w narodowej
pamięci” – napisał premier.

Otwierając wystawę dr Jarosław Szarek, prezes IPN-u zwrócił uwagę na
fakt, że pakt Ribbentrop-Mołotow, zwany paktem Hitler-Stalin, dla Polski
był czwartym rozbiorem. - W tajnym protokole znalazł się zapis, że
interesy obu stron w przyszłości zadecydują, czy istnienie niepodległej
Polski jest pożądane. Historia pokazała, że nie było. Porozumienie
podpisane ponad narodami, które miało służyć złu przetrwało wiele lat.
Niestety znaleźli się później przywódcy już wolnego świata, którzy
poszli tym tropem. Bo II wojna dla narodów tej części Europy nie
kończyła się wolnością – powiedział prezes IPN-u.

Ambasador Litwy Eduardas Borisovas podkreślił, że 80 lat temu dobiegł
kresu porządek światowy ustanowiony na mocy traktatu wersalskiego. -
Świat nie zdawał sobie sprawy, że odliczamy ostatnie minuty do wybuchu
jednej z największych katastrof w historii ludzkości - II wojny
światowej. Los Polski, Litwy, Łotwy i Estonii został tym samym
przypieczętowany. Później Europa, a za nią cały świat, znalazły się na
skraju przepaści. Oparty na nieludzkim prawie haniebny porządek
ustanowiony na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow zastąpił stary porządek –
zwrócił uwagę ambasador Litwy.

Na ścianie wystawy poświęconej okupacji niemieckiej zaprezentowano:
terror wobec ludności cywilnej, Polskie Państwo Podziemne, w tym ruch
oporu w obozach koncentracyjnych i raport Pileckiego, stosunki
polsko-żydowskie - Żegotę, w tym misję Jana Karskiego i powstanie w
getcie warszawskim, Powstanie Warszawskie, Polskie Siły Zbrojne na
Zachodzie - Bitwę o Monte Cassino, Bitwę o Anglię, 1. Dywizję Pancerną
gen. Maczka, Cichociemnych i wywiad.

Na ścianie poświęconej okupacji sowieckiej przedstawiono: wywózki,
Katyń, łagry i epopeję Armii Andersa, jak również ustalenia jałtańskie,
które usankcjonowały instalowanie reżimu komunistycznego w Polsce.

Na wewnętrznych płaszczyznach ścian umieszczone są cytaty ze
wspomnień z czasów wojny i fotografie odwołujące się do życia
codziennego podczas okupacji, naznaczonego represjami i zbrodniami.
Efektem takiego rozwiązania jest pokazanie, że okupacyjna rzeczywistość
była dla obywateli polskich ciągłą walką o byt, w warunkach
wszechobecnego terroru. Poprzez zbudowanie atmosfery oddziałującej na
emocje zwiedzający odwołają się do uniwersalnego doświadczenia tragedii
II wojny światowej.

Wystawę IPN-u, którą honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda, oglądać można do 30 września.

https://www.niedziela.pl/artykul/44743/Miedzy-niewola-niemiecka-i-sowiecka

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

24. Komunikat IPN w związku z

Komunikat IPN w związku z próbami manipulacji historią w rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow
http://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/75904,Komunikat-IPN-w-zwiazku...
Rzeczpospolita Polska w okresie międzywojennym była państwem żywotnie zainteresowanym utrzymaniem pokoju na kontynencie europejskim. Zawarła dwa pakty o nieagresji z totalitarnymi sąsiadami – z ZSRS w 1932 roku i z Rzeszą Niemiecką w roku 1934. Oba porozumienia oznaczały we wzajemnych stosunkach wyrzeczenie się wojny. Polska zamierzała w ten sposób utrwalić pokój i istniejące granice – polsko-niemiecką i polsko-sowiecką. Nie dołączono do tych paktów żadnych tajnych protokołów, nie było skrywanych porozumień o podziale stref wpływów w Europie. Była chęć zabezpieczenia polskich obywateli przed groźbą wojny i zniewolenia.

Podpisany 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie Pakt Ribbentrop-Mołotow miał zgoła odmienny charakter. Pod pozorami „paktu o nieagresji” Niemcy i Związek Sowiecki w tajnym protokole dokonali podziału stref wpływów, dzieląc między siebie terytoria innych niepodległych państw. W ten sposób oba państwa przygotowały się do polityki imperialnych podbojów wolnych narodów – w celu ich zniewolenia i podporządkowania totalitarnym reżimom z Moskwy i Berlina. Pakt ten był wstępem do rozpalenia pożogi drugiej wojny światowej.

Rzesza Niemiecka, po tym gdy wypowiedziała deklarację z 1934 roku, dokonała agresji na Polskę 1 września 1939 roku. Związek Sowiecki złamał porozumienie z 1932 roku, dokonując – w sojuszu z Adolfem Hitlerem – zbrojnej inwazji na Polskę 17 września 1939 roku.

Obecne rosyjskie próby rehabilitacji niemiecko-sowieckiego porozumienia z 1939 roku i przemilczanie jego długoletnich, tragicznych konsekwencji są niczym innym jak próbą fałszowania historii i obroną polityki totalitarnych reżimów – polityki, której ofiarami byli nie tylko Polacy, Żydzi, Litwini, Łotysze, Estończycy, Rumuni, Finowie, Ukraińcy, Białorusini i wiele innych nacji, ale także i sami Rosjanie.

W tym szczególnym dniu, gdy obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych, apelujemy, aby tragiczna historia pozostała lekcją, z której potrafimy wyciągnąć wnioski.

***

In the interwar period, the Republic of Poland was vitally interested in maintaining peace on the European continent. It concluded two non-aggression pacts with both totalitarian neighbours: in 1932 (with the USSR) and in 1934 (with the German Reich). Both agreements meant renunciation of war in mutual relations. In this way Poland intended to consolidate peace and existing borders, the Polish-German and the Polish-Soviet one. There were no secret protocols attached to these pacts, nor were there any hidden agreements on the division of spheres of influence in Europe. Instead, there was a desire to secure Polish citizens against the threat of war and enslavement.

Signed on 23 August 1939 in Moscow, the Molotov-Ribbentrop Pact was of a completely different nature. Under pretence of a "non-aggression pact", Germany and the Soviet Union delineated their spheres of influence in a secret protocol, dividing the territories of other independent states among themselves. In this way, both countries prepared for a policy of imperial conquests of free nations - in order to enslave them and subordinate them to totalitarian regimes of Moscow and Berlin. This pact was an introduction to the Second World War.

The German Reich, after terminating the 1934 declaration, invaded Poland on 1 September 1939. The Soviet Union broke the 1932 pact with its armed invasion of Poland on 17 September 1939, in alliance with Adolf Hitler.

The current Russian attempts to rehabilitate the German-Soviet agreement of 1939 and silencing its long-term tragic consequences are nothing more than an attempt to falsify history and defend the policy of totalitarian regimes – the victims of which were not only Poles, Jews, Lithuanians, Latvians, Estonians, Romanians, Finns, Ukrainians, Belarusians and many other nations, but also Russians themselves.

