Polska Wojna o Niepodległość, Powstanie Piłsudskiego czy Legiony Piłsudskiego

avatar użytkownika PiotrJakubiak

W roku 2014 przypada jedyna prawdziwie wielka rocznica. To rocznica Wymarszu ku Wolności, jak ten początek Polskiej Wojny o Niepodległość nazwano w jego XXV rocznicę w 1939 roku. Ta nasza wojna toczyła się początkowo równolegle do I wojny światowej, ale trwała o wiele dłużej.

6 sierpnia 1914 Pierwsza Kompania Kadrowa WP wyszła na wojnę z Rosją zapoczątkowując w ten sposób Polską Wojnę o Niepodległość. Strzelcy Piłsudskiego nazywali się Wojskiem Polskim i byli nim przez cały pierwszy miesiąc walk, aż do przysięgi kieleckiej 5 września. Ich jedynym dowódcą był Komendant Piłsudski, co przyznaje nawet Andrzej Garlicki.

 Powstanie Piłsudskiego, rozpoczęte 6 sierpnia 1914, nie zakończyło się wcale we wrześniu, ono się dopiero rozpoczynało. Walka strzelców przyspieszyła utworzenie Legionów (16 VIII 1914), a te z kolei stały się dla Piłsudskiego bazą do stworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej, która doprowadziła do wybuchu ogólnonarodowej walki w listopadzie 1918. To było w istocie pierwsze i ostatnie zwycięskie polskie powstanie, które zakończyło się dopiero w roku 1921. Jednak takiego całościowego oglądu zabrakło w polskiej historiografii.

Początkowo propaganda endecka, a potem komunistyczna skutecznie zacierała całościowy obraz walki narodowo-wyzwoleńczej. Nieśmiało wspominano tylko o powstaniu wielkopolskim i śląskim, całkowicie przemilczając Cieszyn, Lwów, Wilno, kresy wschodnie, wreszcie samo Królestwo, które dzielnie wystąpiło w roku 1918 i skrwawiło się mocno w roku 1920.

Czy setna rocznica Czynu 6 Sierpnia nie powinna być okazją do przypomnienia tego najważniejszego wydarzenia w naszej historii – stworzenia niepodległego państwa drogą walki zbrojnej?

Czy w roku 2014 będziemy obchodzili tylko rocznicę wybuchu I wojny światowej?

 

Etykietowanie:

21 komentarzy

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

1. Pan Piotr Wiesław Jakubiak

Szanowny Panie,

Z przyjemnością przeczytałem.

Moje, nasze trzy groszę:

http://blogmedia24.pl/node/59162

Pierwsza Kompania Kadrowa, Józef Piłsudski

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika PiotrJakubiak

2. Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

Szanowny Panie Michale,
Bardzo dziękuję za uwagę i uzupełnienie rzeczowe. Chodzi mi o to, żeby ten temat podtrzymać i sprowokować jeszcze kogoś do dyskusji nad, że tak powiem, naszym nazewnictwem historycznym. Zasygnalizowałem to w tytule. Na przykład obaj wiemy, że Legiony Polskie jako całość nigdy nie były pod formalną komendą Piłsudskiego, a jednak w powszechnym odczuciu są Legionami Piłsudskiego i tak są potocznie nazywane. Musi być jakiś po temu powód...
Łączę pozdrowienia.

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

3. Pan Piotr Wiesław Jakubiak

Szanowny Panie Piotrze,

Ja nie robię uwag ani Panu ani nikomu innemu.
Uważam, że w Blogmedia wszyscy jesteśmy sobie równi a Pani Prezes, jak Królowie Rzeczypospolitej jest tylko Primus inter pares

Rada Regencyjna Królestwa Polskiego ogłosiła w dniu 7 listopada niepodległość Polski.. W dniu 12 października pozbawiła warszawskiego generał- gubernatora Hansa Hartwiga von Beselera naczelnego dowództwa nad Polska Siłą Zbrojną W dniu 11 listopada, powierzyła Brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo .

