Mój Poznań, "Okrąglak"

avatar użytkownika Michał St. de Zieleśkiewicz

 

 

W dniu 28 stycznia, minęło 59 lat od oddania do użytku ówczesnego cudu budowlanego na miarę Europy demoludów, jakim był Poznański Dom Towarowy
 
                                                                     Okrąglak
 
Został oddany do użytku w piątek , 28 stycznia 1955 r. Został zaprojektowany w stylu modernizmu polskiego. Był dumą, ikoną  Poznaniaków i Wielkopolan.Takiego drugiego obiekty w PRL i demoludach nie było.
 

 

Powstał w centrum Poznania, na ruinach Banku Cukrownictwa przy ulicy Mielżyńskiego 14 na  skrzyżowaniu z ulicą 27 Grudnia.
 

 

Bank cukrownictwa w Poznaniu, zbyrzony bezmyślnie przez armię czerwoną
 
Jego projektantem był warszawski architekt, profesor  Marek Leykam, właściwie   Maurycy Jan Lewiński* bardzo pozytywna postać w czasie wojny obronnej i na emigracji.
Budynek z wyróżniem "Złote Quadro" w kształcie walca zbudowano  z pali betonowych, na których było opierane kolejne 8 pieter. Miało być 10. W trakcie budowy natrafiono na ciek wodny, być może dawny strumień, dopływ Warty.Na dachu budynku mieścił się taras widokowy otoczony balustradą
Unikatowym rozwiązaniem jest usytuowanie w centralnym punkcie wiezowca, domu towarowego kretych klatek schodowych zbudowanych w formie cylindrycznej otoczonych trzema skrzydłami krętych schodów prowadzonych na każde pietro.
 

 

Tempo projektowania i budowy było w porównaniu do stadionu narodowego w Warszawie w XXI wieku, wręcz sprinterskie, niedościgłe.
Budynek ma 45 metrów wysokości nie licząc trzech podziemnych kondygnacji przeznaconych na magazyny.Powierzchnia budynku  wynosi 5,9 tys. m². Był luksusowo wyposazony, ogrzewanie podłogowe. Okna pierwotnie drewniane. Okrąglak posiadał 7 wind, Było to mało na liczbe ludzi odwiedzających. Był sklepem wyposażonym w najlepsze towary, takie jakie w Warszawie sprzedawano za żółtymi firankami. W latach siedemdziesiątych dobudowano 9 pietro, które było pomieszczeniem gospodarczo -technicznym.
W ramach bezmyślnej wyprzedazy majątku narodowego, Okrąglach został sprzedany. Właściel pwenie chciał *wyprać budynek*, bo Miasto musiało go wpisac do działu zabytków, by nie zmienił niepowtarzalnego harakteru.

 

 

 

 

 

Unikatowe schody Okrąglaka

 

 

Dziś budynek stracił swą pierwotną misję handlową.

 

 

*Pan profesor  Marek Leykam, właściwie Maurycy Jan Lewiński ur. 4 września 1908 w Warszawie, zm. 27 lutego 1983 w Warszawie, Był architektem, historykiem sztuki.W czasach II Rzeczypospolitej wspólnie z Panem profesorem Mieczysławem Kotarbińskim wygrał konkurs na zagospodarowanie Żułowa, miejsca urodzenia Wielkiego Marszałka , Józefa Piłsudskiego.
W czasie Wojny obronnej brał w niej udział, następnie walczył we Francji. Internowany w Szwajcarii
Po wojnie był współatorem projektu i realizacji Stadionu Dziesięciolecia.
 
 
odznaczony
Francuskim Krzyżem Wojennym  Croix de Guerre
La croix du combattant
Etykietowanie:

1 komentarz

avatar użytkownika cog19

1. Polacy

Dzięki za ten ciekawy materiał.Tym bardziej że o wartościowych prawdziwych Polakach cisza w mediach które w przeważającej większości nie są własnością naszą.