On this special day, as we celebrate the European Day of Remembrance for the Victims of Totalitarian Regimes, we urge that the tragic history remains a lesson to be learnt.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

25. Szef Bundestagu: Pakt

Szef Bundestagu: Pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski

Przewodniczący
niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble powiedział w niedzielę
podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie, że
pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

26. IPN o rosyjskich rewelacjach

IPN o rosyjskich rewelacjach dotyczących paktu Ribbentrop-Mołotow: Niekompetencja albo wręcz manipulacja

IPN
odpowiedział na opublikowane przez ministerstwo obrony Rosji dokumenty
mające "całkowicie zmienić wyobrażenia o pakcie Ribbentrop-Mołotow". W
najlepszym razie - jak ocenił IPN - jest to przejaw niekompetencji, a w
najgorszym - chęć manipulowania historią.

Archiwalne dokumenty opublikowane na stronie Rosyjskiego Ministerstwa
Obrony pochodzą z zasobów CAMO (Centralnego Archiwum Ministerstwa
Obrony FR) i zgodnie z zapowiedzią mają dotyczyć sowiecko-nazistowskiego
paktu o nieagresji oraz „całkowicie zmienić tradycyjne wyobrażenia na
temat zbliżającej się »burzy« oraz przyczyn podpisania paktu
Ribbentrop-Mołotow”. 

Pierwszy blok dokumentów stanowią materiały (szyfrotelegramy) wysłane
21 i 26 września 1939 r. przez szefa Zarządu Politycznego
Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej komandarma 1 rangi Lwa Mechlisa do
członków Biura Politycznego KC WKP(b). Informują one o powitaniach i
entuzjastycznym przyjęciu przez mieszkańców ziem południowo-wschodnich
II RP wkraczającej Armii Czerwonej. Zdarzenia takie, nagłaśniane w
sowieckiej propagandzie, incydentalnie miały miejsce na całych Kresach, a
brali w nich udział przede wszystkim niektórzy przedstawiciele
mniejszości narodowych. Nie są to bynajmniej fakty zupełnie nowe i
nieznane. Niemniej jednak ogólna wymowa raportów Mechlisa, z których
wynika gremialne poparcie ludności Kresów Wschodnich dla wkraczającej
Armii Czerwonej jest najzupełniej fałszywa. Dodatkowo, wbrew
twierdzeniom zawartym na stronie internetowej Ministerstwa Obrony FR,
szyfrogramy Mechlisa z września 1939 r. nie są żadną nowością:
szyfrogram z 21 września został bowiem opublikowany niemal ćwierć wieku
temu w wydawnictwie Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 w świetle dokumentów. Geneza i skutki agresji,
Warszawa 1994, s. 198. W wydawnictwie tym zamieszczono również inny,
nieopublikowany na stronie internetowej szyfrogram Mechlisa – z 24
września 1939 r. (s. 216).  Wszystko to skłania do stwierdzenia, że
szyfrogramy szefa Zarządu Politycznego RKKA z września 1939 r. to
materiały od dawna znane, wobec czego nie mogą niczego zmienić w
postrzeganiu przyczyn podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow.      

Kolejny blok dokumentów tworzy trzydziestostronicowa odręczna notatka
szefa Sztabu Generalnego RKKA komandarma 1 rangi  Borysa Szaposznikowa z
24 marca 1938 r., skierowana do ludowego komisarza obrony ZSRR
marszałka Klimenta Woroszyłowa. W notatce, mającej charakter
analityczno-informacyjny, wymienia się potencjalnych przeciwników
Związku Sowieckiego w Europie i na Dalekim Wschodzie. Polska – obok
Niemiec i Włoch  – została wymieniona jako najbardziej prawdopodobny
przeciwnik w ramach „faszystowskiego bloku” w Europie. Analiza
sowieckiego sztabowca, hipotetycznie zakładającego w marcu 1938  r.
możliwość połączenia sił III Rzeszy i Polski, ma się nijak do tezy o
tym, że materiał ten przyczynia się do „uzyskania pełniejszego obrazu
tego, co doprowadziło do zawarcia paktu”. W późniejszym bowiem okresie –
tj. w czasie kilku miesięcy poprzedzających podpisanie układu
Ribbentrop-Mołotow – w sowieckich dokumentach wojskowych Polska nie jest
już przedstawiana ani jako potencjalny przeciwnik ZSRS, ani element
„faszystowskiego bloku”. Postrzega się ją tylko i wyłącznie jako
niewątpliwy cel niemieckiej agresji, planowanej na przełom sierpnia i
września 1939 r. Wspomnieć trzeba wreszcie, że tenże Szaposznikow 10
lipca i 11 sierpnia 1939 r. przesłał członkom najwyższych władz ZSRS
memoriały, w których przewidywał cztery warianty wybuchu wojny w
Europie, które mogły angażować militarnie Związek Sowiecki. W
memoriałach tych Polska nie jest wymieniona jako państwo, mogące
wywołać wojnę. W ocenie Szaposznikowa mogły się tego dopuścić albo
Niemcy, albo Węgry wraz z Bułgarią.  Reasumując, można powiedzieć, że w
przededniu podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow szef sztabu Armii
Czerwonej nie przewidywał żadnego zagrożenia Związku Sowieckiego ze
strony Polski. W tej sytuacji odwoływanie się do jego spekulacji z 1938
r. jako uzasadnienia podpisania paktu z Niemcami należy uznać za
ahistoryczną manipulację.        

Wpisuje się ona w obecną rosyjską propagandę historyczną, mającą na
celu zdyskredytowanie naszego kraju poprzez ukazanie Polski jako państwa
paktującego z III Rzeszą w przeddzień wybuchu II wojny światowej.

Następny fragment, zatytułowany „Wrzesień 1939”, zawiera krótkie
wprowadzenie do załączonego w formie skanu zeznania generała porucznika
Hermanna Böhmego (1896–1968), złożonego w czasie jego pobytu w niewoli
sowieckiej.

We wspomnianym wprowadzeniu możemy przeczytać: „Naoczni świadkowie
opisują wrzesień 1939 r. z różnych stron. Tłumaczenie [z języka
niemieckiego na język rosyjski] przechowywanych w Archiwum Sztabu
Generalnego [armii rosyjskiej] zeznań gen. por. H. Böhmego na temat
operacji niemieckiego 2 Korpusu Armijnego podczas ofensywy w Polsce
zawiera szczegółowy opis tajnych przygotowań (pod pozorem ćwiczeń) armii
niemieckiej do ataku, a także kolejność działań korpusu w czasie
ofensywy. Opis operacji bojowych niemieckiego 2 Korpusu Armijnego w
czasie ofensywy w Polsce w 1939 r. został sporządzony w 1949 r. przez
przetrzymywanego w niewoli gen. por. byłej armii niemieckiej H. Böhmego,
piastującego w okresie opisywanych działań wojennych stanowisko szefa
wydziału operacyjnego (oficer 1а) [sztabu] 2 Korpusu Armijnego. H. Böhme
– były dowódca 73 DP [od 7 IX 1943 r. do 13 V 1944 r.], został wzięty
do niewoli przez Armię Czerwoną 12 maja 1945 r. [w pobliżu Sewastopola].
2 Korpus Armijny latem 1939 r. w składzie 4 Armii niemieckiej
[dowodzonej przez gen. piech. Adolfa Straußa] brał udział w walkach o
polski korytarz [sic!], а także w walkach o Warszawę i twierdzę Modlin”.