W dniu 14 listopada Rada Regencyjna Królestwa Polskiego rozwiązała się w oparciu o własne prerogatywy, dekrety. Na podstawie ostatniego dekretu Rady Regencyjnej Królestwa Polskiego,władzę naczelną w Królestwie Polskim objął Józef Piłsudski. Tym samym Józef Piłsudski stał się "regentem" Królestwa Polskiego. Był przeciwnikiem powrotu monarchii w Polsce, więc nigdy nie użył wobec siebie tytułu regenta. Taką dziwną, niechcianą funkcję pełnił od 14 listopada do dnia 22 listopada tego samego roku. Takie były polskie drogi do wolności. Tu musimy chylić czoła przed Józefem Piłsudskim twórcą niepodległego Państwa Polskiego, że potrafił dotrzymywać słowa wobec Narodu.
W dniu 22 listopada przyjął prerogatywy Naczelnika Państwa Polskiego, zmieniając Królestwo Kongresowe w wolną niepodległą Rzeczypospolitą Polską. Mimo zapisów w Konstytucji 3 Maja o monarchii, sukcesji tronu przez dynastię Wettynów, Naczelnik, wskrzesił Polskę jako republikę.
Rzeczyposplitą.

Ukłony

Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika PiotrJakubiak

4. Pan Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

Szanowny Panie Michale,
Bardzo przepraszam, ale to było tylko nieporozumienie z powodu mojej lakoniczności i pewnej wieloznaczności słów. Chodziło mi o to, żeby podziękować Panu za to, że mój skromny wpis zdołał przyciągnąć Pana uwagę, że on zwrócił Pana uwagę.
Dziękuję za następne uzupełnienia.
Pozdrawiam serdecznie.

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika Maryla

5. @Piotr Jakubiak

bardzo dobrze, że przypomniał Pan o rocznicy Wymarszu ku Wolności. Obawiam się, że niewiele osób mysli o niej, a władze na 100% nie tylko nie myśla, ale ta rocznica jest dla nich niewygodna.
Rok 2014 dla władz to próba zmiany daty Swieta Niepodległości z 11 listopada na 4 czerwca. Przygotowuja sie do tego od 2013 z czekoladowym orłem rodem z Czerskiej. Zaprosili juz Obamę do Polski.

Mam nadzieje, że stowarzyszenia Piłsudczyków zadbają o przypomnienie tej rocznicy i będzie żyła choćby w internecie i lokalnych uroczystościach miłośników historii Polski.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika PiotrJakubiak

6. @Pani Maryla

Szanowna Pani Marylo,
Bardzo dziękuję za przypomnienie stowarzyszeniach Piłsudczyków. Już do nich piszę.
Serdecznei pozdrawiam.

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika Maryla

7. MARSZ ORLĄT PRZEMYSKICH I LWOWSKICH - PRZEMYŚL 2013 13.12.

z okazji 95 Rocznicy Bitwy pod Niżankowicami.

W wyniku udanej obrony Przemyśla i odsieczy dla Lwowa stoczona została 13 grudnia Bitwa pod Niżankowicami, w której brała udział także przemyska młodzież. Marsz zorganizował społeczny komitet, wzięło w nim udział ok 2 tys. uczestników, w przeważającej części to młodzież przemyskich i powiatowych szkół oraz kibice Poloni Przemyśl i Czuwaju Przemyśl. Marsz rozpoczął się od Placu Niepodległośi i przemaszerowal ulicami miasta pod pomnik Orląt Przemyskich, gdzie odbył się apel pamięci Orląt Przemyskich oraz muzyczne występy Czarnej Trzynastki Przemyskiej, Bobka BZR oraz Tadka Polkowskiego.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kajka

8. Maryla

Uroczystości z okazji 100-lecia Wymarszu Pierwszej Kadrowej, odbędą się w Krakowie, jest już program m.in. "Spotkanie pokoleń". Organizatorem jest oczywiście Związek Piłsudczyków. Szczegołów nie pamiętam. Mówił o tym Jan Kasprzyk. Ale ma powstać też ogólnoświatowy komitet obchodów tej rocznicy - zapowiadał to Marek Kuchciński na tegorocznym wymarszu szlakiem I Kadrowej. Miało być to dawno ogłoszone /powstanie komitetu/, ale nic jeszcze nie słyszałam.

avatar użytkownika Maryla

9. @kajka

bardzo dziękuję za informacje, trzeba to sprawdzić, najlepiej u źródła krakowskiego, czyli p.Józefa Wieczorka.
Nie będziemy szukac po omacku.