Maszynopis zeznań złożonych przez gen. por. H. Böhmego (1896–1968) nosi tytuł Operacje bojowe 2 niemieckiego Korpusu Armijnego podczas ofensywy w Polsce, w 1939 r., liczy 33 strony i składa się ze wstępu oraz sześciu części: Plan operacyjny ofensywy przeciw Polsce, Zdobycie polskiego korytarza (od 1 do 5 września 1939 r.), Ofensywa niemieckich wojsk przez Wisłę na Warszawę i Modlin (6–18.9.39), Walki o Warszawę i Modlin do chwili zdobycia Modlina (14–26 września 1939 r.), Przygotowanie ofensywy na Warszawę (Pragę) przy jednoczesnym okrążeniu Modlina (w przybliżeniu od 14 do 20 września 1939 r.), Przygotowanie ofensywy na Modlin (w przybliżeniu od 21 do 26 września).
Do oryginału dokumentu dołączono [niedołączone do skanu] dwie mapy w
skali 1:1 000 000 i 1: 500 000 z zaznaczonymi kierunkami uderzeń
poszczególnych dywizji.

Chyba najciekawszym fragmentem zeznań gen. Böhmego jest wzmianka o
przeprowadzonych już na przełomie 1938 i 1939 r. (z udziałem wówczas
płk. Hansa von Greiffenberga) oraz w marcu 1939 r. (z udziałem wówczas
gen. płk. Fedora von Bocka) ćwiczeniach wojskowych, które miały
przygotować Wehrmacht do ataku na Polskę. Opis wydarzeń, dyktowany przez
gen. Böhmego z pamięci, jest typową relacją wojskowego i nie zawiera
wycieczek politycznych. Trudno zrozumieć, z jakiego powodu miałaby ona
zmieniać nasze wyobrażenia o wydarzeniach poprzedzających wybuch II
wojny światowej i przyczynach podpisania układu Ribbentop-Mołotow.

 Podsumowując, można stwierdzić, że dokumenty zamieszczone na stronie
internetowej Ministerstwa Obrony FR nie dają żadnych podstaw do rewizji
stanu wiedzy na temat okresu bezpośrednio poprzedzającego wybuch II
wojny światowej, a w szczególności przyczyn zawarcia układu
Ribbentrop-Mołotow. Prezentowanie ich w sposób odmienny –  jak uczyniono
 to na wspomnianej stronie internetowej – dowodzi w najlepszym razie 
niekompetencji autorów strony, w najgorszym – chęci manipulowania
historią.

 

Замечания к историческим материалам, размещенным на сайте Министерства обороны Российской Федерации:

http://pakt1939.mil.ru/

Источником
архивных документов, опубликованных на сайте Министерства обороны
России, является ЦАМО (Центральный архив Министерства обороны РФ).
Сообщается, что эти документы должны касаться советско-нацистского пакта
о ненападении и «полностью перевернуть традиционные представления о
надвигающейся «буре» и причинах подписания пакта Молотова-Риббентропа». 

Первый блок документов составляют материалы (зашифрованные
телеграммы), отправленные 21 и 26 сентября 1939 года начальником
главного политуправления Рабоче-крестьянской Красной армии, армейским
комиссаром 1-го ранга Львом Мехлисом, членам Политбюро ЦК ВКП(б). Они
информируют о приветственном отношении и «неподдельном энтузиазме», с
которым жители юго-восточных территорий Второй Речи Посполитой встречали
наступающие силы Красной армии. Подобные события, о которых сообщала
советская пропаганда, эпизодически происходили на всей пограничной
территории, а участвовали в них, прежде всего, некоторые представители
национальных меньшинств, что вовсе не является новым и ранее неизвестным
фактом. Тем не менее, общий смысл донесений Мехлиса, сообщающих об
огромной поддержке наступающей Красной армии населением восточных
приграничных земель, совершенно ложный. Кроме того, вопреки утверждениям
на веб-сайте Министерства обороны РФ, зашифрованные телеграммы Мехлиса
за сентябрь 1939 года не являются чем-то новым: шифрограмма от 21
сентября была опубликована почти четверть века назад в книге «Agresja
sowiecka na Polskę 17 września 1939 w świetle dokumentów. Geneza i
skutki agresji» («Советская агрессия против Польши 17 сентября 1939 года
в свете документов. Генезис и последствия агрессии»), Варшава 1994,
стр. 198. В ней также была размещена шифрограмма Мехлиса от 24 сентября
1939 года (стр. 216), которую сайт Министерства обороны РФ не
опубликовал.  Всё это наводит на мысль, что зашифрованные телеграммы
начальника политуправления РККА, датированные сентябрем 1939 года,
являются давно известными материалами и потому не могут ничего изменить в
восприятии причин подписания пакта Молотова-Риббентропа.      

Следующий блок документов составляет тридцатистраничная докладная от
24 марта 1938 года, написанная от руки начальником Генерального штаба
РККА, командармом 1-го ранга Борисом Шапошниковым, и адресованная
Народному комиссару обороны и Маршалу СССР Клименту Ворошилову. В этой
аналитическо-информационной докладной названы потенциальные противники
Советского Союза в Европе и на Дальнем Востоке. Польша, вместе с
Германией и Италией, упоминалась в качестве наиболее вероятного
противника в рамках «фашистского блока» в Европе. Анализ советского
штабного офицера, гипотетически предполагающего возможность объединения
сил Третьего Рейха и Польши в марте 1938 года, не имеет ничего общего с
тезисом о том, что данный материал способствует «получению более полной
картины того, что привело к заключению пакта», потому как позже, в
течение нескольких месяцев, предшествовавших подписанию пакта
Молотова-Риббентропа, Польша в советских военных документах уже не
изображалась как потенциальный противник СССР или элемент «фашистского
блока». Её воспринимали исключительно как несомненную цель немецкой
агрессии, запланированной на рубеже августа и сентября 1939 года.
Наконец, следует упомянуть, что сам Шапошников 10 июля и 11 августа 1939
года направил представителям высших органов власти СССР записки, где он
предусматривал четыре варианта начала войны в Европе, где могли быть
задействованы вооруженные силы Советского Союза. В этих записках Польша
не упоминается как государство, которое может развязать войну. По оценке
Шапошникова, это могла сделать Германия или Венгрия вместе с Болгарией.
Подводя итог, можно сказать, что накануне подписания пакта
Молотова-Риббентропа начальник штаба Красной армии не предвидел никакой
угрозы Советскому Союзу со стороны Польши. В этой ситуации ссылка на его
спекуляции 1938 года как аргумент подписания пакта с Германией следует
считать противоречивой исторической манипуляцией.        