Pozdrawiam serdecznie

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika kajka

10. Maryla - znalazłam taką wypowiedź Jana Kasprzyka

"......100 Rocznicą Czynu Niepodległościowego, której nadać chcemy szczególny wymiar. Prowadzimy już zaawansowane rozmowy z władzami państwowymi, samorządowymi, sponsorami. Chcemy zorganizować wiele przedsięwzięć, które w sierpniu 2014 r. przypomną rodakom o Pierwszym Polskim Sierpniu. Planujemy wystawy, konferencje naukowe, koncerty, spektakle teatralne, rewię kawalerii na Błoniach krakowskich, rekonstrukcję historyczną wymarszu Kadrówki, a także organizowane wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa „Spotkanie Pokoleń”, w którym wezmą udział rodziny legionistów. Odbędzie się także uroczysty capstrzyk na Kopcu Józefa Piłsudskiego, gdzie różne środowiska piłsudczykowskie, strzeleckie i niepodległościowe, złożą w jego bryle ziemie z miejsc ważnych dla polskiego doświadczenia historycznego z ostatniego stulecia. Finalizowana jest także sprawa pomnika konnego Józefa Piłsudskiego w Kielcach, który dzięki datkom społecznym, zostanie odsłonięty na zakończenie przyszłorocznego Marszu. A tegoroczna „Kadrówka” stanie się też dobrą okazją, aby o tych planach porozmawiać, żeby włączyć w ich realizację jak największą liczbę „zapaleńców” z różnych stron Polski. Bo siłą ruchu piłsudczykowskiego jest optymizm, dynamika i zapał w działaniu. Takie też nastroje dominują w gronie organizatorów i uczestników Marszu."

Pozdrawiam

avatar użytkownika PiotrJakubiak

11. Marsz Szlakiem Kadrówki

Chciałbym wziąć udział w tym marszu, może z małą drużyną.

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika kajka

12. Piotr Jakubiak

Komendantem Marszu Szlakiem I Kadrowej jest Jan Kasprzyk wystarczy się do niego zgłosić.
To strona internetowa http://www.kadrowka.pl/
Pozdrawiam

avatar użytkownika PiotrJakubiak

13. @kajka

Dziękuję

Piotr Wiesław Jakubiak

avatar użytkownika Maryla

14. Panie Piotrze

Patronat prezydenta nad obchodami 100-lecia czynu legionowego

Prezydent Bronisław Komorowski objął patronat nad przypadającymi w
tym roku obchodami 100-lecia czynu legionowego, które powinny stać się
„wydarzeniem ważnym, dającym szansę na pewną refleksję o stałym polskim
problemie, jakim jest albo wybijanie się na wolność, na niepodległość,
albo trudne i żmudne zagospodarowywanie tej wolności”.



Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego

Wolność w zasadzie jest niepodzielna. To jest ta sama wolność, o
którą zabiegał marszałek Piłsudski i jego legioniści; to jest ta sama
wolność, którą udało się nam odzyskać w 1918 roku; to jest ta sama
wolność, którą udało się nam odzyskać 25 lat temu, w 1989 roku. To jest
ta sama nasza wolność. Dlatego bardzo się cieszę, że te rocznice trochę
się na siebie nakładają: 25. rocznica odzyskania wolności przez nasze
pokolenie i rocznica rozpoczęcia trudnej, żmudnej drogi ku wolności 100
lat temu, kiedy Pierwsza Kompania Kadrowa wyruszała z Oleandrów w
Krakowie – powiedział Bronisław Komorowski podczas czwartkowego
spotkania dotyczącego obchodów.



Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego

Jednocześnie 100-lecie czynu legionowego i wyruszenia Pierwszej
Kompanii Kadrowej nakłada się na wydarzenie, które będzie ważne w całej
Europie – 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. To nie była nasza
wojna. To była wojna całej Europy, także Stanów Zjednoczonych, ale jeśli
chodzi o nas, Polaków, o Polskę i naszą wolność, była to wojna
niesłychanie brzemienna w skutki – mówił prezydent.



Spotkanie na temat obchodów 100-lecia Czynu Legionowego

Jak zaznaczył, będzie to okazja, żeby pokazać, jak ogromne były
straty polskie w czasie I wojny światowej, straty w wymiarze
materialnym, straszliwe spustoszenia dokonane przez fronty przechodzące
przez Polskę w jedną i w drugą stronę; ale również by pokazać ten
zupełnie niesłychany poziom dramatu narodowego, jakim było
uczestniczenie Polaków w walce bratobójczej w szeregach obcych armii.