Она вписывается в картину нынешней российской исторической
пропаганды, направленной на дискредитацию нашей страны через изображение
Польши как государства, ведущего переговоры с Третьим Рейхом накануне
начала Второй мировой войны.

Следующий фрагмент, озаглавленный «Сентябрь 1939», содержит краткое
введение к приложенным отсканированным показаниям генерал-лейтенанта
Германа Бёме (1896–1968), которые он дал во время пребывания в советском
плену.

В вышеупомянутом введении мы читаем: «Сентябрь 1939 г. описывается
очевидцами событий с различных сторон. Перевод [с немецкого языка на
русский] сохранившихся в архиве Генерального штаба [российской армии]
показаний генерал-лейтенанта Германа Бёме об операциях 2-го германского
армейского корпуса в ходе наступления на Польшу содержит детальное
описание тайной подготовки (под видом учений) германской армии к атаке, а
также последовательность действий войск корпуса в ходе наступления.
Описание боевых операций 2-го германского армейского корпуса во время
наступления на Польшу в 1939 году, составленное в 1949 году
военнопленным генерал-лейтенантом бывшей германской армии Германом Бёме,
занимавшим в период описанных боевых действий должность начальника
оперативного отдела (1-а) 2-го армейского корпуса. Герман Бёме – бывший
командир 73-й пехотной дивизии [с 7.09.1943 по 13.05.1944 г.], был взят в
плен войсками Красной армии 12 мая 1945 г. [рядом с Севастополем]. 2-й
армейский корпус летом 1939 года в составе 4-й германской армии [под
командованием генерала пехоты Адольфа Штрауса] принимал участие в боях
за польский коридор [именно так!], а также в боях за Варшаву и крепость
Модлин».

Машинописный документ, содержащий показания генерал-лейтенанта Г.
Бёме (1896–1968), называется «Боевые операции 2-го германского
армейского корпуса во время наступления на Польшу в 1939 году», содержит
33 страницы и состоит из предисловия и шести разделов: «Оперативный
план наступления на Польшу», «Взятие польского коридора (с 1-го до 5-го
сентября 1939 г.)», «Наступление немецких войск через Вислу на Варшаву и
Модлин (6.–18.9.39)», «Бои за Варшаву и Модлин до взятия Модлина
(14.–26 сентября 1939 г.)», «Подготовка наступления на Варшаву (Прагу)
при одновременном окружении Модлина (примерно с 14 по 20 сентября 1939
г.)», «Подготовка наступления на Модлин (примерно с 21 до 26 сентября)».
К оригиналу документа прикреплены две карты масштаба 1:1 000 000 и 1:
500 000 [не прилагаются к отсканированному документу] с обозначением
направлений ударов отдельных дивизий.

Пожалуй, наиболее интересным фрагментом показаний генерала Бёме
является упоминание о военных учениях, проведенных на рубеже 1938 и 1939
годов (с участием Ганса фон Грайффенберга, бывшего на тот момент
полковником) и в марте 1939 года (с участием Федора фон Бока, бывшего на
тот момент генерал-полковником), которые должны были подготовить
вермахт к нападению на Польшу. Описание событий, продиктованное
генералом Бёме по памяти, является типичным донесением военного и не
содержит экскурса в политику. Трудно понять, почему оно вдруг изменит
наши представления о событиях, предшествовавших началу Второй мировой
войны, и причинах подписания пакта Молотова-Риббентропа.

 Подводя итог, можно утверждать, что документы, опубликованные на
сайте Министерства обороны РФ, не дают никаких оснований для пересмотра
знаний о периоде, непосредственно предшествовавшем началу Второй мировой
войны, и в частности о причинах заключения пакта Молотова-Риббентропа.
Представление их иным способом, как это сделано на указанном веб-сайте,
доказывает в лучшем случае некомпетентность авторов страницы, а в худшем
– желание манипулировать историей.

 

Statement on the historical materials posted on the website of the Ministry of Defense of the Russian Federation: 

http://pakt1939.mil.ru

The archival documents published on the website of the Russian
Ministry of Defense come from the resources of the CAMO (Central
Archives of the Ministry of Defense of the Russian Federation) and are
announced to relate to the Soviet-German non-aggression pact and to "
completely flip traditional notions about the impending «storm» and the
reasons for signing the Molotov-Ribbentrop Pact ".

The first part of the documents consists of materials (cipher
telegrams) sent on 21 and 26 September  1939 by the head of the
Political Administration of the Red Army Komandarm [Army General] of the
1st rank Lev Mekhlis to the members of the Bureau of the Central
Committee of the Russian Communist Party (Bolsheviks). The materials
present information on the Red Army entering the south-eastern
territories of the Second Republic of Poland and its enthusiastic
reception by the inhabitants. Such events, widely publicized in Soviet
propaganda, did take place incidentally throughout the Eastern
Borderlands, but primarily on the part of representatives of national
minorities. These are, however, not facts which are completely new or
previously unknown. Nevertheless, the overall picture which emerges from
Mekhlis’s reports, portraying the unanimous support of the people of
the Eastern Borderlands for the approaching Red Army, is completely
false. In addition, contrary to what has been stated on the website of
the Ministry of Defense of the Russian Federation, Mekhlis’s cipher
telegrams of September 1939 are nothing new: the telegram of 21
September was published almost a quarter of a century ago in Agresja sowiecka na Polskę 17 września 1939 w świetle dokumentów. Geneza i skutki agresji,
Warsaw 1994, p.198. [Soviet Aggression on Poland on 17 September 1939
in Light of Documents. The Genesis and Effects of the Aggression].The 
publication also contains a further cipher telegram, of 24 September
1939, written by Mekhlis (p. 216), not published on the website. All of
the above prompts the claim that the cipher telegrams of September 1939
written by the head of the Red Army Political Administration are
well-known materials, and as such can hardly change anything in the
perception of the reasons for signing the Molotov-Ribbentrop Pact.

Another group of documents consists of a 30-page handwritten
memorandum of 24 March 1938, written by Komandarm [Army General] of the
1st Rank Boris Shaposhnikov, the Chief of the General Staff of the Red
Army, for the People’s Comissar for Defence, Marshal Kliment Voroshilov.
The document, analytical and informative in nature, lists the Soviet
Union’s potential enemies in Europe and the Far East. It considers
Poland to be the most likely – next to Germany and Italy – opponent in
the European "fascist bloc". This analysis by a Soviet staff officer,
speculating in March 1938 about a possible Third Reich and Poland’s
military alliance, in no way supports the notion that the said records
allow readers "to get the most complete picture” of the events that led
to the pact. This is because in the later period – i.e. a few months
leading to the signing of the Molotov-Ribbentrop Pact – Soviet military
documents treat Poland neither as the Soviet Union’s potential enemy,
nor as an element of the "fascist bloc". Our country is perceived
exclusively as an unquestionable target of the German aggression,
planned for late August or early September 1939. Finally, it must also
be said that on 10 July and 11 August 1939 that very same Shaposhnikov
sent memoranda to members of the Soviet Union’s highest authorities,
forecasting four possible variants of the outbreak of European war which
might lead to the Soviet Union’s military involvement. The said
memoranda do not list Poland as a country which would start a war. In
Shaposhnikov’s view, that could be perpetrated either by Germany, or
acting jointly, Hungary and Bulgaria. In conclusion, it can be said that
on the eve of the signing of the Molotov-Ribbentrop Pact, the Red
Army’s Chief of Staff did not see Poland as a threat to the Soviet
Union. In view of the above, quoting his 1938 speculations as a reason
for signing the pact with Germany must be treated as ahistorical
manipulation.

The manipulation conforms to today’s Russian historical propaganda
aimed at discrediting our country through presenting Poland as a state
plotting with the Third Reich before the outbreak of the Second World
War.   

The next fragment, entitled "September 1939", contains a short
introduction to the attached scanned testimony of Lieutenant-General
Hermann Böhme (1896–1968), given in Soviet captivity.

The said introduction reads,

Eyewitnesses recount September 1939
from various perspectives. The [Russian] translation of the testimony of
Lieutenant-General Hermann Böhme on the operations of the German IInd
Army Corps during the Polish Campaign, kept in the [Russian Army]
General Staff Archives, provides a detailed description of the German
Army’s secret preparations (disguised as training) to mount an attack,
as well as the sequence of the Corps operations in the course of the
offensive.  The description of the combat operations of the German IInd
Army Corps during the offensive in Poland in 1939 was drafted in 1949 by
a former German Army Lieutenant-General and head of the operational
department (officer 1a ) [of the staff] of the IInd Army Corps H. Böhme,
who was held in captivity at that time. H. Böhme - former commander of
the 73rd  Infantry Division [from 7 September 1943 to 13 May
1944], was taken prisoner by the Red Army on 12 May 1945 [near
Sevastopol]. In the summer of 1939 the IInd Army Corps as part of the
4th German Army [commanded by Infantry General Adolf Strauß] took part
in the battles for the Polish corridor [sic!], and also in the battles
for Warsaw and the Modlin fortress.

The typescript of Lieutenant-General Böhme’s (1896–1968) testimony is entitled Combat operations of the IInd German Army Corps during the offensive in Poland in 1939. It has 33 pages and consists of an introduction and six parts: Offensive Operational Plan against Poland, Seizure of the Polish corridor (from 1 to 5 September1939), Offensive of German troops across the Vistula to Warsaw and Modlin (from 6 to 18 September 1939), Fight for Warsaw and Modlin until the seizure of Modlin (from 14 to 26 September 1939), Preparation of the offensive against Warsaw (Praga district) while encircling Modlin (approximately from 14 to 20 September 1939), Preparation of the offensive against Modlin
(approximately from 21 to 26 September). The original document was
supplemented with two maps describing the operations of individual
divisions, scaled 1: 1,000,000 and 1: 500,000 [not attached to the
scan].

Perhaps the most interesting fragment of General Böhme's testimony is
the mention of military exercises carried out at the turn of 1938 and
1939 (with the participation of Colonel Hans von Greiffenberg) and in
March 1939 (with the participation of Colonel-General Fedor von Bock),
which were to prepare the Wehrmacht for the attack on Poland. The
description of events recounted by General Böhme is a typical military
account, free of any political remarks. It is difficult to understand
why it should affect or alter our knowledge of the events preceding the
outbreak of World War II and the reasons for signing the
Molotov-Ribbentop Pact.

To sum up, it can be stated that the documents published on the
website of the Ministry of Defence of the Russian Federation do not give
any grounds for a review of the state of knowledge about the period
immediately preceding the outbreak of World War II, and in particular
the reasons for the conclusion of the Molotov-Ribbentrop Pact. Claiming
otherwise - as it has been done on the aforementioned website - at best
proves the incompetence of the authors of the page, and at worst - their
desire to manipulate history.

Mitteilung über das veröffentlichte historische Material auf der Website

http://pakt1939.mil.ru/

Die auf der Website des russischen Verteidigungsministeriums
veröffentlichten Archivdokumente stammen aus den Mitteln der CAMO
(Zentrales Archiv des Verteidigungsministeriums der Russischen
Föderation) und sollen wie angekündigt den sowjetisch-nazistischen
Nichtangriffspakt betreffen und "die traditionellen Vorstellungen über
den herannahenden „Sturm“ und die Gründe für die Unterzeichnung des
deutsch-sowjetischen Nichtangriffspakts vollständig ändern".

Der erste Block von Dokumenten besteht aus Materialien
(Chiffretelegramm), die am 21. und 26. September 1939 vom Leiter des
Politischen Vorstands der Roten Arbeiter- und Bauernarmee im 1. Rang,
Kommandarm Lev Mechlis an die Mitglieder des Politischen Büros des
Zentralkomitees der Kommunistische Allunions-Partei (Bolschewiki)
[WKP(b)] gesendet wurden. Sie informieren über die Begrüßungen und einen
enthusiastischen Empfang der eintretenden Roten Armee durch die
Bewohner der südöstlichen Länder der Zweiten Republik Polen. Solche
Ereignisse, die in der sowjetischen Propaganda veröffentlicht wurden,
fanden beiläufig im gesamten Grenzland [Kresy] statt und vor allem, nur
einige Vertreter nationaler Minderheiten haben daran teilgenommen. Das
sind keineswegs völlig neue und unbekannte Fakten. Dennoch ist die
allgemeine Aussprache der Berichte von Mechlis, aus deren sich eine
gemeinsame Unterstützung der Bevölkerung von Kresy für den Beitritt der
Roten Armee ergibt, völlig falsch. Darüber hinaus sind die Mechlis
Chiffretelegramme vom September 1939, entgegen den auf der Website des
Verteidigungsministeriums der Russischen Föderation enthaltenen
Behauptungen, keine Neuerung: Das Chiffretelegramm vom 21. September
wurde vor fast einem Vierteljahrhundert mit der Publikation „Die
sowjetische Aggression gegen Polen am 17. September 1939 im Lichte der
Dokumenten. Genese und Auswirkungen von Aggressionen“ [Warschau 1994, S.
198] veröffentlicht. Dieser Verlag publizierte auch ein weiteres,
bisher auf der Website nicht veröffentlichten Mechlis Chiffretelegramm
vom 24. September 1939. (S. 216).  All dies führt zu der Feststellung,
dass die Chiffretelegramme des Leiters des Politischen Vorstands der
RKKKA vom September 1939 seit langem bekannte Materialien sind und daher
die Wahrnehmung der Ursachen für die Unterzeichnung des
deutsch-sowjetischen Nichtangriffspakts nicht ändern können.    