 

Ale jednocześnie możemy wydobyć z historii I wojny światowej na
naszych ziemiach to wszystko, co sprzyjało odzyskaniu wolności i
niepodległości i co ją ostatecznie przyniosło. Tu zresztą jest pewna
analogia z wydarzeniami sprzed 25 lat, bo przecież i wtedy wolność
została odzyskana dzięki umiejętnemu wykorzystaniu pewnej koniunktury w
wymiarze światowym, w którą to koniunkturę wpisały się polskie
działania, polska determinacja, polskie pielęgnowane od pokoleń marzenia
o wolności i niepodległości – podkreślił prezydent.

 

Najważniejsze wydarzenia rocznicowe odbędą się w Krakowie. 6 sierpnia
zaplanowano tam m.in. marsz szlakiem Pierwszej Kadrowej, który wyruszy z
ul. Oleandry. W ramach obchodów 100-lecia wymarszu „Kadrówki” planowane
jest m.in. wybicie przez Narodowy Bank Polski okolicznościowej monety i
wyemitowanie przez Pocztę Polską specjalnego znaczka.

 

Wojewoda małopolski Jerzy Miller przypomniał, że Małopolska jest
drugim po Francji obszarem największej koncentracji mogił żołnierzy
biorących udział w I wojnie światowej – znajduje się tam około 400
cmentarzy, na których pochowano żołnierzy z całej Europy. W przyszłym
roku przypada 100. rocznica jednej z największych bitew I wojny
światowej – bitwy pod Gorlicami i z tej okazji planowane jest spotkanie
studentów z całej Europy.

 

Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX w.
Skupiły w sobie oddziały Strzelca Józefa Piłsudskiego, Drużyny
Strzeleckie, Polowe Drużyny Sokoła oraz inne organizacje paramilitarne
działające przed I wojną światową, głównie na terenie zaboru
austriackiego. Działały w ramach armii austro-węgierskiej i podlegały
dowództwu Landwehry. W szczytowym okresie rozwoju w Legionach służyło
ponad 16 000 żołnierzy (jesień 1915 r.).

 

Józef Piłsudski 2 sierpnia 1914 r. uzyskał zgodę austriackich władz
wojskowych na mobilizację oddziałów strzeleckich. Wówczas także
poinformowano go, że po wybuchu wojny rosyjsko-austriackiej polskie
formacje mają działać na kierunku Miechów-Jędrzejów-Kielce. 3 sierpnia
1914 r. w krakowskich Oleandrach zorganizowana została Pierwsza Kompania
Kadrowa. Liczący 144 żołnierzy oddział składał się ze słuchaczy szkół
oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich – organizacji
mających wykształcić kadry przyszłego Wojska Polskiego. Pierwsza Kadrowa
była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym
oddziałem armii polskiej.

 

Na krótko przed świtem 6 sierpnia 1914 r. Pierwsza Kompania Kadrowa
wyruszyła z krakowskich Oleandrów w kierunku granicy Królestwa
Polskiego. Na jej czele stał wyznaczony przez Piłsudskiego por. Tadeusz
Kasprzycki - oficer Związku Strzeleckiego. 12 sierpnia wkroczyła do
Kielc. Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to
miało ogromne znaczenie polityczne - było demonstracją woli walki o
niepodległą Polskę.

 

16 sierpnia 1914 r. w Krakowie utworzony został przez wszystkie
galicyjskie ugrupowania polityczne Naczelny Komitet Narodowy, będący
"najwyższą instancją w zakresie wojskowej, skarbowej i politycznej
organizacji zbrojnych sił polskich". Pod patronatem Naczelnego Komitetu
Narodowego zaczęto tworzyć Legiony Polskie. Pierwsza Kompania Kadrowa
stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, który następnie rozrósł się do I
Brygady Legionów Polskich. Legiony swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I
wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

15. arch/- Bohater z chłopięcą

zdjecie

arch/-

Bohater z chłopięcą duszą

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/70338,bohater-z-chlopieca-dusza.html

Dzisiaj w Rzeszowie rozpoczynają się
uroczystości 95. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz obchody
100-lecia wymarszu I Kompanii Kadrowej. Adiutant marszałka Józefa
Piłsudskiego zmarł 7 marca 1919 w wyniku ran odniesionych w bitwie pod
Torczynem.

Obchody rocznicowe rozpoczną się dzisiaj spotkaniem Karoliny
Kaczorowskiej, wdowy po  Ryszardzie Kaczorowskim ostatnim Prezydencie RP
na Uchodźstwie, z kombatantami, młodzieżą harcerską i strzelecką oraz
uczniami II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Spotkanie, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu pt. „Spotkanie
strzelców z Podkarpacia z Panem Ryszardem Kaczorowskim w katedrze WP w
Warszawie”, odbędzie się o godz. 16.30 w siedzibie rzeszowskiego
Ratusza. Z kolei o godz. 18.00 na grobie pułkownika na Cmentarzu Pobitno
zostaną złożone kwiaty.

Z kolei jutro o godz. 12.00 Mszy św. w intencji ojczyzny i spokój
duszy płk Lisa-Kuli w kościele pw. Św. Krzyża przewodniczył będzie
ordynariusz rzeszowski ks. bp Jan Wątroba. Podczas Eucharystii
przyrzeczenia złożą Orlęta z Podkarpacia. Tekst przyrzeczenia odczyta
Karolina Kaczorowska. Po nabożeństwie, pod pomnikiem płk. Lisa-Kuli w
szeregi Strzelców zostanie włączonych kolejnych 300 dziewcząt i chłopców
z Jednostek Strzeleckich z Rzeszowa, Stalowej Woli, Leżajska i
Sędziszowa Małopolskiego. Nowi Strzelcy złożą przysięgę na historyczny
sztandar bojowy Inspektoratu Rzeszów Armii Krajowej z 1943 r.
Uroczystości zakończy salwa honorowa i defilada pododdziałów oraz pokaz
sprawności strzeleckiej.

Dopełnieniem obchodów 95. rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w
Rzeszowie będzie projekcja filmu pt. „Moja Polska. Ostatnia opowieść
Ryszarda Kaczorowskiego” w reż. Grzegorza Gajewskiego. Pokaz odbędzie
się w Sali widowiskowej WDK w Rzeszowie o godz. 16.15. Słowo wstępne
przed projekcją wygłosi żona prezydenta Kaczorowskiego, Karolina
Kaczorowska.

Płk Leopold Lis-Kula - uczestnik walk o niepodległość Polski mimo
młodego wieku był jednym z najbardziej utalentowanych polskich oficerów.
Zasłynął jako odważny i przewidujący dowódca stając się bohaterem,
symbolem nie tylko swoich czasów, ale godnym naśladowania wzorem
patrioty. Urodził się w 1896 r. w Kosinie k. Łańcuta. Jego droga do
niepodległości Polski prowadziła przez rzeszowski Związek Strzelecki
„Strzelec”, gdzie uczył się rzemiosła wojskowego a następnie poprzez
Legiony.

Męstwem zasłynął w czasie I wojny światowej jako dowódca kompanii, a
później batalionu I Brygady Legionów. Po odzyskaniu niepodległości
walczył z Ukraińcami m.in. w odsieczy Lwowa, gdzie wykazał się odwagą i
nieprzeciętnym talentem dowódczym. Ranny w zwycięskiej bitwie pod
Torczynem, której sam dowodził zmarł w nocy z 6 na7 marca 1919 r. Jego
pogrzeb w Rzeszowie był wielką patriotyczną manifestacją. Swojemu
żołnierzowi ostatni hołd oddał Naczelny Wódz, który na szarfie wieńca
kazał umieścić napis „Mojemu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski”.
Wyrazem wdzięczności było też pośmiertne odznaczenie płk. Lisa-Kuli
Orderem Wojennym Virtuti Militari.

Mariusz Kamieniecki

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

16. ZAPRASZAM SERDECZNIE na

ZAPRASZAM SERDECZNIE na
Uroczystość inaugurującą obchody stulecia wybuchu I wojny światowej i wymarszu I Kompanii Kadrowej

Dyrektorzy
gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
województwa małopolskiego


zapraszam Państwa, Nauczycieli i Uczniów oraz wszystkich
zainteresowanych na uroczystość inaugurującą obchody stulecia wybuchu I
wojny światowej i wymarszu I Kompanii Kadrowej, która odbędzie się 19
marca 2014 r. w godz. 10.00 – 12.30 w Muzeum Armii Krajowej im. Generała
Emila Fieldorfa-Nila w Krakowie.

Konferencję organizuje
Związek Piłsudczyków Oddział Małopolski w Krakowie, Komitet Opieki nad
Kopcem Józefa Piłsudskiego, Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila
Fieldorfa "Nila" w Krakowie oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie.

Program uroczystości:
Prowadzenie: Edward Wilhelm Jankowski, Prezes Związku Piłsudczyków w Krakowie

Część I – konferencja, godz. 10.00 – 11.15

Otwarcie konferencji, dr Janusz Mierzwa, Dyrektor Muzeum AK w Krakowie
Referaty:

- prof. dr. hab. Tomasz Gąsowski, UJ - „Testament Marszałka Józefa Piłsudskiego”;
- Iwona Fischer, Archiwum Narodowe w Krakowie - „Historia Powstania i dzieje Kopca Józefa Piłsudskiego na Sowińcu”;
- Edward Wilhelm Jankowski - „Geneza i dzieje Marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej”.

Część II – artystyczna, godz. 11.15 – 11.45


Koncert Pieśni Patriotycznych pod kierunkiem Anny Bąbki w wykonaniu
połączonych chórów: Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego w
Krakowie i XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w
Krakowie.
Występ Teatru Słowa „Logos” – Alicja Kondraciuk i Edward Wilhelm Jankowski.

Część III – Salut dla Marszałka, godz. 12.00 – 12.30

Zorganizowany wyjazd uczestników uroczystości (autobusami) pod pomnik
Marszałka Józefa Piłsudskiego na skwer przy ul. Piłsudskiego 27
Przebieg:

Odśpiewanie hymnu państwowego;
Apel poległych – klas wojskowa XXV Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie;
Słowo poezji – Alicja Kondraciuk, Teatr Słowa „Logos”;
Ceremoniał złożenia kwiatów przez przedstawicieli młodzieży;
Wykonanie Pieśni Legionów – "My, Pierwsza Brygada";
Zakończenie uroczystości.


Ze względów organizacyjnych - ilość miejsc ograniczona -
zainteresowanych proszę o wypełnienie do dnia 15 marca 2014 r.
formularza rejestracyjnego zamieszczonego poniżej.

Z poważaniem
Małopolski Kurator Oświaty
Aleksander Palczewski

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

17. Uroczystości 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich

STARY GOSTKÓW
8 maja 2014 r. godz. 19.00 czwartek

W Starym Gostkowie w czwartek, 8 maja 2014 r., odbędą się uroczystości 100. rocznicy utworzenia Legionów Polskich. O godz. 19.00 sprawowana będzie Msza Święta polowa w intencji Ojczyzny z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej I Dywizjonu Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Po Eucharystii odbędzie się Apel Pamięci przy obelisku upamiętniającym Legiony Polskie oraz uroczyste nadanie rondu imienia gen. pil. A. Błasika.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

18. Pan Piotr Jakubiak

Szanowny Panie Piotrze,

Pan pułkownik Lepold Lis Kula, był legendą Legionów i Wojska Polskiego
Marszałek Józef Piłsudski na Jego grobie złożył wieniec z napisem:

"Memu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski"


Proszę powiekszyć

Gdy ruszył na wojenkę
Miał siedemnaście lat,
Miał serce gorejące
I lica miał jak kwiat!

Chłopięcą jeszcze duszę
I wątłe ramię miał,
Gdy w krwawej zawierusze
Szedł szukać mąk i chwał!
Lecz śmiał się śmierci w oczy,
A z trudów wszystkich kpił,
Parł naprzód jak huragan,
I bił, i bił, i bił!

A chłopcy z nim na boje
Szli z pieśnią, jak na bal,
Bo z dzielnym komendantem,
I na śmierć iść nie żal!
Nie trwożył się moskiewskich
Bagnetów, lanc i dział.
Docierał zawsze z wiarą
Tam dokąd dotrzeć chciał!

Gdy szedł już w bój ostatni,
Miał lat dwadzieścia dwa.
Miał sławę bohatera
A moc i dumę lwa!

Świsnęła mała kulka
I grób wyryła Mu,
Bohaterowi łoże -
Posłanie wieczne lwu!

Rycerski pędził żywot,
Rycerski znalazł zgon;
Armaty mu dzwoniły,
A nie żałobny dzwon!
Chorągwie się skłoniły
Nad grobem na czci znak,
A stara brać żołnierska,
Jak dzieci łkała tak!

Sam nawet Wódz Naczelny
Łzy w dobrych oczach miał,
Ukochanemu chłopcu
Na trumnę order dał...
A wiecie wy żołnierze,
Kto miał tak piękny zgon,
Kto tak Ojczyźnie służył,
Czy wiecie kto to On?