Der nächste Dokumentenblock besteht aus einer dreißigseitigen
handschriftlichen Notiz von Boris Szaposznikov, dem ersten
RKKA-Generalstabschef, 1. Ranges Kommandarm vom 24. März 1938, die an
den Volksverteidiger der UdSSR, Marschall Kliment Woroschilow, gerichtet
ist. In der analytisch-informativen Notiz wurden potenzielle Gegner der
Sowjetunion in Europa und dem Fernen Osten erwähnt. Polen wurde - neben
Deutschland und Italien - als der wahrscheinlichste Gegner innerhalb
des "faschistischen Blocks" in Europa genannt. Die Analyse des
sowjetischen Stabsoffiziers, der im März 1938 die Möglichkeit der
Bündelung der Kräfte des Dritten Reiches und Polens hypothetisch annahm,
hat keinen Zusammenhang mit der These, dass dieses Material „zum
Erhalten eines umfassenderes Bild davon, was zum Abschluss des Paktes
geführt hat", beiträgt. In späterer Zeit, d.h. in Monaten vor der
Unterzeichnung des deutsch-sowjetischen Nichtangriffspakts, wurde Polen
in sowjetischen Militärdokumenten nämlich nicht mehr als potenzieller
Gegner der UdSSR oder als Element des "faschistischen Blocks"
dargestellt. Es wird nur als das unbestreitbare Ziel der für die Zeit
zwischen August und September 1939 geplanten deutschen Aggression
wahrgenommen. Schließlich ist es zu erwähnen, dass am 10. Juli und 11.
August 1939 derselbe Szaposznikow an die Mitgliedern der obersten
Behörden der UdSSR Denkschriften sandte, in denen er vier Varianten des
Kriegsausbruchs in Europa voraussah, die die Sowjetunion militärisch
beteiligen könnten. In diesen Denkschriften wird Polen nicht als ein
Land erwähnt, das den Krieg verursachen könnte. Nach Ansicht von
Szaposznikow könnte dies entweder von Deutschland oder von Ungarn und
Bulgarien geschehen.  Zusammenfassend lässt sich sagen, dass der
Stabschef der Roten Armee am Vorabend der Unterzeichnung des
deutsch-sowjetischen Nichtangriffspakts keine Bedrohung für Sowjetunion
vonseiten Polens voraussah. In dieser Situation ist es eine ahistorische
Manipulation, sich auf seine Spekulation von 1938 als Begründung für
die Unterzeichnung eines Paktes mit Deutschland zu berufen.

Sie fügt sich in die aktuelle russische historische Propaganda ein,
die darauf abzielt, unser Land zu diskreditieren, indem sie Polen als
ein Land zeigt, das am Vorabend des Ausbruchs des Zweiten Weltkriegs mit
dem Dritten Reich paktiert.

Die nächste Passage mit dem Titel "September 1939" enthält eine kurze
Einführung in die beigefügte gescannte Zeugenaussage von
Generalleutnant Hermann Böhme (1896-1968), die während seines
Aufenthalts in sowjetischer Gefangenschaft gemacht wurde.

In dieser Einführung können wir lesen: "Augenzeugen beschreiben den
September 1939 aus verschiedenen Blickwinkeln. Die im Generalstab Archiv
[der russischen Armee] gespeicherte Übersetzung [vom Deutschen ins
Russische] der Zeugenaussage von Generalleutnant H. Böhme über die
deutsche Operation des 2. Armeekorps während der Offensive in Polen
enthält eine detaillierte Beschreibung der geheimen Vorbereitungen
(unter dem Deckmantel von militärischen Übungen) der Wehrmacht auf den
Angriff, sowie die Reihenfolge der Kriegshandlungen des Korps während
der Offensive. Die Beschreibung der Kampfeinsätze des 2. Armeekorps
während der Offensive in Polen 1939 wurde 1949 von Generalleutnant der
ehemaligen deutschen Armee H. Böhme, der in Gefangenschaft gehalten
wurde, erstellt. Er innehatte in der Zeit der beschriebenen
Kriegshandlungen die Position des Leiters der Einsatzabteilung
(Staboffizier 1a) des 2. Armeekorps. H. Böhme - ehemaliger Kommandant
der 73. ID [vom 7. September 1943 bis 13. Mai 1944], wurde am 12. Mai
1945 von der Roten Armee gefangen genommen [bei Sewastopol]. Im Sommer
1939 nahm das 2. Armeekorps, bestehend aus der 4. deutschen Armee [unter
dem Kommando von General der Infanterie Adolf Strauss], an den Kämpfen
um den polnischen Korridor[sic!], sowie an den Kämpfen um Warschau und
die Festung Modlin teil.

Das Manuskript der Zeugenaussage von Generalleutnant H. Böhme
(1896-1968) trägt den Titel „Kampfhandlungen des 2. Armeekorps während
der Offensive in Polen 1939“, umfasst 33 Seiten und besteht aus einer
Einführung und sechs Teilen: „Einsatzplan der Offensive gegen Polen“,
„Eroberung des polnischen Korridors (vom 1. bis 5. September 1939)“,
„Offensive der deutschen Truppen durch die Weichsel nach Warschau und
Modlin (6.-18.9.39)“, „Kampf um Warschau und Modlin bis zur Eroberung
von Modlin (14.-26. September 1939)“, „Vorbereitung der Offensive gegen
Warschau (Prag) mit gleichzeitiger Einkreisung von Modlin (ca. 14. bis
20. September 1939)“, „Vorbereitung der Offensive gegen Modlin (ca. 21.
bis 26. September)“. Dem Originaldokument wurden zwei Karten [dem Scan
nicht beigelegt] im Maßstab 1:1.000.000 und 1:500.000 beigefügt, wobei
die Richtungen der Angriffe von einzelnen Divisionen markiert wurden.

Das wahrscheinlich interessanteste Fragment der Zeugenaussage von
Generalleutnant Böhme ist eine Erwähnung auf die bereits um die
Jahreswende 1938 und 1939 (unter Beteiligung von damals Oberst Hans von
Greiffenberg) und im März 1939 (unter Beteiligung von damals Oberst
Fedor von Bock) durchgeführte Militärübungen, die Wehrmacht auf den
Angriff auf Polen vorbereiten sollten. Die Beschreibung der von General
Böhme aus dem Gedächtnis diktierten Ereignisse ist ein typischer Bericht
eines Militärs und beinhaltet keine politischen Anspielungen. Es ist
schwer zu verstehen, warum das unsere Vorstellungen über die Ereignisse
vor dem Ausbruch des Zweiten Weltkriegs und über die Ursachen für die
Unterzeichnung des deutsch-sowjetischen Nichtangriffspakts verändern
sollte.

Abschließend kann festgestellt werden, dass die auf der Website des
Verteidigungsministeriums der Russischen Föderation veröffentlichten
Dokumente keine Grundlage für eine Revision des Kenntnisstandes über den
Zeitraum unmittelbar vor Ausbruch des Zweiten Weltkriegs bieten,
insbesondere über die Ursachen für den Abschluss des
deutsch-sowjetischer Nichtangriffspakts. Sie auf andere Weise zu
präsentieren, wie es auf der Website geschehen ist, beweist bestenfalls
die Inkompetenz der Autoren der Website, schlimmstenfalls die
Bereitschaft, die Geschichte zu manipulieren.

 

 

http://ipn.gov.pl/pl/dla-mediow/komunikaty/77251,Komunikat-dotyczacy-mat...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

27. "Wiedomosti": W 1939 roku

"Wiedomosti": W 1939 roku ZSRR był współuczestnikiem agresji wobec Polski

Porozumienia
z Niemcami hitlerowskimi sprawiły, że Związek Radziecki stał się
współuczestnikiem agresji nazistowskiej wobec Polski - pisze w piątek
dziennik "Wiedomosti", odnotowując 80. rocznicę podpisania
radziecko-niemieckiego układu o granicach i przyjaźni.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

28. W pakcie Ribbentrop-Mołotow


W pakcie Ribbentrop-Mołotow narody poszatkowano tak, by spierały się przez całe wieki. A strefy wpływów nadal są podobne

Merkel i Putin / autor: kremlin.ru / wpolityce.pl

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Tymczasowy

29. Tekst Michala piekny

A ludzie glupoty pisza. Tylko neptek moglby napisac, ze "narody poszatkowano tak, by spieraly sie przez cale wieki". W jaki sposob taki zamiar moglby istniec we wrzesniu 1939 r.? Niemcy i Rosja chcialy zagrabic jak najwiecej. Niemcy liczyli na tysiacletnia Rzesze obejmujaca takze Rosje, zas kacapki na to, ze wkrotce zmoga Niemcow i opanuja cala Europe. Tam nie bylo miejsca na male glupoty, Obie Wysokie Umawiajace sie Strony szly na calosc.

avatar użytkownika Maryla

31. Niemcy: Merkel leci do Moskwy

Niemcy: Merkel leci do Moskwy rozmawiać z Putinem, "zakończy się trudna, a zarazem bliska relacja"

Kanclerz Angela Merkel udaje się w piątek do Rosji na rozmowy z
prezydentem Władimirem Putinem. Merkel spotka się z Putinem w Moskwie
prawdopodobnie po raz ostatni jako kanclerz. W ten sposób "zakończy się
trudna, a zarazem bliska relacja" - pisze "Frankfurter Allgemeine
Zeitung".

Gazociąg Nord Stream 2 nie jest projektem dwustronnym, a projektem o charakterze europejskim ze względu na udział przedsiębiorstw z innych krajów - powiedziała w piątek kanclerz Niemiec Angela Merkel po rozmowach w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Na wspólnej konferencji prasowej z Putinem po rozmowach na Kremlu Merkel opowiedziała się za przedłużeniem obowiązującej do 2024 roku umowy z Ukrainą o tranzycie przez ten kraj gazu z Rosji.

Budowa Nord Stream 2 dobiega końca, do ukończenia pozostało 15 kilometrów morskiej części gazociągu - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w piątek po rozmowach na Kremlu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Putin dodał, że na rozmowach zapewnił Merkel, że jego kraj wywiąże się ze zobowiązań wynikających z kontraktu z Ukrainą na tranzyt gazu z Rosji.

Angela Merkel i Władimir Putin

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

32. Rosja: Putin: do ukończenia

Rosja: Putin: do ukończenia Nord Stream 2 pozostało 15 km

Budowa Nord Stream 2 dobiega końca, do ukończenia pozostało 15
kilometrów morskiej części gazociągu - powiedział prezydent Rosji
Władimir Putin w piątek po rozmowach na Kremlu z kanclerz Niemiec Angelą
Merkel.

UE: KE przypomina o rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

Komisja Europejska przypomniała w piątek o zbliżającej się rocznicy
podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. "Wolność od totalitaryzmu i
autorytaryzmu nie jest dana na zawsze. To jest coś, o co musimy walczyć
każdego dnia na nowo" - napisali unijni komisarze.

Rosja: Putin: rozmowy z Merkel odbyły się w konstruktywnej atmosferze

Rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel odbyły się w konstruktywnej
i merytorycznej atmosferze - powiedział w piątek prezydent Rosji
Władimir Putin po zakończeniu rozmów z szefową niemieckiego rządu w
ramach jej wizyty w Moskwie.

USA: Departament Stanu ogłosił nowe sankcje w związku z Nord Stream 2

Szef dyplomacji USA Antony Blinken ogłosił w piątek nałożenie
sankcji na rosyjski statek i dwóch obywateli Rosji w związku z ich
zaangażowaniem w budowę gazociągu Nord Stream 2. Równocześnie Biały Dom
opublikował rozporządzenie umożliwiające nałożenie dodatkowych sankcji.

M. Adamczyk: Niemcy wierzą, że Nord Stream 2 jest narzędziem uniezależnienia od Rosji

Kanclerz Niemiec, Angela Merkel, spotkała się w Moskwie z
prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Podczas wizyty Władimir Putin,
zapewnił, że Niemcy są jednym z głównych partnerów Rosji w Europie.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

33. Wypowiedzi Merkel po


Wypowiedzi Merkel po spotkaniu z Putinem graniczyły z bezczelnością

Angela Merkel/ Władimir Putin / autor: PAP/EPA/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / POOL

Naukowcy Instytutu Pileckiego proponują nowe spojrzenie na Pakt Ribbentrop-Mołotow

W związku ze zbliżającą się 82. rocznicą podpisania dokumentu
inaugurującego II wojnę światową, naukowcy Instytutu Pileckiego
proponują, aby spojrzeć na Pakt Ribbentrop-Mołotow w nowy sposób.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

34. 82 lata temu podpisano pakt

82 lata temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

82 lata temu, 23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III
Rzeszy, Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych
ZSRS, Wiaczesław Mołotow, podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji
wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV
rozbiór Polski.

Ważne oświadczenie premierów Polski, Litwy, Łotwy, Estonii: Kryzys na granicach został zaplanowany przez reżim Łukaszenki

Opublikowane w poniedziałek oświadczenie jest pokłosiem sobotniej
wideokonferencji, która została zwołana z inicjatywy premiera Mateusza
Morawieckiego; wzięli w niej udział premierzy: Litwy Ingrida Simonyte,
Łotwy Arturs Karins i Estonii Kaja Kallas. Tematem była sytuacja
na granicy z Białorusią, w tym spowodowanym przez Białoruś napływem
migrantów do Europy. My, Premierzy Litwy, Łotwy,
Estonii oraz Polski, wyrażamy poważne zaniepokojenie sytuacją
na granicach Litwy, Łotwy i Polski z Białorusią. Jest dla nas jasne,
iż bieżący kryzys został zaplanowany i w sposób systematyczny
zorganizowany przez reżim Alaksandra Łukaszenki. Wykorzystywanie
imigrantów w celu zdestabilizowania sąsiadujących państw stanowi wyraźne
naruszenie prawa międzynarodowego i kwalifikuje się jako atak hybrydowy
przeciwko Litwie, Łotwie i Polsce, a tym samym przeciwko całej
Unii Europejskiej— czytamy w oświadczeniu opublikowanym w poniedziałek na stronie kancelarii premiera.