Otwórzcie złotą księgę,
Gdzie bohaterów spis,
Na czele w niej widnieje
Pułkownik Kula-Lis!

Trumnę z ciałem poległego bohatera przewieziono z honorami wojskowymi, przez Włodzimierz Wołyński i Lublin do Warszawy. W Kościele Garnizonowym na Placu Saskim ciało wystawione zostało na widok publiczny. Po kilku dniach trumnę przewieziono - przez Kraków do Rzeszowa - rodzinnego miasta Leopolda. Na trasie przejazdu zgromadziły się ogromne tłumy ludności pragnącej oddać hołd bohaterskiemu pułkownikowi. Tak pułkownikowi! bo Józef Piłsudski - Wódz Naczelny mianował majora Lisa-Kulę podpułkownikiem i pułkownikiem, nadając mu równocześnie order "Virtuti Militari".

        16 marca 1919 roku w Rzeszowie odbyły się uroczystości pogrzebowe, które przekształciły się w olbrzymią narodową manifestacje. Wielotysięczny orszak pogrzebowy wyruszył z Kościoła Świętego Krzyża na cementarz na Pobitnym. Grób pokrył stos wieńców, wśród których nie zabrakło wieńca od Naczelnego Wodza - na szarfach był napis - "Mojemu dzielnemu chłopcu - Józef Piłsudski". Była to ostatnia podzięka, jaką Wódz Naczelny wyrażał swojemu żołnierzowi.

        W kilka lat później wybudowano bohaterskiemu pułkownikowi piękny grobowiec w kształcie sarkofagu z fotografią i wygrawerowanym szlakiem bojowym.
        W sierpniu 1927 roku zawiązał się Komitet Budowy Pomnika, nad którym patronat objęła Aleksandra Piłsudska - żona Marszałka Rzeczypospolitej Polskiej.

Jerzy Klus
 




Michał Stanisław de Zieleśkiewicz

avatar użytkownika Maryla

19. Krzyż 100-lecia wymarszu KADRÓWKI.

Nie lub
Zdjęcie użytkownika Alicja Kondraciuk.



"ROZMARYN" - Stanisław Baliński

Ogień rozwinął skrzydła. I teraz nie gaśnie,
Bo od tej pieśni nagle zrobiło się jaśniej.
A za nią idą inne, weselsze i żywsze,
Wróżąc noce jaśniejsze i świty szczęśliwsze.

I oto – od gościńców, od pól i od traktów,
Zasypanych poranku malinowym złotem,
Słychać śpiew. Najpierw cichy, lecz głośniejszy potem,
Pełen rytmów niezwykłych i żołnierskich taktów.
To idą pierwsi strzelcy, od Kielc i Krakowa,
Przerzucając przez Polskę – do Wilna, do Lwowa –
Bukiety rozmarynu, jak gałązki sławy,
Które się rozsypują pod drzwiami Warszawy.

Ta pieśń o rozmarynie, chyba że najstarsza
Z legionowych melodyj, brzmi sentymentalnie.
Ale jeśli ją śpiewać, maszerując drogą,
Dźwięki mogą po drodze zamienić się w marsza,
I nagle tak niezwykłej siły nabrać mogą,
Że kończą się akordem, co brzmi tryumfalnie.

Pierwszy powiew tej pieśni, nadzieją wezbrany,
Doszedł nas w Sienieżycach, u schyłku wakacji.
Była to młoda jesień. Wieczór. Po kolacji.
Ktoś przyjechał z Warszawy, czy z Kielc – ktoś nieznany,
I w pożółkłym salonie przy wiśniowym stole,
Pod lampą abażurem przybraną bogato,
Objaśniał coś rodzicom ze zmarszczką na czole.
Nawet ciotka przestała czytać „Trędowatą”
I przysiadła się bliżej, by słuchać co powie
Ten gość i zwiastun wielkich i niezwykłych nowin.
Zaszyty razem z braćmi – wśród mebli – w ukryciu,
Patrzyłem, jak szeptali w papierosów dymie,
I wtedy usłyszałem po raz pierwszy w życiu,
Wymówione po cichu, po ciemku – to Imię.

Od tej chwili minęło lat trzydzieści blisko.
Ach, burzą, sławą, chmurą było to nazwisko.
A ja słyszę je zawsze jak dawniej, jak przedtem,
Jak w ten wieczór dzieciństwa, późny, nowogródzki,
Kiedy je obcy przybysz wypowiedział szeptem,
Od którego dreszcz poszedł. To Imię! "Piłsudski!”

Zdjęcie użytkownika Alicja Kondraciuk.


Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

20. Zdjęcie: Robert Sobkowicz/

zdjecie

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/
Nasz Dziennik

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/88171,marsz-szlakiem-i-kompanii-kadrowej.html

 

Pod patronatem „Naszego Dziennika”

 

Niebawem rozpoczną się uroczystości jubileuszowe 100-lecia
Legionowego Czynu Niepodległościowego, na które zaprasza Związek
Piłsudczyków.

I Kompania Kadrowa wyruszyła z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia 1914
roku na rozkaz Józefa Piłsudskiego. O godz. 9.45 żołnierze „Kadrówki”
obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po
wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin
dotarli 12 sierpnia 1914 r. do Kielc. I Kadrowa była pierwszym od
zakończenia Powstania Styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej.
Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w
latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w
1918 roku.

Uroczystości jubileuszowe zainauguruje wernisaż wystawy
plenerowej „Kadrówka 1914-2014”, który odbędzie się jutro w Krakowie.
Natomiast XLIX Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej rozpocznie się 3
sierpnia br. na Błoniach Krakowskich o godz. 12.00. Wtedy to odbędzie
się Piknik Ułański połączony z  pokazem musztry paradnej Orkiestry
Wojska Polskiego oraz historyczną rekonstrukcją sformowania Kadrówki w
1914 r. – W tym roku Marsz będzie miał szczególny wymiar, ponieważ
będzie głównym punktem obchodów 100. rocznicy Legionowego Czynu
Niepodległościowego. Towarzyszyć mu będzie wiele przedsięwzięć, których
celem jest oddanie hołdu żołnierzom Kadrówki – bohaterom naszej wolności
oraz rozpowszechnianie dziejów polskiego oręża. W Marszu wziąć może
udział każdy, kto chce zamanifestować swoje przywiązanie do tradycji
niepodległościowej, pogłębić wiedzę historyczną czy sprawdzić
umiejętności podczas zawodów marszowych – powiedział w rozmowie z
NaszymDziennikiem.pl Jan Kasprzyk, prezes Związku Piłsudczyków.

Organizatorzy Marszu zapraszają strzelców ze wszystkich organizacji
strzeleckich, harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy
Straży Granicznej, a także osoby cywilne.

Z kolei 4 sierpnia br. w Urzędzie Miasta Krakowa odbędzie się
„Spotkanie Pokoleń”, w którym wezmą udział rodziny dowódców legionowych
oraz rodziny żołnierzy I Kadrowej. Natomiast tego samego dnia wieczorem
na Kopcu Piłsudskiego na Sowińcu zostanie przygotowany uroczysty
capstrzyk i Apel Pamięci z udziałem kompanii reprezentacyjnej Wojska
Polskiego, podczas którego uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompanii
Kadrowej złożą w bryle kopca ziemie z pól bitewnych, miejsc kaźni oraz
innych miejsc pamięci narodowej.

5 sierpnia br. o godz. 16.00 nastąpi przemarsz uczestników Marszu z
asystą wojskową i orkiestrą. Wyruszy on z krakowskich Oleandrów (ul.
Piłsudskiego) i dotrze do Rynku Głównego. Tam zostaną złożone kwiaty w
miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki w 1794 r. O godz. 17.30 rozpocznie
się Msza św. w katedrze wawelskiej, która będzie sprawowana w intencji
Ojczyzny, Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego żołnierzy. Wieczorem
na krakowskim Rynku Głównym będzie można wziąć udział w lekcji śpiewania
piosenek legionowych w wykonaniu Lochu Camelot oraz koncercie
Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Szczegółowy program obchodów 100-lecia Legionowego Czynu Niepodległościowego można sprawdzić TUTAJ.

Magdalena Pachorek

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

 

avatar użytkownika Maryla

21. Spektakularnie zapowiada się

Spektakularnie zapowiada się długo oczekiwana superprodukcja „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego (produkcja Maciej Pawlicki i Adam Borowski). To opowieść o pokoleniu, które wywalczyły dla Polski niepodległość, przechodząc przez nadzieję, miłość i śmierć.

Maryla

------------------------------------------------------

Stowarzyszenie Blogmedia24.pl