Kreml: Rosja uznaje Platformę Krymską za forum nieprzyjazne wobec Rosji

Moskwa ocenia odbywający się w Kijowie szczyt Platformy Krymskiej
jako "nadzwyczaj nieprzyjazny" wobec Rosji - oświadczył w poniedziałek
rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. W szczycie uczestniczą przedstawiciele
46 krajów i organizacji, w tym Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

35. Otwarcie wystawy plenerowej

Otwarcie wystawy plenerowej IPN „Pakt zbrodniarzy” w 83. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow

W poniedziałek 22 sierpnia 2022 r. o
godzinie 13.00 na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w
Warszawie zostanie zaprezentowana wystawa Instytutu Pamięci Narodowej
„Pakt zbrodniarzy”, przygotowana w 83. rocznicę podpisania paktu
Ribbentrop-Mołotow. Ekspozycję otworzą prezes IPN dr Karol Nawrocki i
dyrektor Oddziału IPN w Warszawie prof. dr hab. Jerzy Eisler. Wystawę
będzie można oglądać do 12 września 2022 roku.

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/169118,Otwarcie-wystawy-plenerowej-IPN...

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

36. 83 lata temu podpisano pakt

83 lata temu podpisano pakt Ribbentrop-Mołotow

83 lata temu, 23 sierpnia 1939 r., minister spraw zagranicznych III
Rzeszy Joachim von Ribbentrop oraz ludowy komisarz spraw zagranicznych
ZSRS, Wiaczesław Mołotow, podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji
wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był IV
rozbiór Polski.

USA: Historyk: Fundamenty pod pakt Ribbentrop-Mołotow położono jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy

Pakt Ribbentrop-Mołotow był zwieńczeniem długiej
niemiecko-sowieckiej współpracy, która sięgała pierwszych lat po I
wojnie światowej, w trakcie której ZSRR pomógł Niemcom na odbudowę
swojego wojska - mówi PAP Ian Ona Johnson, historyk z Uniwersytetu Notre
Dame i autor nowej książki na ten temat. Jak tłumaczy, jednym ze źródeł
współpracy była niezgoda na istnienie niepodległej Polski.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

37. Czy Pakt Ribbentrop-Mołotow


Czy Pakt Ribbentrop-Mołotow nadal funkcjonuje? Pokrywa się część granic i zdają się obowiązywać trzy jego założenia

autor: PAP/EPA/Kremlin.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0 />, via Wikimedia Commons

Wydawałoby się dawno, bo 83 lata temu, wydawałoby się -
nieaktualne - bo trzy epoki później, a jednak zapisy Paktu
Ribbentrop-Mołotow nie zostały zupełnie wymazane.
Nawet
zarysowane przez Hitlera i Staline, piórem swoich ministrów, granice
w Europie Środkowowschodniej - pokrywają się w poważnej części. Środkowa
część wschodniej granicy RP - białorusko-ukraińska jest taka, na jaką
zgodził się Stalin i Hitler pod koniec września 1939 roku,
północno-wschodnia granicy Rumunii także, można by się spierać o kształt
Litwy. Choć dziś nie jest w interesie naszych krajów te granice
zmieniać, to jednak patrząc na precyzyjne zapisy dokumentu z 23 sierpnia
1939 roku i na obecny stan rzeczy można śmiało podpisać się pod tezą,
że porozumienia tamtych totalitaryzmów nie zostały przełamane.

Czy aktualne są inne zapisy Paktu?

Artykuł I dokumentu mówił:

Obie
układające się strony zobowiązują się do powstrzymania się
do powstrzymywania się od wszelkiej napaści i wszelkich aktów agresji
we wzajemnych stosunkach, zarówno oddzielnie, jak i łącznie
z innymi państwami.

Zatem początek - nadal aktualny. Drugi artykuł brzmi także złowrogo:

W przypadku
gdy jedna z umawiających się stron stanie się obiektem działań
wojennych ze strony państwa trzeciego, druga umawiająca się strona nie
okaże temu państwu poparcia w żadnej formie.

Wstrzemięźliwość
Berlina, zwłaszcza w pierwszych miesiącach wojny, dla poparcia się
broniącej Ukrainy, pozwala stwierdzić, że jakaś jego złagodzona wersja
jest również przestrzegana.

Zobaczmy artykuł III:

Rządy obu umawiających się stron będą w przyszłości pozostawać z sobą w kontaktach w celu konsultacji, aby informować się wzajemnie o zagadnienia dotyczących ich wspólnych interesów.

Och,
tutaj Olaf Scholz wykazuje szczególną wierność literze dokumentu, sam
nawet uzasadniał, że informuje Putina o sytuacji wojennej.

Reszty
punktów nie sposób na razie zweryfikować, bo podział Europy
Środkowowschodniej na strefy wpływów nadal się dokonuje - ale przekonamy
się o tym wkrótce.

CZYTAJ TAKŻE:

Wyrozumiałość Niemiec dla rosyjskiego naZizmu zwiastuje poważniejsze problemy z Berlinem w przyszłości

Wreszcie
można przyjrzeć się bardziej złowrogim aspektom - nad porozumieniem
Hitlera i Stalina unosiły się bowiem szersze założenia polityczne.
Podział Europy, akceptacja dla swoich doktryn państwowych (komunizmu
i nazizmu), wspólna wrogość do anglosaskiego świata, wreszcie ukryta
intencja Kremla, że na końcu i tak chwyci się Niemcy za kark i dojdzie,
kto wiem może do Lizbony.

Bywają w historii pakty i porozumienia
trwałe i nietrwałe. Pokój Westfalski (1648) wytyczył sposób
funkcjonowania polityki międzynarodowej na blisko 200 lat, granica
zachodnia Polski z czasów Kazimierza Wielkiego była jedną
z najtrwalszych w tej części kontynentu (przetrwała 400 lat), istnieją
więc polityczne układy i tendencje mniej i bardziej trwałe.

Oczywiście
Pakt Ribbentrop-Mołotow był podpisywany w innych realiach politycznych,
ale w obliczu najprawdziwszej inwazji rosyjskiego nazizmu XXI wieku
na broniącą się Ukrainę i złowrogiej obojętności Niemiec na ten fakt,
należy sobie postawić poważne z polskiego punktu widzenia pytanie.

Czy żywotność niemiecko-rosyjskich zbliżeń obowiązuje nawet gdy popełniane są najstraszliwsze zbrodnie?


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl